Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Şahin Ali ŞEN

2015 BAŞBAKAN ADAYLARIM

15 Kasım 2009 Pazar

2011 seçimlerinin çok daha fazla konuşulacağı bir sürece doğru gidiyoruz. O zaman niye 2015 yılının başbakan adaylarını yazıyorsun diyebilirsiniz.   Şahsi öngörüm çok olağanüstü bir durum olmazsa 2011 yılının başbakanı yine Sayın Recep Tayyip Erdoğan olacaktır. Erken bir seçim olmazsa bir sonraki seçim 2015’dedir. Bu arada küresel boyutta da liderliğinden söz ettiren Sayın Başbakan Erdoğan’ı  ölünceye kadar genel başkanlığı bırakmayan liderlerin aksine 2011 seçimlerinden sonra aday olmayacağını  açıklamasından dolayı kutlamak gerekir. Şimdi 2015 yılının potansiyel başbakan adaylarını sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu liderleri  izlemekte fayda var.

 

PROF. DR. NUMAN KURTULMUŞ: Saadet Partisi lideri Prof. Dr. Numan Kurtulmuş 2015 yılı başbakan adaylarımın başında geliyor. Sayın Kurtulmuş’un avantajlarını ekonomist kimliği,   demokratik ve milli duruşu, millet iradesini önemsemesi,  İslam dünyasıyla irtibatının olması ve milletin ortalama duygularını yakalaması olarak sıralayabiliriz. Bu duruşunu değiştirmezse iktidardan kopan her oy Sayın Kurtulmuş’un siyasi çizgisinin etrafında toplanmaya başlayacak hatta muhalefet partilerinden de ciddi  oy koparacaktır.

 

RİFAT HİSARCIKLIOĞLU: Halen TOBB başkanlığını sürdüren Rifat Hisarcıklıoğlu’nu  siyasi bir kişiliği olmasa da başbakan  adayları arasında görebiliriz. Sayın Hisarcıklıoğlu’nu ön plana çıkaran artıları şunlar: TOBB başkanı olduğu günden bugüne Türkiye’yi onlarca kez turlamış, karış karış gezmiş ve milletin nabzını tutmuş bir sivil toplum lideridir. İkincisi, dünyada yerinde görmediği ve incelemediği ülke hemen hemen yok.  Bu ticari gezileri  ve toplantılar sırasında  siyasetin, ekonomin, dış politikanın küresel aktörleriyle sık sık bir araya gelme imkanı bulmuştur. Üçüncüsü,  İslam dünyası ve Türk dünyası iş adamları örgütlerinin ya başkanı ya da başkan yardımcısıdır. Son olarak da Avrupa’nın en önemli iş adamları örgütünün başkan yardımcısı görevini ve sorumluğu üstlenmiştir. Dördüncüsü, kurdurduğu TOBB üniversitesi ile akademik dünyayla irtibatını  sağlamıştır. Beşincisi, Tepav kurucusu olarak sosyal, iktisadi, ekonomik ve uluslar arası ilişkilerde olup biteni doğrudan öğrenme fırsatı bulmuştur. Bu anlamda Türk iş adamlarına ve Türkiye’ye ilkleri yaşatmıştır.

 

PROF.DR AHMET DAVUTOĞLU:  Sayın Davutoğlu, Türkiye’nin uluslar arası güç ve lider ülke olmasının teorik  alt yapısını akademisyenliği döneminde  oluşturdu. Batılı karamsar stratejistlerin   medeniyetler çatışması  ve tarihin sonu gibi  savaşçı yaklaşımların aksine medeniyetler barışını ve diyalogunu öne çıkardı. Bu   görüşlerini “Stratejik Derinlik” kitabında topladı.  Sonra bu fikirlerini  Başbakan’ın uluslar arası ilişkilerden sorumlu danışmanı olarak test etme imkanı buldu. Özellikle “komşularla sıfır problem” teziyle Türkiye’nin dört bir yanı düşmanla çevrili iken bugün dört bir tarafı dost ve ticari ortakla çevrili hale geldi. Sayın Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı’na getirilmesiyle birlikte  danışman olarak önerdiği fikirleri bizzat uygulayıcı olarak devreye soktu. Halkla  yakın diyalog kurdu, dış dünyadaki Osmanlı’nın uzantısı topluluklarla da çok sıkacak  diyaloglar içine girdi. Dolayısıyla 2015 yılının parlak başbakan adaylarından olmayı çok fazlasıyla hak ediyor.

 

ALİ BABACAN: ODTÜ’yü birincilikle bitirmiş,  ekonomiyi-ticareti  babasının yanında usta-çırak-kalfa ilişkisi içinde öğrenmiş lider. Yani ekonomiyi hem teorik hem de uygulamalı olarak bilen biri. Diğer artısı  ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı ile dış işleri bakanlığı yapmış olması. Her iki bakanlık yüzü dışarıya bakan ve küresel vizyonla yakından ilişkili bakanlıklar. Dolayısıyla  Sayın Babacan için büyük bir tecrübe. Şimdi de ekonomiden sorumlu başbakan yardımcılığı yapıyor ki başbakanlığa bir adam daha yaklaştı.  Seçimler döneminde köylere kadar gidiyor ve halkla kucaklaşıyor, ancak yine de halkla ilişkilerini biraz daha geliştirmesi gerekiyor.

BÜLENT ARINÇ: Tam bir halk adamı, halkın dilini kullanıyor. Dobra dobra, içten pazarlıklı değil. Bu yönüyle halkın sevgilisi konumunda. Dolayısıyla  başbakan adayları arasına  rahatlıkla konabilir. TBMM başkanlığı ve başbakan yardımcılığı önemli bir tecrübe. Bugüne kadar ciddi hatası olmadı. Ancak, yabancı dilini geliştirmesi, ekonomi ve uluslar  arası ilişkilerini güçlendirmesi gerekiyor. Bunun için  yurt dışı ziyaretlerine ağırlık vermesi ve ülkemizde yapılan  uluslar arası toplantılara mutlaka katılması, yabancı devlet adamlarıyla  aynı karede görünmesi gerekiyor. Artık içe kapanık  ülkelerin  ayakta durması zor.

 

Değerli okuyucularım bu isimlere sizler de ilaveler yapabilirsiniz. Mesela sosyal demokrat kanattan Mustafa Sarıgül bunlardan birisi. Ben şimdilik bu kadarla yetiniyorum. Başka bir yazımda başbakanlık fırsatlarını hovardaca harcayan liderleri yazacağım. Hoşça kalın.

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8564 defa okunmuştur
2015-2020 seçimleri
serkan
tayyipten sonra büyük ihtimal.Ya ahmet davutoğlu,veya numan kurtulmuş,başbakan olabilir.
26 Haziran 2010 Cumartesi 23:28
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
namıdeğer44 yorumcusu beye
kamuran akkan
kaynağını vermiş olduğunuz liderlik vasıflarına ilişkin bilgi doğru olmakla birlikte eksiktir.ilimler ikiye ayrılır.1-Z ahiri ilimler 2- Batıni ilimler .Batıni ilimler çalışılarak kazanılamaz (araştırın).kaldıki bahsetmiş olduğunuz kişinin bu vasıflara ne kadar uygun olduğu ve sizin gibi seçmenlerin ne kadar ehliyetli oldukları konusunda şüphem var .Son olarak islamda reisi halk değil ulema seçer .göz muayenesine önce lütfen siz gidiniz.
26 Şubat 2010 Cuma 03:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
2020 lideri
namıdeğer44
İlim adamlarının ittifakıyla, devlet ve teşkilat lideri olabilmenin dört tane şartı sayılmıştır ibni haldun 1-İlim ve dirayet, 2-Liyakat ve ehliyet, 3-Siyasi kabiliyet, 4-Sıhhat ve selamet.[ İbni Haldun – Mukaddime C.1 Sh. 30) dikkatlice baktığımızda bu özellikleri2015lideri Ahmet Davutoğlu görünüyor. ama 2020 ye gelince lideri de belli ekibide belli.bunu görmeyenlerin göz muayenesi yaptırsınlar..
05 Aralık 2009 Cumartesi 20:04
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Tam isabet
stablon
Numan Kurtulmuş geleceğin Başbakanı ona şüphe yok sonra birilerine (tabansız) diyecek kadar cesaretli biri olan Rıfat Hisarcıklıoğlu. Akpartinin içinden de yani milli görüş gömleğini çıkaranlardan da artık bu millete lider çıkacak birilerini de göremiyorum. Şimdilik Allaha emanet ol kardeşim başarılar.
24 Kasım 2009 Salı 09:25
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
2020
H.Seyhan
Rıfat Hisarcıklıoğlu milletin özlemlerini seslendirmede tereddüt yaşayan isimlerden biri olduğu için meilletin genel isteği üzerine olmaz ama farklı sunumlar eşliğinde başbakan adayı olabilir.Benim adayım değil.Bülent Arınç mükemmel bir ikinci adam ve o hala milli görüş gömleğini üstünde taşıyan isimlerden biri.Ali Babacan afacan çocuk modunda biraz olgunlaşması lazım şimdilik zor başbakanlığı.Davutoğlu teknokrat biri.Lakin onunda henüz toplum yüzünü göremedik.siyaset adamından çok teknik adam görüntüsü veriyor topluma açılırsa Türkiye onun şahsında yeni bir vizyon yakalayabilir.Numan kurtulmuş beyin geleceği saadet partisinin eski kalıplarından kurtulmasına bağlı.Politikalarını Ak parti sonrası konjönktürüne göre ayarlıyor imajı üzerinde gölge oluşturuyor. şu anda emanetçi gibi dursada gelecek vaadeden bir isim.Dolayısıyla 2020'ye kadar yeni bir liderin çıkacağını sanmıyorum.Demokratik ve ekonomik atılımları devam ederse 2020 Türkiye için yeni bir dönüm noktası olabilir.
20 Kasım 2009 Cuma 16:16
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri