Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sebahattin BİLGİÇ

ŞİMDİ KUR'AN ZAMANI !

18 Haziran 2009 Perşembe
Uzun yıllardan sonra ilk defa bu eğitim öğretim döneminde bir lisede derse girdim. Yazılı zamanı geldiğinde müfredatta olmamasına rağmen üst sınıflara kelime-i şahadeti ve gusül abdestini soracağımı söyledim. Yazılı kağıtlarını okuduğumda gördüm ki; on yedi, on sekiz yaşındaki sınıfın yarısı kelime-i şahadeti ve gusül abdestinin alınışını yazamamış.

Geçen günlerde Rahmetli Ali Ulvi Kurucu’nun hatıralarını okurken kendisiyle ilgili şöyle bir hatıradan bahsediyor. Konya’da ilk okula giderken dedesi Veyis Efendi okulunun önünden geçmiş de çocukların okul bahçesinde kızlı erkekli oynaştıklarını görmüş. Eve gelince torununu çağırmış ve okuldan, okuldaki eğitimden falan sorular sormuş. Neticede bir köyde imamlık yapan oğlu İbrahim Efendi’ye” kuran’sız eğitim olur mu” mahiyetinde mektup yazmış.Neticesinde Küçük Ali babasının nezaretinde gizlice hafız olmuş .

Evet bu Kuranla yoğrulmuş topraklarda, sünnetle süslenmiş sinelerde uzun yıllar kurandan, imandan, ahlaktan uzak bir dönem geçti. Hatıratta Ali Ulvi Kurucu Kur’an aşkıyla yanan baba,dede ve amcasının; gaflet kaplamış olan kur’an düşmanları o saatte uyurlar diye sabah namazından önce kur'an eğitimi verdiklerini söylüyor. Memleketin her yerinde hiç şüphesiz bu konuyla ilgili acı hatıralar mevcuttur.

Bu memleket toprakları bir çok kereler sıkıntılar yaşadı. Manevi iklimine çok tahribatlar da yapıldı. Ama sanırım insanımızın genleriyle hiç bu kadar oynanmamıştı. Savaşların, depremlerin enkazını kaldırmak mümkündür. İflas eden ekonomiler de bertaraf edilebilir. Ama gönül ikliminde, toplumun kişiliğinde, ailenin kutsallığında tahribat yapılmışsa, o toplumun sağduyu melekesi kaybolur… Bu günkü acı tablolar ortaya çıkar.

Efendimiz “içinde kurandan bir şey bulunmayan kimse harap olmuş bir ev gibidir” buyuruyor.Harabelerin misafirleri haşarat olsa gerektir.
Şemseddin Sivasi Hazretleri de ne güzel ifade etmiş:
"Sür çıkar ağyarı dilden, tâ tecelli ede hak
Padişah konmaz saraya, hâne mamur olmadan"

Elhamdülillah viran haneleri şenlendiren,ölü toprağı yeşerten, kur'an hizmetçileri "Ruhum bedenimde oldukça kur'an'ın kölesiyim" diyen Mevlana'nın yolunda bugün de davam ediyorlar. Ve yine kur'an okuttuğundan dolayı tutuklanıp korakolda ifadesinin alınmasını beklerken komsere "oğlum sen kur'an okumasını biliyormusun deyip bilmediğini öğrenince de ohalde gel fırsatı değerlendirelim sana fatihayı öğreteyim de benden yadigar kalsın" diyen Veyis Zade Mustafa Efendi'nin yolunu takip eden kuran sevdalıları var.

Camilerde ve yaz okullarında yeni nesiller kuransız, şahadetsiz,abdestsiz kalmasınlar diye yaz sıcaklarına rağmen tatillerini bu kutlu hizmete vakfetmiş nice Hak aşıkları, açmamış gonca gülleri bekliyorlar.Nurlu kuranlar temiz ağızlardan semaya yükselirken, minik yüzler secde iziyle parlayacak.Gönüllere kuran sevdası düşecek,diller duaları tekrar edecek.
Çocuklarının dünyalarını kurtarmaları için dersanelere ve hatta özel okullara binlerce lira harcayan velilere şimdi büyük görev düşüyor. Şimdi Kuran zamanı.Şimdi ahlak zamanı. Şimdi veli çocuk el ele haydi kurana, haydi geleceğe... Vel akıbetü lil muttakiyn.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7844 defa okunmuştur
ateş
nurullah
Değerli Hocam! Belki haftalık ders saati az olabilir ancak, müfredat programı dikkatle incelendiğinde lise 1,2,3 ve 4. sınıflarda Peygamber Efendimizin hayatı ve Ahlakına epeyce bir süre verilmiş. Kanaatime göre müfredat, alanında yetkin uzmanlar tarafından yoğun emek sarfedilerek hazırlanmış. Müfredatı bir tarafa bırakmak onca emeğe haksızlık etmek anlamına gelir diye düşünüyorum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. Allah'a emanet olunuz. Saygılarımla.
21 Haziran 2009 Pazar 00:49
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
sorgulama
s.bilgiç
Sevgili kardeşim tabiki bir çok şey sorgulanabilir. Liselerde din kültürü ve ahlak bilgisi dersi haftada sadece bir saat.Vermek zorunda olduğun bir müfredat var. Ama ders sayısı az olduğundan ve çocuklar belki evviliyatlarında bu temel dini bilgilere ulaşamadığından acizane olarak müfredatı falan bırakıp genel olarak temel dini bilgileri vermeye ve dinimizi ,Efendimizi sevdirici dersler işlemeyi tercih ettik.
20 Haziran 2009 Cumartesi 17:08
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
yılmaz
mustafa
sayın hocam!Bir lisede derse girdiğinizi söylüyorsunuz. Sınav zamanı geldiğinde ise çocukların temel bazı bilgileri bilemediklerini söylüyorsunuz. Acaba ders işleniş yöntemin de mi bir sorun var? Bunu sorgulasak nasıl olur?
20 Haziran 2009 Cumartesi 03:51
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Allah razı olsun
selman
Kuran hizmetinde bulunan hoca efendileri tebrik edyorum.Allah razı olsun. Kurslara giden çocuklarımızın da gözlerinden öperim.Allah gönüllerini nurlandırsın.
18 Haziran 2009 Perşembe 20:20
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Allah"in Nuru
Atila Altuntas
Sevgili hocam bu millete, Kuran ve sunnet unuturulmaya cok calisildi ama hic kimsenin gucu yetmiyor agizlariyla Allah"in nurunu sondurmeye sonucta Allah nurunu tamamlayacaktir.
18 Haziran 2009 Perşembe 18:09
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri