Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Sezai ÇİMEN

EN SON NE ZAMAN EY NEFSİM DEDİK

20 Haziran 2012 Çarşamba

Aklın, bilginin, güzelliğin, zenginliğin, itibarın ve diğer her türlü imkanın kendilerinden kaynaklandığını zannedenler ziyanda olacaklardır.

Cenab-ı Hakk'ın engin rahmetine, ilahi lütuf, inayet, ihsan ve ikramlarına mazhar olan bu mübarek gün ve gecelerde insanların kendini yeniden gözden geçirmesi  ve nefis muhasebesini  yapması gerekiyor.

''Günah ve hatalarımızla yüzleşelim. İslam'ın manevi ikliminde gönül huzuru, istikamet ve öz güven kazanmaya çalışalım. Dünyaya geliş gayemizi tekrar hatırlamalıyız.

 

İhtiraslarımızı dizginleyip menfaat ve çekişmelerden uzak duralım. Dedikodu, fitne  ve hasetlik  müminin kurdudur, hem dünyasını hem ahretini karartır. Bu hastalıklardan sıyrılmalıyız.

Kendimizden ve aile fertlerimizden başlayarak bütün akraba ve komşularımıza varıncaya kadar toplumun tüm kesimleri arasında sevgi, saygı ve hoşgörü ortamının kurulması, birlik, beraberlik ve kardeşliğimizin güçlenmesi, insani ve ahlaki meziyetlerin yaygınlaşması için azami gayret gösterelim. Bu gayreti gösterirken en yakınımızdan başlamalıyız, bireyleşmenin ve bencilliğin arttığı bir ortamda benliğine yenik düşen ve yaşadığı topluma benliği ve bencilliği nedeniyle türlü, türlü problemler yaşatan hastalıklı insanları alkışlamayalım, yüceltmeyelim… Her ne beklentimiz ve isteğimiz varsa, bizi yoktan var eden yüce Allah’tan istemeliyiz. İhtiraslarının, makamı ve mevkisinin kölesi olmuş insanlardan istemeyelim. Dünya nimeti ve bereketini isteyen bilsin ki, Dünya nimeti de âhiret  mutluluğu da Allah katındadır. Allah, çok iyi işitir, çok iyi görür. Nisa Suresi Ayet 134

Alçakgönüllülük inananların ortak bir vasfıdır. Allah, ayetlerinde kendini büyük gören, kibirli insanları sevmediğini bildirmiştir. Allah’ın sevmediği insanları bizde sevmemeli ve şımartmamalıyız.

Mümin İnsanlar, kendilerine sayısız nimetler bahşedenin Allah olduğunu, her şeyin gerçek ve tek sahibinin de O olduğunu bilirler. Hiçbir şekilde kibirlenme içine girmezler. Allah'ın karşısında ne kadar aciz olduklarının farkındadırlar. Aklın, bilginin, güzelliğin, zenginliğin, itibarın ve diğer her türlü imkanın kendilerinden kaynaklanmadığını; bunların Allah'ın bir ihsanı olduğunu bilirler. İşte bu nedenle mütevazı  davranırlar.

Allah, Kuran'da inananların tevazulu tavrını şöyle belirtmiştir:

O Rahman (olan Allah)ın kulları, yeryüzü üzerinde alçakgönüllü olarak yürürler ve cahiller kendileriyle muhatap oldukları zaman "Selam" derler. (Furkan Suresi, 63)

Diğer bir Kuran-ı Kerim ayetinde de mütevazı müminler cennetle müjdelenmiştir:

... İşte sizin İlahınız bir tek İlahtır, artık yalnızca O'na teslim olun. Sen alçakgönüllü olanlara müjde ver. (Hac Suresi, 34)

Cennetle müjdelenmek varken, neden bu kin,öfke,nefret,husumet,hasımlık,kibirlik,hırs,şımarıklık ve zalimlik…  Ey nefsim seni dinlemiyorum demenin vakti gelmedi mi? …

Şimdiden Ramazan ayının hayırlı olmasını ve Ramazan Bayramınızı sevdiklerinizle birlikte geçirmenizi , nefis muhasebenizi yapmış olmanızı yüce Mevla’dan niyaz ederim. Selam ve Dualarımla

Sezayi Çimen  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 37194 defa okunmuştur
tebrik
candan ak partili
Değerli sezayi bey. yüreğinize sağlık . umarım sizinde içinde bulunduğunuz bu beyoğlu teşkilat üyeleride bu yazıyı okur ders çıkarıır.başta ekibiniz okuması gerek.malesef mekanikleşmiş durumda beyoğlundaki arkadaşlarınız. içinde sizin gibi bir kardeşimizin olması ayrı bir şanstır.lakin beyoğlu siyaset kademesindeki arkadaşlarımızın siyasi düzeyleri .erdemleri nezaketleri çok zayıf durumda. aman kimse makamlarımızı kapmasın telaşı var. bu yazıyı lütfen onlarada okutun.kibirli yöneticilere ve o kenarınızda yönetimdeki bayanlara okutun. saygılarımla. kasımpaşalı
10 Mart 2013 Pazar 19:44
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Nefsini Unutan, Rabb'ini Unutur.
İntizar
İnsanlara zulmetmek, şirkin bir çeşididir. Müslüman, elinden de dilinden de emin olunan kimsedir.Nefis, ruhumuzun bineğidir.İstikameti, Allah'ın ve Resululah'ın yolundan geçer. Bu yolun dışındaki her yer ve geçirilen zaman, beyhude oyalanmaktır. Bu bakımdan nefis terbiyesi önemlidir.Akıl, ruh ve vicdan, gönül dörtlüsune kulak verilmeli , nefsin cümleden edna, "iyi insan", "iyi kul olma" gibi değerler cümleden ala denilse, hedef yerini bulur. Selamlar...
24 Haziran 2012 Pazar 15:40
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri