Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Serhat OĞUZ

"Hapse bir kere düşen eşek, iki kere düşen eşek oğlu eşektir."

15 Kasım 2008 Cumartesi

Hüseyin Üzmez'i üniversitede okurken bir konferans vesilesiyle tanıma fırsatım olmuştu. Mert, açık sözlü ama klasik İslamcılara çok benzemeyen bir havası vardı. Kah ülkücü geçmişini,  kah kendi dünya görüşüne taban tabana zıt adamlarla kurduğu dostlukları dinlemiştim. Derinlikli bir yazar  değildi. Ama kendine has bir üslubu vardı.

 

Geçen aylarda Hüseyin Üzmez ismi 14 yaşındaki bir kıza cinsel istismar iddiasıyla ülke gündemine oturdu. Haberlerde durmadan  “14 yaşında bir kız, cinsel istismar, Vakit, İslamcı, Yalman'ı vuran adam ” gibi ifadeler geçiyordu. İslam kelimesinin böyle bir olayda tasvir ya da tanımlama için kullanılması beni ne kadar rahatsız etti/ediyor anlatamam. Olayı ilk duyduğum gece -uykuya çok ihtiyacım olmasına rağmen- kafamdaki soru işaretleri nedeniyle geç saatlere kadar uyuyamadım. Acaba düzmece bir olay mıydı? Gündemi değiştirmek adına yapılmış bir alçaklık mıydı? Hüseyin Üzmez bir kurban mıydı? Buna benzer pek çok soru  cevapsız kaldı. Çevremde Üzmez hakkında ağır ifadeler kullanılırken benim içim sızladı hep. “Çilenin Böylesi” kitabını okurken  aldığım lezzeti acıya çeviren ifadeleri duymamış gibi yaptım. Herkesin vebali kendine dedim geçtim. Ama bir  Müslümanın 14 yaşında bir kıza cinsel istismarla suçlanmasını bir türlü kabullenemiyordum. Vicdanımı rahatlatacak bir şeyler duymak istiyordum.

 

Üzmez, geçenlerde Adli Tıp Kurumunun verdiği bir rapor sayesinde  serbest kaldı. Ben de vicdanımı rahatlatacak birkaç cümle duyabilmek için Üzmez'den net ifadeler bekledim. Fakat maalesef beklediğim cümleleri duyamadım. Peygamberimizin evliliklerini bahis konusu yaptı  bir ara. O zaman iyice yaralandı vicdanım. Efendimizin bu tartışmalarda yeri ne olabilirdi ki?

 

Üniversite yıllarımda dinlediğim o konferanstan Sayın Üzmez'in ağzından günlüğüme yazdığım şu cümleleri sizlerle paylaşmak ve yazımı bu cümlelerle bitirmek istiyorum.

 

Yusuf isimli arkadaş soruyor: Bu kadar şey yaşadınız, bize bir cümleyle  neyi tavsiye edersiniz? “Samimi olacaksın. Ne diyorsan, neyi savunuyorsan, davan ne ise samimi olacaksın.”

 

“Hapse bir kere düşen eşek, iki kere düşen eşek oğlu eşektir.”

 

Muhabbetle kalın.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8476 defa okunmuştur
nerelerdesiniz hocam
ayşe
uzun süredir yazmıyorsunuz.değerli yazılarınızı bekliyoruz.muhabbetle kalın
17 Mart 2009 Salı 21:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Üzmeş miş
hakan kürşad
Yaptı mı yapmadı mı bilmem ancak şurası kesin konuşurken bu kadar alçabilen bir adam her şeyi yapar.
17 Kasım 2008 Pazartesi 19:53
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
üzülmedim...
ilker çelik
slm serhat, ben de olayın başlanğıcına üzüldüm, bir şahsa atılaçak en buyük iftira , Allah daha kötülerin den bizleri korusun, bu şunu benziyor Atatürk içerdi, içmek mübahmış gibi göstermek hoş değil, bu üzülmezin verdiği örneğin yanınnda çok hafif kalıyor....
16 Kasım 2008 Pazar 11:37
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri