Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Semra BAY

BİZİM KRAL

06 Ağustos 2015 Perşembe

Modern zamanların gerçeklerden kopuk, geride kayda değer bir iz bırakamayan tatsız tuzsuz hikâyelerine alıştırılmışız. Okuyup geçiyoruz onları.

Okuyup geçemediğimiz, ezber bozan, hissemize düşeni yorumlayıp heybemize atacağımız hikâyeler/yazılarsa fazlası ile meşgûl ediyor zihnimizi. Bize ‘Bunlar burada dursun, sana not, lâzım oldukça okursun!’ diyen gerçekçi satırların peşine düşüyoruz, okuyup kalıyoruz oralarda.

Bekir Tuncer Salihoğlu’nun  ‘Bizim Kral’ı da bu ezber bozanlardan, heybemizi dolduracaklardan.

Tadı tuzu yerinde, tadı damakta kalacak cinsten.

Sade bir dil, tecrübeli bir kalem birleşmiş satırlarda. Kelimeler, resimler çizmiş zihinlere. Yazar, hikâyelerin  görünmeyen bir yerlerinde kahramanlarla beraber dolaştırmış biz okuyucularını, tek tek tanıştırmış onlarla.

Her hikâye farklı bir değeri anlatmış. Her defasında kişiler, olaylar üzerinden tespitler yapılmış, mesajlar verilmiş. Kimi zaman bir yerel ağız, bir atasözü kimi zaman bir hadis, bir âyet olmuş mesajımız. Kimi karakter merhameti temsil etmiş, kimisi arkadaşlığın görünür yüzü olmuş.Hayatın gerçekleri tüm açıklığı ile acıtmadan, yavaşça karşılamış biz okuyucularını.  Bu satırlarda  insan dost, insan inançlı, insan vefakâr…

Her hikâyenin sonunda  yeni tanıdıkları da olmuş okuyucunun. Çünkü her kahraman bizden biri. Bir yerlerde yaşıyorlar ve elimizi uzatsak tutacağımız kadar yakınlar sanki. Bu yüzden hikâye bitse de bizlerin bu yeni tanıdıklara olan merakı bitmiyor. ‘Sonra ne oldu?’ sorusu aklımızı kurcalıyor.

Ve her zaman olduğu gibi yine iyilik kazanmış bu satırlarda. Sanılanın aksine kötülerin kazanan taraf olamadığını uzun vadede iyiliğin galip geldiğini yine ispatlamış bizlere yazar.  Kötülük, alengirli işler, hile hurda pek uğramamış bu satırlara. Uğrasa da tutunamamış. Böyle insanlar olmadığından değil tabî. Ama sanırım yazar artık toplumun özlenen, yokluğu hissedilen belki de kendi kabuğuna çekilmiş küçük bir kesimini anlatmak istemiş bizlere.

Bizim Kral, eğer dünyayı okumayı becerebilirsek iyiliğinde hâlâ kazanan taraf olduğunu ve iyiliği temsil edenlerin de aramızda bir yerlerde varolduğunu gösteriyor bizlere.

Bizden, bizim kadar Anadolu’lu satırlarda gezinmek isteyenlerin keyifle okuyacağı bir eser sizlerle buluşmayı bekliyor.

İyi okumalar.

bizim-kral.jpg

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4206 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri