Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Suna KARTAL

MERHAMET ETMEYEN MERHAMET BULAMAZ!

30 Ekim 2011 Pazar

Şehitlerimizin acısını henüz yaşamıştık ki, Van’da meydana gelen üzücü deprem ile  yüzlerce vatandaşımızı kaybettik. Öncelikle Rahmet-i Rahman’a yürüyen şehitlerimize ve depremde hayatını yitiren vatandaşlarımıza Rabb’imden rahmet niyaz ediyorum…

Ve tüm Türkiye’ye başsağlığı diliyorum.

Yaşananları hüzün ve şaşkınlık ile takip ediyorum.  Deprem olduğunda beklide şimdiye dek  hiç olmadığı kadar tüm Türkiye birbirine kenetlendi. Birlik ve beraberlik içinde bu acı olayın üstesinden gelmek için bir yürek  olundu.

Olması gereken de buydu elbet.

Biz biliyoruz ki ülkemizin en doğusundakinin canı yansa bu durum  en batısındakinin yüreğini acıtıyor  hepimiz buna tekrar şahit olduk… Van’da yaşanan deprem bizim millet olarak  ne kadar paylaşımcı, yardımsever  olduğumuzu bir kez daha dosta düşmana gösterdi.

Tüm Türkiye tek yürek oldu.

Ama olamayanlar yok mu? Var az da olsa var. Van için herkes üstüne düşeni en iyi şekilde yapıyor, bir an önce yaraların sarılması için çabalıyorken birileri rahatsız oluyor. Kalkıp sanki hiçbir şey yapılmamış, yapılmıyormuş gibi konuşuyorlar. Devlet  ve milletin yaptıklarını yok saymaya çalışıyorlar. Neden yapılıyor bu? Amaç belli… Türk’ü Kürt’e, Kürt’üde Türk’e düşman etmek.

Mümkün mü bu? Asla…

Bilmiyorlar ki biz bir milletiz. Et ile tırnak gibiyiz . Birileri bunu istese de ayrılamayız… Bizi birbirimizden ayırmaya yönelik çalışmalar fark edildikçe  her iki taraf (Türk-Kürt) bunun imkansız olduğunu bir kez daha  görüyor.

Üzüldüğüm bir konu da ortalıkta dolaşan faşist söylemler. Van’da hayatını kaybedenler için“EEE ALLAH’IN SOPASI YOK İŞTE, İYİ OLDU KÜRTLERE” şeklinde homurdanmalar duyuyoruz.  Çok üzülüyor ve şaşırıyorum.

Kainat’ın en büyük merhametine sahip olan insanı Efendimiz (s.a.v) gayr-i müslimlere merhamet ederken bu faşistçe konuşmaları yapanlar din kardeşlerine hiç mi merhamet duymuyorlar? İnandıklarını söyledikleri Efendimizin merhametinden paylarına bir zerrecik kadar da mı düşmedi?

Peki ya torunları olmakla gurur duyduğumuz ceddimiz Osmanlı?

Osmanlı’da bırakın insanlara gösterilen merhameti,  hayvan ve bitkilere de ne kadar şefkat ve merhametli olduklarını hepimiz biliyoruz. Öyle değil mi?  Türk düşmanlığıyla bilinen Guer şöyle der:” Müslüman Türk’ün merhameti hayvanlara bile şamildir.”

Yapılan hayr ve hasenatın çok fazla olmasından dolayı, öyle zamanlar olmuş ki,  Osmanlı’da zenginler zekat verecek fakir bulamamışlar.

Şimdi soruyorum sizlere, bu söylemleri çekinmeden  yapan arkadaşlar nasıl Hz. Muhammed’in ümmeti  olabilir?Nasıl bir Osmanlı  torunudurlar?

 Hayır hayır biz  bu değiliz!

Ölenin arkasından “ Allah’ın adaleti”, evini, ailesini sahip olduğu her şeyini kaybedene “ iyi oldu sürünsünler” diyen bir zihniyeti ne anlayabiliyor ne de kabulleniyorum! Bir yanda maddi manevi destek olup her açıdan evini dahi paylaşmaya hazır olan gönlü güzel insanlar var… Diğer tarafta ise Müslüman kardeşinin acısı ve kaybı ile keyiflenenler!


  Ben nasıl ki Türk bir arkadaşımın derdiyle dertleniyorsam Kürt arkadaşımın derdiyle de aynı şekilde dertleniyor acısını yüreğimde hissediyorum. Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü, Zaza, vs… Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nde yaşayıp gönlünde vatan, bayrak sevgisi taşıyan herkese selam olsun…

Unutmayalım!

 “Merhamet etmeyen merhamet bulamaz”

sunakartal1983@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 6704 defa okunmuştur
Sızı
Abdulkadir Bozdemir
"İnsanlık" dediğimizde, birileri cımbızla seçerek, insanlık kelimesine yeni bir ad takmaya çalışıyorsa, bilsin ki, tarihin çöplüğü bu vakıa olaylarla dolu. Teşekkürler Suna hanım..
16 Kasım 2011 Çarşamba 15:28
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Elinize,yüreğinize sağlık
Kenan ÇAKICI
Varolasınız... Kürt-Türk;çatışma, mesele, sorun olarak görenlere en azından buğz etmek lazım. Elden birşey gelmez maalesef. Aklı, mantığı, inancı ve dinimizin temeli olan MERHAMET duygusu olan insan el verir, el alır. Yanında olur. Ayrım yapmaz. Bölmez. Ötelemez. Hor görmez. Aşağılamaz. Yüce yaratıcımızın ülkemize bahşettiği bir renk cümbüşüdür. Hepimiz kardeşiz öyle de kalacağız. Allah Teala'nın Selamı Rahmeti Bereketi üzerinize, üzerimze olsun....
08 Kasım 2011 Salı 23:39
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
merhamet
hakan erol
kaleminize sağlık.
06 Kasım 2011 Pazar 02:21
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
AKBABA ZİHNİYETİNDEN UTANIYORUZ
ASUMAN ORAL
Van'daki depremi ırkçı duygularına alet ederek şehitlerin intikamına bağlayan akbaba zihniyetliler pkk'dan daha fazla birlik ve beraberliğimize zarar veriyor. Rabbim o bölgede bulunan vatandaşlarımızın yardımcısı olsun...KALBİMİZ ONLARLA....KALEMİN SUSMASIN SUNACIM ..
02 Kasım 2011 Çarşamba 00:00
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
çok güzel bir konu...
fatma tosun
En büyük felaketler içinde bile ümidini kaybetmeyen bir ümmetin fertleri olarak kardeşliğimizi 1 defa daha gösterdik herkeze,belki bu bir imtihandı bazıları için.herkezin kardeş olduğunu ayrımcılığın bir nebze bile düşünülmediğini vatan aşkına bu ülkenin ne kadar fedakar olduğunu türk halkı olarak gösterdik görmezlikte zorluk çekenlere.rabbim yapılan hayırları kabul eylesin inşaallah ve bu soğuk hava şartlarında dışarıda kalan kardeşlerimizin yar ve yardımcısı olsun...ölenlere rahmet kalanlara sabır diliyorum...böyle bir konuya değindiğin için sonsuz teşekkürler başarılar...
31 Ekim 2011 Pazartesi 22:09
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri