Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Serhat OĞUZ

TÜRKÇEN KADAR KONUŞAMIYORSUN BİLE

06 Mayıs 2010 Perşembe

Geçen yazımda üniversitelerimizde yabancı dil -bilhassa- İngilizce konusunda ısrarcı olunmasının ne kadar yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım. Bazı dostlarım, akademik çalışma yapacakların dil öğrenmesi gereklidir, diyerek bana katılmadıklarını söylediler. Sanki ben zinhar yabancı dil öğrenilmesin dedim.

 

İlim adamı kendi dilini bilsin – hem de çok iyi bilsin- alan bilgisine hâkim olsun, en az bir tane de yabancı dil öğrensin. Buna karşı değilim ki. Benim karşı olduğum;                               yabancı dilin daha işin başında genç akademisyenlere dayatılmasıdır. Denilmektedir ki, yabancı dil her şeydir, dil öğrenmeden akademisyen olunmaz. Allah aşkına söyler misiniz Türkçe ne işe yarar? İşe neden genç akademisyenlerin anadili kullanma becerisinden başlanmıyor? Madem sınavlara bu kadar meraklıyız neden Türkçeyi kullanma becerisini ölçen tek bir sınav yok? Çünkü zihinler şartlandırılmış bir kere. İngilizce bilmeden ilim yapılamaz. Türkçe nasıl olsa halledilir.

 

Sanki dil sınavında yüksek notlar almak İngilizce makaleler yazmak ilim dünyasının anahtarı. Kendi ülkemizde kendi dilimizle ne ilmi üretiyoruz ki bunu İngilizce ile dünyaya açalım. Siz nitelikli ilim adamı yetiştirdiğinizde, kendi alanında çığır açacak buluşlar/tezler geliştirdiğinizde maksat hâsıl olmuş demektir. Ürettiğiniz değerli bir şeyler varsa bunlar uluslar arası alanda da taliplerini bulacaktır. Elbette ki yabancı dil buna vesiledir. Ama gelin görün ki memleketimizde ilmin anahtarı sadece yabancı dildir(!) ve kafalara kazınmıştır ki İngilizce bilmeden ilim yapılamaz. Ben bu durumdan rahatsızım. Türkçeye zenci muamelesinin reva olmadığını düşünüyorum.

 

Genç bilim adamlarına daha işin başında bir şart koşulacaksa bu kesinlikle alan bilgisi ve Türkçeyi kullanma gücü olmalıdır. Fakat anadilimiz üvey evlat muamelesi görmektedir. Doçentlik dosyasında İngilizce yayınlanan makalelere puanlar yağarken aynı makaleyi Türkçe yayınladığınızda puanlar size küsmektedir. Türkçeyi ilim dünyasının zencisi haline getiren buna benzer tüm uygulamaların bir an evvel kaldırılması ya da düzeltilmesi gerekir.

 

Yabancı dil bilmeyen biri ciddi bir alan bilgisiyle ( tarih, edebiyat, ilahiyat…) ilim üretebilir; ama yabancı bir dile tam anlamıyla vakıf olmak ilim üretmeye yetmez.  Kendi diliyle ilim üretemeyen, öğrendiği yabancı dille neyi yazacak ya da anlatacak?

Muhabbetle kalınız…

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7626 defa okunmuştur
Büyük sorun
Murat KARATAŞ
Serhat hocam bu konu her lisans öğrenimi yapıp akademik kariyer yapmak isteyenin başında büyük dert, nice idealist insanı engelleyen bir konu. Gündeme getirdiğiniz için teşekkürler.
13 Mayıs 2010 Perşembe 21:31
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Öğretemediğimiz Türkçe...
Oğuzhan Kırlı
Her insan kendi dilinde, daha doğrusu anadilinde düşünür.Dilimizi hor ve hakir görmek, milenyum gençliğinin çeyrek şuurlu sözde aydınlar güruhundan devraldığı meşum bir mirastır...Kendi dilimizi tarihimizle birlikte hakir görmek maalesef kronik artçı şoklara benziyor!Eh, böyle bir düşünceyi temsil eden kişi(liksiz)lerin İngilizceyi göklere çıkarması doğal.Böyle bir durumda "Türk Akademisi"nden hiçbir zaman söz edemeyeceğiz. Neyse,yorumu kısa tutmak adettendir. Serhat Hocam çok teşekkür ediyoruz.Dilinize sağlık...Allah Türkçemize zeval vermesin.
07 Mayıs 2010 Cuma 10:00
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
hocam çok haklısınız
sefa gülşen
Ne denir ki doğru söze hocam.Bir öğretmen adayı olarak ben de Türkçe'nin sanki gereksiz, İngilizce'nin de ilk şartmış gibi algılanmasına karşıyım.Dilini bilmeyen dil öğretemez asla,ilmi de fayda vermez.
06 Mayıs 2010 Perşembe 23:22
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tebrikler
Selami Keskin
Serhat Bey, meseleyi iyi ozetlemişsiniz. YABANCI dile karşı deilsiniz. Lakin kendi dilimiz ne olacak di mi?
06 Mayıs 2010 Perşembe 16:54
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri