Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suna KARTAL

ASALETİ TEVAZUDA BULDUM

30 Mayıs 2011 Pazartesi

 

Tevazu,  alçakgönüllülüktür kibirlenmenin büyüklük taslamanın zıttıdır.  Tevazu bir yandan kibir ve azamet diğer yandan aşırı hoşgörülülük arasında sıkışmış bir fazilettir.Peki size göre tevazu nedir? Kendimiz ya da çevremizdekiler  bu özelliğe ne kadar sahipler?Bence tevazuun en güzel açıklaması üstünlüğün ancak yüce ALLAH’ ta olduğunu bilip nefsine üstünlük vermeyip kibirlenmemektir. Her insana değer verip  Cenab-ı Hakk’a ait nimetleri nefsinden görüp üstünlük taslamamak böbürlenmemektir.

Tevazu sahibi insanlar toplumda her zaman sevilen ve saygı duyulan insanlar olmuşlardır. Tevazu beğenilen bir özelliktir fakat sınırı iyi ayarlamak gerekir. Kişinin şahsiyetini ortadan kaldıran hafifmeşreplik tevazu değildir. Tevazu sahibi (mütevazı) olmak demek hakaretlere katlanmak, haysiyet ve şereften uzak olmak demek değildir. Kişi mütevazı olmakla birlikte vakar ve şahsiyetini korumasını da bilmelidir.

Dinimizdeki tevazu anlayışında kendini beğenmiş kişilere tevazu ile değil vakarla muamele edilmesi emredilmiştir. Vakar; olgunluk ve ağır başlılık demektir. Vakar, kibir ve gururdan farklıdır. Kibir, kişinin kendinde bir varlık görmesi, gurur ise boş şeylerle övünmek demektir. Vakar, insan olma haysiyetini korumaktır. Dinimizde kibir yasaklanmış, yeri geldiğinde vakarlı olmanın lüzumlu olduğu bildirilmiştir. Tevazuya en güzel örnek Hz.MUHAMMED s.a.v ve İslam alimleridir.

Bir gün; Hz. Mevlana’yı görmek için Konya’ya gelen büyük bir papaz maiyeti ile yolda giderken ona rast geliyor. Hürmet ederek huzurunda eğiliyor. Mevlana da aynı hürmetle mukabele ediyor. Papaz, her başını kaldırdığı zaman, Mevlana’yı aynı ihtiram vaziyetinde görüyor. Nihayet bu tevazu karşısında hayran kalıp Müslüman oluyor. Mevlana eve döndüğü zaman oğlu Sultan Veled’ e şöyle diyor:


“Bir papaz, tevazu faziletini elimizden almak, o yolda bize galip gelmek istedi. Allah’a şükür biz onu mağlup ettik. Çünkü tevazu ve hilim (yumuşak davranma) Müslümanların şiarıdır.

Konuyu son olarak bir ayetle noktalamak istiyorum.

O KİMSELER Kİ, YERYÜZÜNDE TEVAZU İLE YÜRÜRLER VE CAHİLLER  KENDİLERİNE LAF ATTIKLARI ZAMAN ‘SELAMETLE!’ derler.(Furkan 63)

Asaleti tevazuda buldum diyenlerden olmak dileğiyle…

 yazarsunakartal@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6594 defa okunmuştur
Çok teşekkürler güzel düşünceleriniz için
Selahattin Arslan
Yazınızı okumaktan büyük keyif aldım teşekkürler
10 Haziran 2011 Cuma 00:08
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
tevazu sahibi insan
ebrar
Yazılarınızın hepsinde farklı bir lezzet var. okurken düşündüren okurlara farkındalığı hissettiren bir yazarsınız Suna Hanım. sizinle tanışma fırsatım oldu tevazuyu en güzel şekilde temsil eden bir bayanda bulunması gereken zerafet, tevazu ve asalete sahipsiniz başarınız daim olsun selamlar...
02 Haziran 2011 Perşembe 13:41
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
İnsanı insan yapan, ilahi terbiye ve ilahi eğitimdir..
Muhammet Kanat
İlahi terbiye ve eğitim ile nefsini arındır(a)mayan kişiler her zaman benlik nutukları atıp dururlar... Böyle kimseler dıştan İblis,içten de nefsin arzularına mağlûp olmaktan kurtulamaz.O zaman da ruhun gücü zaafa uğrarlar.Suna Hanım,aslında sözün özü Kur’ân-ı Kerîm’de şöyle ifade edilmektedir:“Nefse ve onu yaratılış maksadına uygun olarak şekillendirip fücur ve takvâsını (iyilik ve kötülüklerini) ilham edene yemin ederim ki, nefsini kötülüklerden arındıran (maddî ve mânevî kirlerden temizleyen) mutlaka kurtuluşa ermiş,onu kötülüklere gömen de elbette hüsrâna uğramıştır.”(eş-Şems, 7-10)...Asalet ve tevazuda güzel örnek olmak istiyorsak, çözüm: İlahi terbiye ve ilahi eğitimdir....Konu ve içerik bakımından güzel bir yazı olmuş...Ellerinize ve emeğinize sağlık..Selam ve muhabbetle..
01 Haziran 2011 Çarşamba 06:09
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Toprak ol toprak, gül bitsin sende, Ancak topraktır kavuşan güle…
ASUMAN ORAL
_Tevazu her iyiliğin anahtarıdır_Tevazu karşılaştığı her insanı kendinden aşağı bilmemektir. _Hep ben diyen baş olmayı seven iflah olmaz. Kendinden daha kötü birinin bulunduğunu sanan gururludur. _Her insan kıskanılır.Kıskanılmayan insana ait tek özellik tevazudur.Tevazu göstermek de gururdandır. Çünkü kendinde bir varlık hisseden tevazu göstermeye çalışır. Hâlbuki mütevazı kimse kendinde bir varlık görmez ki tevazu göstersin.Alçak gönüllü olan kazanır. Gururlu olan kaybeder. _Tanıdık dost akraba ziyaret etmemek gurur,fakirleri ziyaret tevazu alametidir.Doğru sözü kabul etmeyip münakaşa etmek kusurunu bildirenlere teşekkür etmemek gurur ve kibirdendir.Gururlu veKibirli olan iyi insan olamaz. _Gurur her iyiliğe engeldir tevazu her iyiliğin anahtarıdır.Kusuru başkasında arayan sevimsizleşir,etrafında insan kalmaz dost edinemez.Herkesi haklı kendisini haksız bulmadıkça kendi kusur noksanlarını bırakıp başkasının kusuruile meşguloldukça manevi bakımdan zerre kadar ilerlemek mümkündeğil
31 Mayıs 2011 Salı 17:38
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
En Çok ihtiyacımız olan manevi duygu tevazulu olmaktır.
R.İsmail NERGİS
Mükemmel Bir yazı. yüreğinize kaleminize sağlık.Hakikaten en çok ihtiyacımız olan ahlak değeri tevazulu olmaktır.Müslüman alçakgönüllü olur.sabırlı hoşgörülü olur,birşey söyleyeceği zaman kalbinde fazlalıkları çıkarır yanlışyları düzeltir öyle söyler kalp kırmaz az kelime ile çok şey ifade eder.önemli olan Kendisine hakaret edilse bile sabırlıolur karşılık vermez.güleryüzlü olur.kibirli olmaz, inşalah rabbim tevazu şerbeti ile kalplerimizi yıkasın.güya en çok ihtiyacımız olan şey Tevazü sahibi olmak,ne mutlu tevazü sahibi olanlara
30 Mayıs 2011 Pazartesi 16:16
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri