Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Taha KIVANÇ

Cossiga'nın yönettiği Gladio…

19 Şubat 2009 Perşembe
İtalya eski Cumhurbaşkanı Francesco Cossiga'nın Gladio örgütü hakkında Nur Batur'a anlattıklarını Sabah'ta okuyoruz. “Gladio'yu yönetmiş” bir isim olarak Cossiga'nın söyledikleri Avrupa'nın gizli tarihine ışık tutması bakımından çok önemli…

*

Cossiga, İtalya'da Gladio'yu 1954'te kurduklarından söz ederken kısa bir süre sonra Savunma Bakan Yardımcılığı'na atandığını, örgütün varlığını o esnada öğrendiğini ve “siyasi-idari işlerden sorumlu” sıfatıyla görev aldığını anlatıyor.

Örgütün varlığını sadece Başbakan'ın, Dışişleri, Savunma ve İçişleri bakanlarının artı İstihbarat Başkanı'nın bildiğini vurguluyor. Maliye Bakanlığı bile örgütten habersizmiş. Mesela, İstihbarat Teşkilatı'nın bütçesi içinden Gladio'ya para aktarıldığını bilmiyorlarmış.

*

Cossiga, kendisini Gladio'nun başına getiren kişinin Aldo Moro olduğunu söylüyor. Hristiyan Demokrat Parti'den genç yaşta parlamentoya giren Cossiga, partinin lideri Aldo Moro'ya çok yakın bir isim olarak öne çıkıyor.

Dahası, seçilen üç siyasetçiden biri olarak ABD'deki genç liderler programına katılıyor!

*

Dönemin başbakanı Aldo Moro, 1978'te Kızıl Tugaylar tarafından kaçırılıp elli beş gün rehin tutulduktan sonra öldürüldüğünde Cossiga İçişleri Bakanı idi:

İtalyan polisi sekiz hafta boyunca Aldo Moro'nun rehin tutulduğu yeri bulamamıştı!

Moro Hadisesi, Cossiga'nın siyasi hayatının sonunu getirmek şöyle dursun, zirveye tırmanışını sağladı: İçişleri Bakanlığı'ndan “istifa” etmesi siyasi kariyerini tetiklemiş, bir yıl sonra Başbakan olmuştu.

Sol terör örgütü Kızıl Tugaylar'ın Moro'yu öldürmesinin arka planında Gladio'nun olduğu sonradan anlaşılacaktı…

Cossiga'nın Gladio bağlamında Sabah'a anlattıkları arasında “elbette” Aldo Moro'ya dair itiraflar yok!

Bu “derin portre”nin ifşaatları, belli bir noktadan sonra sınırlı kalmaya mahkum gibi…

ABD-NATO ekseninde kirli görevler ifa eden Gladio örgütünün varlığı 1990'da ortaya çıkarıldığında ise Cossiga Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturuyordu!

*

Francesco Cossiga, 2007 Aralık ayında İtalya'nın itibarlı gazetelerinden Corriere della Sera'ya verdiği mülakatta “11 Eylül saldırılarının CIA ve Mossad eliyle gerçekleştirildiğini ve bunun bütün küresel istihbarat örgütleri tarafından bilindiğini” söylemişti.

İtalya'nın eski cumhurbaşkanı, Ladin'in saldırıyı “itiraf ettiği” video kaydıyla ilgili kuşkularını da dile getirmişti.


Bu yazı toplam 4652 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri