Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Semra BAY

GELDİ, GEÇTİ...

17 Eylül 2015 Perşembe

                                           

Gelip geçen bir Ramazan’ın ardından,  yaklaşan Kurban Bayramı da heyecanlandırmıyor beni. Ya çocukluk yıllarımıza hapsettik  o hesapsız heyecanlarımızı  ya da sanıyorum  ilerleyen zamana kurban ettik.

Belki  yeterince büyüdük,  gerçeği gördük belki de zaman gâlip geldi mâsumiyetimize.

Müslüman bildiğimize  ‘Namaz kılıyor musun?’ diye sormakla,  ‘Oruç tutuyor musun?’ diye sormanın aynı  derecede  hâdsizlik  olduğunu anladık ama oruç tutmayanların gözümüze sokarcasına  yeyip, içmelerini anlamlandıramadık.

Lokantaların dolup taşmasını da, sokaklarda ellerinde sigara, dondurma dolaşanları da bir türlü Ramazan’la bağdaştıramadığımız gibi.

Ve sonra öğrendik  ki bayramın anlamı zamana yenilmiş,  sıla-i rahim unutulmuş, onun yerine bir tatil köyünde belki  bol yıldızlı bir otelde vakit geçirmek tercih edilir olmuş

Şimdi Kurban Bayramı yaklaşıyor. Kurban kesme planları yapıldı bile. Dolapların buzlukları da hazırlanmaya başladı.  Mangal ziyafetleri de planlar dahilinde.

Çocukluğumun bayramları, muhtemelen bir daha yaşanmayacak o günlerden gelen kesik, sisli görüntüler  zorluyor hafızamı yine.

Sonra konu komşu, akraba  ziyaretleri, mutfakla misafir odası arasında mekik dokuyuşlarımız.

İkramlık hazırladığımız kavurma tabaklarını kontrol eden annemin  ‘’Doldurun  biraz daha o tabakları,  ne o öyle bir lokma koymuşsunuz.’’ deyişi.

 İade-i ziyaretlerimiz,  kapı kapı dolaşışımız,  falanca amcayı, filanca teyzeyi  unutmama  telâşımız.

Zaman tüneli gibi uzanıyor önümde geçmiş ama geçememiş anılar.

Şimdiyse, ne sokaklardan anlıyoruz  bayramın geldiğini  ne o sokakların sakinlerinden. Sitelere hapsedeli beri hayatımızı, ellerinde şeker torbalarıyla dolaşan çocuklar da çalmaz oldu kapımızı.

‘’Küçük yerlere gitmeli artık.’’ diyoruz sık sık. Hayıflanıyoruz şu kentli hâllerimize.

Sonra  laf arasında ‘’Buralarda da hayat yok. Çalarsa akraban çalıyor kapını. Bir iki de eski dost belki. ‘’ diyen  yakınlarımız geliyor aklımıza.

Anlıyoruz ki ; artık küçük şeker torbalarımızda bir de Barış Manço’nun  dizelerinde kalmış bayram sevinçlerimiz.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3548 defa okunmuştur
Yazıyı okuduktan sonra yazarın yaşına baktım.
osman zorlu
Yazıyı okuduktan sonra yazarın yaşına baktım. 75 doğumlu. Bizde niyeyse hep eskiye özlem vardır. Eminim 1975 yılına yazarın annesine sorsaydınzı bayramlar nasıl diye O hemen " o," nerde o eski bayramlar..." diye söze başlardı.
17 Eylül 2015 Perşembe 17:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri