Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

VAROL ÜÇ HECE

07 Şubat 2014 Cuma

 Pierre Loti ismini duymuşsunuzdur. İstanbul’da bir tepeye adı verilen ünlü Fransız yazar… 1850 yılında Fransa’da doğan Pierre Loti onyedi yaşında Fransa Deniz Kuvvetleri’ne girdi. Deniz subayı olarak dünyanın birçok yerini gezdi. İstanbul’a ilk kez 1876 yılında gelen Pierre Loti sonraki yıllarca defalarca İstanbul’u ziyaret etti. Peki neden?

 Pierre Loti şöyle demiş: Osmanlı Batı’dan birkaç yüzyıl geri olsa da şehirleri ve köyleri modern dünyada giderek kaybolan her türlü erdemin son sığınağıdır. Evet, Pierre Loti’yi defalarca İstanbul’a getiren şey Osmanlı vatandaşlarının sahip olduğu ahlâktı. Birçok Avrupalı çocuk gibi Türkler şöyle barbardır böyle gaddardır yalanlarıyla büyütülmüştü. İstanbul’da gördükleri karşısında ise şaşırıp kalmıştı. Hayran kalmıştı Osmanlı vatandaşlarının güzel ahlâkına. Yolu Osmanlı topraklarına düşen Avrupalı diplomatlar, seyyahlar ve gazeteciler de Pierre Loti gibi düşünüyorlardı.

 Nasıl düşünmesinler ki…

 Osmanlı Devleti’nde içinde hasta bulunan evin penceresine kırmızı çiçek konurdu. Kırmızı çiçeği gören satıcılar o sokaktan sessizce geçer, çocuklar başka sokakta oynardı. Kışın kuşlar soğuktan donmasın açlıktan ölmesin diye çatıların kenarın kenarına kuş evleri yapılır, içlerine yiyecek konurdu. Osmanlı Devleti zamanında İstanbul’da yılda bir cinayet altı hırsızlık vakası görülürdü. Elektrik yok, güvenlik kamerası yoki parmak izi tespiti yok, balistik inceleme yok. Suç işlemek için herşey müsait. Buna sadece yılda sadece bir cinayet, altı hırsızlık vakası.

Pierre Loti karamsar bir insandı. Onu hayata bağlayan şey ise İstanbul’da gördüğü yüksek vasıflı insanlardı. Tasavvur bile edemediği bir ahlâk seviyesiyle karşılaşmıştı.

 O köprünün altından ise çok sular aktı. İçinde hasta bulunan evin penceresine konulan kırmızı çiçekler soldu. Hastahanelerde şiddet sona ersin diye kampanyalar düzenleniyor. Hasta yakınları hamile doktora tekme atıyor. Karısına işkence yapanlar, yeni doğmuş bebeği aç bırakıp öldürenler, pul biberin içine tuğla tozu katanlar ve daha niceleri…  Fazla anlatmaya gerek yok. Televizyon kanallarında görüyor, gazetelerde okuyorsunuz zaten. Genelde de bireyde de irtifa kaybı var. İtler, uğursuzlar, hırsızlar, arsızlar çoğaldı. Dedikodu, bencillik ve riya katsayıları arttı.

 Küçükken insanların aslında kötü olmadığını çıkarlarına ulaşmak için geçici olarak kötü eylemlerde bulunduklarını düşünürdüm. Yeterli aile terbiyesi almayanların kötü eylemde bulunduklarını ama sonradan düzeleceklerini düşünürdüm. Büyüdükçe anladım ki büyük bir yanılgı içerisindeyim. Bazı insanlar kötü ve ahlâksız. Öyle olmalarını açıklayacak mantıklı faktörler yok. Bilerek ve isteyerek kötü ve ahlâksız oluyorlar.

 Kalpleri öyle kararmış ki hiçbir şey yapamazlarsa kem gözle bakıyorlar, nazarları değiyor.

 Konu sarp... Gerisini bir başka yazıya bırakalım, biz sadede gelelim.

 Yakın bir zaman diliminde hiç beklemediğim birşey oldu. 2013 yılı Kasım ayında Osmanlı vatandaşlarının sahip olduğu ahlâka sahip bir bireyle karşılaştım. O kadar mutlu oldum ki… Necip, kadirşinas, sağ duyulu, açıksözlü, zeki, kararlı, mümtaz ve zarif biriydi. Mahalli idareci olsaydım onun adını bir caddeye verirdim. Asırlardır muhafaza edilen bir kültürle yoğrulmuş, nakış nakış işlenmiş bir karakteri vardı. Her bireyi bir ülke olarak kabul edersek, o, çöpü biten İsveç gibiydi.

 Şu an farklı semtlerde olsakta ona tek dileğim: Varol Üç Hece...

dubai.20140207213427.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2942 defa okunmuştur
Kesif
Rıdvan Palabıyık
Yazıda anlatılmak istenen Pierre Loti'nin niteliği değil. Derin düşünmek lazım.
12 Şubat 2014 Çarşamba 22:45
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ÜÇ HECE DE KİM ?
asımın nesli
Ben anlayamadım. Birde, Dilek deyince başka bir kelime bekliyordum ben .
12 Şubat 2014 Çarşamba 14:50
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
P. Loti
A. Cahid
Teşekkürler. P. Loti denen şahıs Türk kültürüne, hatta bir Türk'ün cariyesi olan Azyade'ye şu veya bu sebeple aşık olmuş olabilir. Başkasının cariyesiyle kurulan gönül ilişkisi Türk toplumunda hoş karşılanmaz. Loti Müslüman değil diyebilirsiniz. Ama Türklerin hassasiyetini bildiği kesin. Önemli olan Loti'nin askeri görevli olarak bulunduğu İstanbul'da ne yaptığıdır.Fransa adına istihbarat mı yapıyordu? Para ve reklam kaygısıyla Haliç'e nazır tepeye P. Loti adını koydular. Daha da acısı tepedeki sosyal tesislerin bir kısmının adının Azyade adını taşıması. P. Loti adı bana bunları hatırlattı.
11 Şubat 2014 Salı 13:18
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri