Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Selma ÖZTÜRK

Asıl ‘Cool’luk, kulluktur!

20 Aralık 2011 Salı

 

Asıl ‘Cool’luk, kulluktur!

Geçenlerde talebelerimle ders esnasında İslam ahlakını ve tesettür kurallarını ele aldık. İslam ahlakından bahsederken konuları gençlerin anladığı ve sevdiği bir dil ve üslup ile anlatmaya gayret gösterdik. Müslüman gençlerin vasıflarını, hal ve harekelerini, terbiyesini ve kıyafetini beraberce konuşup değerlendirdik. Bu konuları örneklerle süsledik ve örnekleri sunarken, nelere dikkat etmemiz gerektiğini vurguladık. Akıl akıldan üstündür ve laf lafı açar derken, birlikten kuvvet doğduğunu kendimizde gördük ve hissettik. Ardından kızlara tariflerde bulunup, misaller verirken, “Nasıl cool olunur?” sorusuna geldik. Kızlara uzaktan hoş ve eğlendirici görünen, gençleri imrendirip, heveslendiren çılgın ve sınırsız hayat tarzının insanlara uzun vadeli mutluluk ve huzur getirmediğini anlattık. Ardından kıyafet kurallarına geldik ve müslüman kızların dışarda nasıl giyinmesi ve davranması gerektiğini dile getirdik. Ve sonuçta o COOL zannetiğimiz hayat ve COOL zannetiğimiz davranışların aslında hiç mi hiç COOL olmadığını tespit ettik. Misaller artarken: “Kızlar, asıl cool’luk içki içmek değildir, asıl cool’luk sigara içmek değildir, asıl cool’luk çılgınca eğlenmek değildir, asıl cool’luk kabak çiçeği gibi açılmak değildir, vs.” diye devam ettik. Ve buna karşılık: “Asıl cool’luk sınır tanımaktır, asıl cool’luk mütevazı olmaktır, asıl cool’luk sorumluluk taşımaktır, asıl cool’luk rabbini bilmek ve O’na itaat etmektir.” diye devam ettik. Tam neticeyi KULLUĞA getirmek isterken, talebelerimden birisi el kaldırarak ilave etti ve: “Selma abla, asıl COOL’luk, KULLUKTUR.” dedi. Helal olsun! Ne isabetli bir tespit ve ne mükemmel bir içerik. ASIL COOL’LUK, KULLUKTUR.

Evet kıymetli okuyucularım! Asıl cool’luk kulluktur. Kul olduğumuz an, cool olduğumuzu gençlere öğretmemiz gerekiyor. Asıl cool olmanın, kul olmak olduğunu onlara bildirmemiz gerekiyor. Bu bizim kutsal görevimizdir. Ve kutsal emaneti taşımak ve taşıtmakla mükellefiz biz, bunu unutmayalım. Gençlerimize bu inanci aşılamak, bu bilinç ve bu şuuru içlerine sindirmek mecburiyetindeyiz. Bunu başarsak, ne mutlu bize. Asıl cool’luğun, kulluk olduğunu bilseler ve bu ilkeye riayet etseler. Namazlarına koşa koşa gitseler ve o hayati eylemi, namazı asla ihmal etmeseler. Namazlarını hiç aksatmasalar, Sabah namazlarını kılsalar. Cuma namazlarına katılsalar. Oruçalını sırf Allah için tutsalar. Allah’ın hoşuna gitmediği şeylerden kaçınsalar, uzak dursalar. Onlara hiç meyl etmeseler. İçkiden, sigaradan, zinadan ve fuhuştan, dolandırıcılıktan ve sahtekarlıktan tiksinseler. Ve bunları sırf Allah için yapsalar. Anne babalarını saysalar, onlara değer verseler. Allah’tan sonra ilk itaat edecekleri kişilerin onlar olduğunu bilseler ve idrak etseler. Allah’a güvenseler ve O’na danışsalar. Ve sonuçta bütün bu yaptıkları işlerin COOL olduğunu bilseler. Cool olmak böyle olurmuş deseler... Ve diğer sahte cool’luğun aldatıcı ve geçici olduğunu kabul etseler. Ama bunlar kendiliğinden gelişen şeyler değildir. Bu konular gençlere izah edilip, öğretilmesi gereken konulardır. Bunları onlara biz öğretmemiz gerekiyor. Mesela bir gence önce nasıl namaz kılındığını değil de, neden namaz kılması gerektiğini öğretirsek, Tevhid’i izah edersek, o genç zaten kendiliğinden seve seve namaza koşacaktır. Bir kere secdenin tadına vardığında, o secdeyi kendisi bırakmak istemiyecektir zaten.

Evet sevgili büyüklerim, gençlerimize herşeyden evvel kulluğu öğretmemiz lazım. Gençlere Allah sevgisin ve Allah korkusunu aşılamamız lazım. Gençlere İslam Ahlakını ve İslam Akaidi’ni anlatmamız lazım. İşte bunlardır bizim asıl görevimiz. Bu temel bir oturur ve sağlamlaşırsa, gerisi kendiliğinden gelecektir. Zira Allah’tan korkan ve Allah’ını seven bir insan (bir genç) zaten bu “kötülüklerden” uzak durup onlardan uzak kalacaktır.

Gençlere asıl cool olmanın kul olmak olduğunu öğretelim ve bilelim. Çünkü asıl COOL’LUK, KULLUKTUR.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7334 defa okunmuştur
tokatlı
cüneyt
bir insanın meseleği ne olursa olsun asıl mesleği kulluktur. prof.Mahmut Esad ÇOŞAN .rh.a
05 Ocak 2012 Perşembe 21:14
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
DEĞERLİ YAZAR.
MUHAMMET
ŞU BİR GERÇEKTİR Kİ ALLAH A KUL OLMASINI BİLMEYEN BİR İNSAN, SAYGI AÇISINDAN 0 DIR. SAYGI İSE KAİNAT KİTABININ OKUNMASI, UYGULANMASI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR. SAYGI OLMAYAN YERDE KAOS OLUR. FİTNE OLUR. SİZLERİ GENÇLERİMİZE ÖRNEK OLAN BİR HANIMEFENDİ OLARAK KUTLUYORUM. İYİKİ VARSINIZ. KALEMİNİZE3 SAĞLIK. A.E.O
23 Aralık 2011 Cuma 13:29
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
CEYLAN
BURAK
Sayın Asıltatlıcı Ahmet bey hakli kapitalizmin insan m odelinin davranış biçimlerinden olan "cool" olma durumu islamı terminoloji ile izah edilirse bizim kavramlarımız zarar görür. Kul olmayı becerebilmektir marifet moda kavramlarla tevile ne hacet. Unutmadan bence siz okumamjışsınız. ya da size iyi cool luklar biz kul olabilriz inşallah.
21 Aralık 2011 Çarşamba 22:21
Beğendim (9)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
süper
Mehmet ASILTATLICI
Ahmet Bey, bence YAZIYI iyice okuyun ve YAZARI tebrik edin. Selamlar
21 Aralık 2011 Çarşamba 03:22
Beğendim (3)Beğenmedim (9)
YORUMUN DEVAMI
GEREKSİZ...
AHMET TATLICI
COOL OLMAK KUL OLMAYI KARŞILAMAZ GEREKSİZ ANLAMSIZ POPULİST BİR YAKLAŞIM MODA KAVRAMLARIN KUŞATMASI ALTINDAYIZ GEÇİNİZ EFENDİM HATTA ÜZERİNİ ÇİZEREK ... COOL OLMAYIN KUL OLUN SADECE.
21 Aralık 2011 Çarşamba 00:19
Beğendim (8)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri