Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tahsin AKPINAR

Ak Parti’nin Cemaatlerle İmtihanı

20.11.2014 10:26

 

Ak Parti iktidarları ile birlikte muahafazakar katmanlar üzerinde peyderpey gevşeyen zorbalaşmış laiklik baskısı yumuşadıkça dengeleri sarsıcı yeni sorunlar başgöstermeye başladı. Bu nevzuhur meseleler, muhafazakar düşünce katmanları için o kadar tehlikeli bir hal aldıki artık bu yeni meseleler için yeni kontrol mekanizmalarının devreye sokulması gerekmektedir. Bu çağrımız, devrimci bir yapıya sahip olan AK Parti’yi yeni statükolar inşa etmeye çağırmak gibi görünsede aslında öyle değildir.

Şöyleki; Türkiye halkı ve tabi Ak Parti, tabanı ve yaslandığı toplumsal katmanlar itibari ile ağırlıklı olarak sunni muhafazakar kesime yaslanmaktadır. Sunni kesimin ise temel ayraçları “Ehli Sünnet” çerçeve dahilindeki mezhep ve meşrep fıkıhlarıdır. Farkındalık derecesi ciddi değişkenlikler gösterse bile ana belirleyici unsur budur. Türkiye toplumunun kahir ekseriyeti Hanefi ve Şafii mezhebine mensuptur. Bu damar ise kendini toplumsal katmanlarda sufi tarikatlar ve cumhuriyet sonrası tekkelerin ve zaviyelerin kapatılmış olmasının doğurduğu boşluktan doğan muhafazakar vakıf ve cemaatlerle belli etmektedir.

Tüm bu damarları ortak bir noktada Ak Parti ile koalisyona dönüştürerek sistemin duvarlarını zorlayan ve belli ölçüde üzerindeki baskıyı kaldıran muhafazakar kesim, konu, gelecek noktasında belirleyici olacak düşünsel sistemin ihdasına geldiğinde, sanılanın aksine hızla iç savaşa düşmüştür. Ve aslında bunda da şaşılacak bir şey yoktur.

Yoktur; çünkü dinler tarihi, mezhep-meşrep kavgalarıyla doludur ki aslında laik sistemde bu çatışmalardan doğan bıkkınlık ve nefretten doğmuştur. Bu yönüylede laiklik protest bir öfke ile dinle hesaplaşma yolunu seçmiştir. Batılı toplumları ardı arkası gelmez din savaşlarının içine çeken Hıristiyanlık ve tabi din olgusu bunun bedelini ağır ödemiştir. 

Şaşılacak bir şey yoktur; çünkü 90 yıllık bir zulümle baskı altına alınarak bütün ana taşıyıcı kolonları tahrip edilen muhafazakar kesim, önceliğini üzerindeki baskıyı kaldırmaya odaklandığı için maruz kaldığı zulmü kaldırdığında hangi sistemi kuracağını daha önceden tespit etmeyi öncelemediğinden şimdi tahrip olmuş alanı neyle dolduracağının arayışı içindedir. Ki; bu arayış sonucunda bir kısım koalisyonların yıkılıp bir kısım yeni koalisyonların kurulması sosyolojinin doğası gereği gayet normaldir.

Herkes kendi menzilindeki köprüsünü geçene kadar kendi ayısına dayı deme mecburiyetine katlandığı için geçilen her köprüden sonra yeni bir çatışma ve yeni bir barış ihdas edilmektedir. Ve tabi Türkiye bu süreçlere alışmak zorundadır.

Işte tam bu noktada, karar mekanizmalarının başında bulunan Ak Parti yeni sorunu ile yüzyüze gelmiştir. Bu, Ak Parti’nin tercihi olmasada, çözüm, Ak Parti ve etrafında oluşan efkarı umumiyenin boynuna esaslı bir borçtur. Bu borcu öderkende değişik çatışmalara girmekten istesede kendini beri kılamayacaktır. Bunun en net örneği, acımasız bir çatışmaya girilen Gülenizm ile ilişkilerde varılan noktadır.

Tam bu noktada, Ak Parti, özgürleştridiği cemaatlerin gem vurulmuş duygularından boşanan arzularının domine ettiği alanın sınırlarının tespit edilmesi, Ak Parti’nin en yeni ve en önemli sorunudur. Çünkü Ak Parti bu alandan doğmuş ve var olmuştur.

Laik zorbalıktan dönüşüm noktasında dinsel yobazlığa savrulma ve Ak Parti koalisyonunun tabanı içerisindeki çekişmelerin kontrol edilebilirlikten uzaklaşması riski baş göstermiştir. Eğer bu tehlike savuşturulmazsa cemaat-hükümet savaşında olduğu gibi alışık olmadığı şeyleri görmeye devam edecektir Türk toplumu. Çünkü tarihte sayısız örneği vardır ki, din savaşları sert ve yıkıcı olur.

Gülenizm ile bütün köprüleri atan Ak Parti, hala güçlü koalisyon niteliğini koruyabildiği için ve koalisyondan ayrılanlara ağır faturalar ciro ettirebilme kabiliyetine haiz olduğu için diğer bazı cemaatlerlede er yada geç bir muhasebeye oturacaktır. Hatta bu muhasebeye oturmak zorundadır. Çünkü açtığı özgürlük alanında ciddi manada suistimaller vuku bulmakta ve asla “Ehli Sünnet” akidenin beslendiği damarlarla uyuşmayan resimler ortaya çıkmaktadır.

Söz konusu açılan alanda din adına ciddi bir rant yeşillenmesi oluşmuş ve İslam adına din tüccarlığı almış yürümüştür. Bunların içinde medyalarında sözüm ona “gergedan bilmem nesi” ilacı, her derde şifa (Yok yok) ilaçlar gibi çirkin ve kazanca dönük hilebazlıklar ve ahlaksızlıklar türemiştir. Kaset savaşları ise hala muhafazakar kesimin sırtına yapışma riskini uhdesinde bulundurmaktadır. Cemaatle savaşın sonucu ne olursa olsun bu olay şantajcılık çetelesine derin ve iğrenç bir çentik olarak işlenecektir. Ama, o tarafa, ama bu tarafa...

Bazı İrancılık okulu okutucu hilekarlıklarda kendisini kutsal “Ehli Beyt” perdesinin altına gizleyerek Türk devlet geleneklerinin ve tarihsel dokumuzun tersine çarklarını döndürmektedir. Bunlardan ‘Haydarizm’ zaten Ak Parti koalisyonunun dışında olduğu için ve yerini CHP çevresinde tespit ettiği için hesabı görülmesi kolay olandır. Bence esas yüzleşilmesi gereken ise Mustafa İslamoğlu grubudur. Çünkü bu grup, işi neredeyse düpedüz hadis ve sünnet inkarına vardırmıştır. Siyasal olarakta “Allı Güllü Yeni İrancılıktır.” Diğer muhafazakar dinamikler içerisinde ilk zamanlardaki popülaritesini kaybetmekte olan “İrancılık akımı” bu hocamızda ete kemiğe bürünmektedir.

Cüppeli Ahmet, İhsan Şenocak ve Ebubekir Sifil gibi ehli sünnet akidesine bağlı hocaların Mustafa İslamoğlu ile olan sözlü ve yazılı çekişmeleri pek yakında sosyal medyadan açık arenaya gelecektir. Hükümet kanadı ise bu çekişmelere şimdilik direkt olarak katılmasa bile buna mecbur kalacaktır. Hükümet, Gülenizm ile olan savaşı bitirmeden yeni bir cephe açmak istemiyor olabilir ki buda normal ve makul bence. Ama Alparslan Kuytul Hoca’nın açıklamalarına bakılırsa yeni yeni cepheler çoktan açılmış bile.

“Birde “Kedicikler” cephesi var. Hangi fareler bu kedicikler tarafından kovalanıyor ve hangi köpekler bu kedicikleri kovalıyor yada kovalamıyor burasıda önemli! İslam adına ortaya konan bu rencide edici görüntülere Ak Parti daha ne kadar sabredecek bilmiyorum.

Omuzu kalabalık ve etiketi bol “ilahiyatçılar” ise ayrı bir konu. Onlar için merhum Ali Fuat Başgil ilahiyat fakülteleri ilk açıldığında şöyle diyor: “Mevcut programla, bu okullardan alim değil, din münekkidi çıkar.” aynende öyle oldu.

Yani sizin anlayacağınız Ak Parti’nin kendi mahallesinde işi oldukça zor. Ha tuhafınıza gitmesin hemen. Tarihte bu hep böyle olmuştur.

 

E mail:   akpinartahsin@hotmail.com

Twitter: @akpinartahsin

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4362 defa okunmuştur
M.Kara rumuzlu bilge kişiye
KKN
üstadım, hattı zatında bizimde yazarında vurguladığı mesele zaten bu. Cemaatler yada dini gruplar denilen yapıların siyasete bulaşmamasıdır. Bulaşırsa sopayı yesinler istiyoruz. kişi bir cemaate veya akıma kendini yakın hissedebilir. Ama karar verirken tıpkı olması gereken hakimler gibi vicdani ve objektif olmadır. Yoksa 28 şubat vari bir yapıyı asla ama asla istemiyoruz
01 Aralık 2014 Pazartesi 14:37
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
KKN rumuzlu kardeşime,
M. Kara
Bismillahirrahmanirrahim. Bahsettiğiniz parelel yapı hükümetle bir erk mücadelesine girişmiştir. Başarılı olamamıştır. Bedelinin olmaması eşyanın tabiatına aykırıdır. Hükümetin de bu ve benzeri siyasi güce ortak olmak isteyenlere (siyasi rakiplerini kastetmiyorum elbette) karşı mücadele etmesi tabii ve olması gerekendir. Ancak bütün itirazım, yazar kardeşimizin beğenmediği İslami grupları hükümetin sopasına havale etmesidir. Hükümetlerin kendisini desteklesin desteklemesin hiçbir cemaat ya da grubu sopayla hizaya getirmesi kabul edilemez. İtidale evet, ifrat ve tefrite hayır! ( Tartışmayı kendi adıma sonlandırıyorum, hayra vesile olmasını temenni ederim.)
29 Kasım 2014 Cumartesi 01:25
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
irancılık hastalığı
KKN
Bakınız ekrem dumanlının dünkü yazısını ve bugünkü yazısını okursanız nerdeyse memleketin doğusunun gittiğinden bahsediyor. Bir devlet kurulduğunu söylüyor. Resmen barış süreci bitsin istiyor. Cemaatte birde İRAN takıntısı var. Sunni ekolden gelen Türkiye yöneticilerinin İRAN la bağını ıspatlayamadıkları gibi ayrıca onları iranda muta nikahı kıymakla itham edecek kadar da basiretsizler. Türkiye İranlaşmaz. Lakin alevi dedelerinin iran tarafından davetlerine verdikleri tepki de haksız değil. İşte Bu ülkede birileri UTANMADAN boğaz köprüsüne Şah İsmail adının verilmesini talep ediyor. Alakasız talepler size gezi soytarılarının temsilcilerinin taleplerine benzerliğini hatırlatmadımı. İşte bu yüzden sağ karolara ihtiyaç var. Ak Parti misyonunun bitmemesi içinde bu Ak kadroların yerleştirilmesi lazım. Bunun yanında cemaat yetersiz kalınan noktada sınav sorularınıda bir güzzel dağıtmasınıda biliyordu. O ablak suratlıların ÖSS de 500 birinci çıkarması damı dikkatlerinizi çekmedi.
26 Kasım 2014 Çarşamba 10:45
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kadrolaş
KKN
Yıllarca akparti kadrolaşıyor diye tepinenlerin bile bu olaydan sonra gözlerindeki perde aralandı. Ak Parti kadroşalamadı cemaat karolaştı. Burada tabiki en büyük suç RTE nin ve ARINÇ ındır. Bir şekilde de GÜL de suç. Zira onlar körü körüne her namaz kılanı dürüst ilan etmeselerdi bu sorun olmazdı. 12 yıllık bir parti. İstanbul teşkilatlarından çıkıp önemli bir konuma ataması yapılan 100 kişi sayamazsınız. Ha etik mi değil. Ama bu ülkede sol eğilimi kırmanın tek yoluda bu.
26 Kasım 2014 Çarşamba 10:39
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
M. KARA itidalli olunuz
KKN
Şaun gündemde olan paralel yapı olarak adlandırılan pensilvanya idareli yapının masum olduğunu bize izah edemezsiniz. Bu kadar dinleme ortada iken. Yalan dolan bir sürü haberlerini dinliyorken sizin de sağlıklı düşünmeniz mümkün değil. Mesele tabandaki inanmışlar değil. Önden giden atlıların sırtından devleti ele geçirme politkasıdır. Afrika da dahi cemaate tabi olmazsanız engellenirsiniz. Okullar vasıtası ile nüfus ettikleri devletlerin kadrolarını bir güzel kullanıyorlar. Ayrıca Devlet neden tekel halindeki bir yapıya teslim olsun. Öyle bir noktaya geldik ki kamu ve ya ona bağlı kurumlarda bile dahi atamanız cemaate yakın olup olmadığınıza göre değişiyordu. Bakınız twitl bşbakan tehdit eden bir savcıyı dahi HSYk görevden almadı. Bunun yanında kullanılmış polisler üzerinde giderek bu işi masum gösteremeyiz. Zira siz bahsettiğiniz derin meseleler üzerinden giderek bu konuyu gizleme gayretindesiniz. Ben cemaatçi olmak zorunda kalınmasına karşıyım. Devletin 72 milyonundur.
26 Kasım 2014 Çarşamba 10:37
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri