Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Rıdvan PALABIYIK

YEKSAN EDİRNE SARAYI

04 Ağustos 2013 Pazar

 Saray denilince aklımıza ilk neler gelir? Topkapı, Çırağan ve Dolmabahçe… Konuyla biraz daha ilgisi olanlar Yıldız, Beylerbeyi ve İshak Paşa saraylarını da bilir. Sadece bunlar değil elbette, irili ufaklı daha birçok saray var. Geçmişte çil çil altın ve binbir emekle yapılan bu saraylar, bugün turizmin gözde merkezleri arasında yer alıyor. O devirlere ışık tutan birer kültür aktarıcısı konumundalar ve sapasağlamlar…

 Ancak her saray bu kadar şanslı değil! Osmanlı Devleti’ne başkentlik yapan Edirne’de de bir zamanlar ihtişamlı bir saray varmıştı.

 2. Murat döneminde yapımına başlanan Edirne Sarayı, Fatih Sultan Mehmet döneminde tamamlanmış. İstanbul başkent olduktan sonra da Osmanlı padişahlarının Edirne Sarayı’na olan ilgisi azalmamış. Zaman zaman gidip Edirne Sarayı’nda kalmışlar, Edirne Sarayı’na yeni binalar yaptırmışlar. Mimar Sinan’ın eli de Edirne Sarayı’na değmiş.

 Edirne’nin kuzeyinde, Tunca Nehri’nin kıyısında, üç milyon metrekare alana sahip bir saray. Cem Sultan burada doğmuş, İstanbul’un fethinde kullanılan büyük toplar burada döktürülmüş. İçinde yüze yakın bina var ve 15 bin kişi yaşıyor. Mimarisi ve altyapı sistemi harika. Temiz su kanalları ayrı, atık su kanalları ayrı, sıcak su kanalları ayrı.

 Edirne Sarayı böyle bir mekânmıştı.

 Aradan yüzyıllar geçmiş, Osmanlı Devleti’nin zayıflamasıyla Edirne Sarayı biraz mahsunlaşmış. Zaman içerisinde birçok olaya tanıklık eden bu saraya farklı bir işlev yüklenmiş. 19. yüzyılda cephanelik olarak kullanılmaya başlanmış. 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı, hem Osmanlı Devleti’ni hem de Edirne Sarayı’nı derinden etkilemiş.

 Osmanlı Devleti idaresinde rahat bir yaşam süren Balkan milletleri, Osmanlı Devleti’ne isyan etmiş. Silahlı çeteler kurup savunmasız Türkleri öldürmeye başlamışlar. Bu isyanı fırsat bilen Ruslar, hem Balkanlar’dan hem Kafkaslar’dan Osmanlı Devleti’ne saldırmış. Gazi Osman Paşa’lı Plevne Savunması’nın, Nene Hatun’lu Erzurum savunmasının yaşandığı meşhur savaş bu...

 Savaşa hazırlıksız yakalanan Osmanlı Devleti orduları mağlubiyete uğramış. Tuna Nehri’ni aşan Ruslar, Edirne’ye doğru hızla ilerlemeye başlamış. Rusların yaklaştığını haber alan Edirne yöneticisi, şehirdeki savunma birliklerini güçlendirmek yerine tuhaf bir emir vermiş. Edirne Sarayı’ndaki cephaneliğin havaya uçurulmasını emretmiş. Neden? Ruslar Edirne’yi işgal ederse, cephaneler Rusların eline geçmesin.

 İtiraz etmişler. Güzelim saray havaya uçurulur mu? Cephanemiz olmazsa Ruslarla nasıl savaşacağız? Edirne yöneticisi dinlememiş. Kararı kesin. Edirne Sarayı’ndaki cephanelikler, 3 gün boyunca patlatılmış. Saraydan geriye bir enkaz yığını kalmış. Edirne ahalisi de enkazdaki işe yarar malzemeleri alıp götürmüş.

 Cephaneler başka bir şehre taşınabilirdi, toprağa gömülebilirdi, nehire atılabilirdi, halka dağıtılabilirdi, boş bir arazide patlatılabilirdi. Birçok seçenek vardı. Fakat Edirne yöneticisi sarayı havaya uçurmayı tercih etti. Kendisine sorma fırsatımız olsa, muhtemelen, ne kadar iyi niyetli, idealist, vatanperver olduğundan filan bahsedecekti.

 Fakat ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bazı insanlar böyledir... Siz ona hiçbir kötülük yapmadığınız halde, o, sizin tekerinize taş koymaya çalışır. Sizin Edirne Sarayı gibi olan moralinizi yerle bir eder. Size kötülük yaptığını da düşünmez. Çünkü bu onun yaşam felsefesidir. Sizi yıkabilirler ancak imha edemezler. O kişinin yüzüne çarpacağınız bir kapı muhakkak kalır.

edi2.jpg

 Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için ridvan.palabiyik@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2664 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri