Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suna KARTAL

FARK ORTADA!

25 Mart 2011 Cuma

 

12 Haziran yaklaşırken iktidar olma hırsıyla çırpınan parti liderleri seçim çalışmalarına hızlı bir şekilde start  verdi.  Sadece bedenen değil  ruhen de epey  çalıştıklarını söylemek  mümkün.

 Neden mi? 

Bulundukları  vaatleri dinledikçe hayal dünyalarında da  yoğun çalıştıkları  ortaya çıkıyor.  Eminim söylediklerine kendileri de inanmıyorlar. Hayallerde sınır tanımayan liderlerin kimi ev hanımlarına her ay 600 lira maaş ödemeyi vaat ederken, kimi de zorunlu askerliği kaldıracağını söylüyor. Sizce bunlar ne kadar mümkün?  Vaatlerde sınır tanımayanların geçmişte iktidar olduğu zamanları anne ve babamdan dinlediğim de o günleri yaşamadığım için şükrettim ve güler misin? ağlar mısın?  dedim kendi kendime. Çünkü biz o günleri görmediğimiz halde şuan bulundukları vaatlere inanmazken peki o zorlukları yaşayan insanların bu söylenenlere inanacaklarını düşünmek  ne  kadar doğru olur? Her şeyi karneyle aldıklarını ( ekmek, yağ, tüp, vs) kuyruklarında yaşadıkları zorlukları hala üzüntüyle anlatırken sizler nelerden bahsediyorsunuz? Mevcut hükumetten önce Türkiye ne durumdaydı? Sayın başbakanın ve kabinenin elinde sihirli birer değnek olsa her şey anca bu kadar yoluna girer anca bu kadar mükemmelleştirilirdi diye düşünüyorum. 

Yapılan değişimleri sıralayacak olursam birkaç hafta köşemde sırf bu konuya yer vermem gerekir. Sadece ekonomideki değişimi ele alarak mevcut hükumet öncesi ve sonrasını bir tablo halinde sizlerle paylaşmak istiyorum. 

2002 Yılından bugüne kadar neler mi değişti? Buyurun okuyun bakalım neler değişmiş? 

 

CUMHURİYET TARİHİ’NİN EN BÜYÜK KRİZİ

21 ŞUBAT 2001!

IMF’ye borç: 25,6 Milyar Dolar 

Enflasyon: % 68 

İhracat: 25 Milyar Dolar

Yıllık Ekonomi: %9,4 Küçüldü

Kişi Başı Milli Gelir: 3000 Dolar

Merkez Bankası Rezervi: 22 Milyar Dolar

Gecelik Faiz Oranı: % 7500

Toki Toplu Konut Sayısı: 43.145

Sağlığa Ayrılan Bütçe:  2,9 Milyar TL 

Eğitime Ayrılan Bütçe:  6,5 Milyar TL

Kamu Yatırım Miktarı:  8,7 Milyar  

TÜRKİYE, DÜNYA’NIN 16. BÜYÜK EKONOMİSİ!

21 ŞUBAT 2011

IMF’ye Borç:  5,5 Milyar Dolar

Enflasyon:  %4,8

Yıllık Ekonomi:  %8,9 büyüdü

Kişi Başı Milli Gelir: 10.000 Dolar

Merkez Bankası Rezervi: 82 Milyar Dolar

Gecelik Faiz Oranı: % 6.25

Toki Toplu Konut Sayısı:480.000 

Toplam Bölünmüş yol: 19.700 Km

Sağlığa Ayrılan Bütçe: 14 Milyar TL

Eğitime Ayrılan Bütçe: 34 Milyar TL

Kamu Yatırım Miktarı: 35 Milyar TL

Sevgili okurlarım sizlere diyeceğim tek şey oy vereceğiniz partiyi seçerken sadece kendinizi düşünerek değil (sırf sevdiğiniz parti diye oy vermeyin) ülkenizi de düşünerek seçim yapın. Kimsenin boş vaatlerine kanmadan yapılanları bakıp görerek!  Tercihinizi yapın. Bir de bakıp görmeyenler var onlarında doğruyu görenlerden olmalarını diliyorum… 

 

 

 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5202 defa okunmuştur
Seçimlerde uyutuluruz en çok!
Mozan KAVİ
Seçimlerde uyutuluruz en çok! Toplumsal beklentilerimiz arttıkça, siyasi duygumuz da gelişir. Taraf tutmak gibi bir yanılgıya düşeriz.O parti benim, şu parti senin derken siyasi çekişmelerle uyutuluruz. Öyle çok vaatler dinleriz ki mensubu olduğumuz, oy verdiğimiz partiden; listele listele tüketemezsin!..'Vay be!..deriz, her şey düzelecek benim partim başa geçtiği zaman...'Bir de bakarız ki hepsi yalanmış! Nedense, o binadan içeri giren kişi, değişiverir birden! Kırmızı koltuğuna sığmaz olur...'Bana mısın' demez artık! "Meclise giren bu kişiler, benim tanıdığım kişiler değil" demekten başka çaremiz kalmaz ne yazık ki!..Bir kez daha pişman oluruz onlara oy verdiğimiz için! Beş yıl sonrasında kimin tarafını tutacağımızı düşünmeye, hatta oyumuzu kimselere reva görmeyeceğimizi söylemeye başlarız...Söyleriz söylemesine ama, o beş yıl geldiğinde kuzu kuzu gidip oyumuzu gene veririz..İnsan olmanın bir gereği olduğunu savunarak hem de!..Kime yarar peki bu oylar! Memleketin en dorukların
05 Nisan 2011 Salı 21:57
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Toplum huzurunu sağlayacak vekiller istiyorum.
E.Begüm
hep konuşmalarda şöyle denir ya insanlar şunu ister bunları yapar..Ben öyle demeyeceğim.Ben öncelikle devletten sadece iş,aş,yol su elektrik mevzusu bir yana,Toplum huzurunu sağlayacak vekiller istiyorum.Herkesede bunu talep etmelerini rica ediyorum.Hangi partiden olurlarsa olsunlar lütfen artık bu konuda dikkate alınsın.Daha söyleyeceğim çok şey var fakat ocakta yemeğim var:)dua ile.. Yazınız güzeldi suna hanım tebrikler.
05 Nisan 2011 Salı 19:04
Beğendim (3)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ÖNCE BEN SONRA YİNE BEN
şamil gök
Niye kendimi düşünemyim ki? Kendini düşünmeyen başkasını nasıl düşünsün? Hz ömer çalışmayıp dilenen ve biz TEVKKÜL EHLİYİZ diyenler hayır siz TEEKKÜL= YİYİCİ ehlisiniz. demiş . Kendi işini halletmeden memleket işini halletmeye kalkmak...Olur mu olur. Yazarımız dediğine göre doğrudur.
04 Nisan 2011 Pazartesi 21:11
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Fark ortada!
Harun Kılıç
Suna hanım, "Fark ortada" konusunu hasbelkader bende yazdım... Siz ve okurlarınız bakarsanız.. Saygıyla Harun Kılıç
04 Nisan 2011 Pazartesi 13:21
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Doğru söze ne hacet
Mehmet
Tebrikler suna hanım,aynı fikirleri paylaştığımız için fazla kelime bulamıyorum.Ben sadece ideolojiye oy verenlere üzülüyorum..Lütfen biraz vicdanınızla oy verin diyorum.Ağzınıza ve yüreyinize sağlık.Allah yar ve yardımcınız olsun.
30 Mart 2011 Çarşamba 19:40
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri