Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Tamer KORKMAZ

Başlıyor...

20 Ekim 2008 Pazartesi

46'sı tutuklu 86 sanığın yargılanacağı Ergenekon Davası bugün Silivri'de başlıyor.

2007 Haziran'ında Ümraniye'de 27 el bombasının ele geçirilmesiyle patlayan süreç, toplam sekiz dalga operasyonu beraberinde getirmişti.

Darbeci Ergenekon örgütünün derin temelleri ve sarsıcı bağlantıları hakkında kamuoyunun öğreneceği çok fazla şey var:

-Turpun büyüğü heybede!

Şu ana kadar “büyük resmin” epeyce sınırlı bir parçasını görebildik. Sekiz dalga operasyon “devasa dizi”nin ancak fragmanı olabilir.

Ergenekon, hayli uzun sürecek bir dava:

Dava süreci, o denli “öğretici ve aydınlatıcı” olacak ki; Türkiye -uzun metrajlı bir filmdeki geri dönüşlere benzer bir biçimde- yakın tarihinde yaşadığı “alacakaranlık kuşağı” kapsamındaki belli başlı sarsıcı olayların magma tabakalarına da seyahat edebilecek.

Bu yol, Ergenekon davasıyla açılmıştır.

*

Ergenekon'un üzerine gidilebiliyor olmasının temel nedeni, Ankara'nın Washington ekseninden çıkmasıdır. Aksi taktirde, 'darbeci' Ergenekon örgütünün üzerine gidebilecek bir hakim irade ortaya çıkamazdı.

Sözünü ettiğim “büyük tarihi kırılma” başlangıçta iki provokasyonla birden test edilmişti: Biri “ekonomik kriz denemesi” diğeri ise 17 Mayıs 2006'da Danıştay'a yönelik kanlı saldırıydı.

Danıştay hadisesinin darbeci Ergenekon örgütüyle birebir bağlantılı olduğu gerçeğini bu sütunda kim bilir kaç kez ortaya koyduk. -Nitekim, Yargıtay Başsavcılığı, kısa bir süre önce Danıştay davasının Ergenekon'la bağlantısının incelenerek yeni bir hüküm kurulması gerektiğini işaretledi. Bu mecburi bir adımdı.

Hiç kimsenin kaçamayacağı; yok sayarak veya inkar ederek hakikati asla değiştiremeyeceği/gizleyemeyeceği bir bağlantıdan söz ediyoruz.

*

Yaklaşık yarım asra sığan dört darbenin ve sayısız provokasyonun arkasında kim varsa, Ergenekon örgütünü inşa eden ve yıllardır kullanan da o merkezdir. PKK'yı 24 yıldır taşeron olarak kullanan, ayrıca terör örgütünü Ergenekon yapılanmasıyla birebir ilişkili biçimde istihdam eden de bu güçtür.

İşçi Partisi'nin genel merkezine astığı pankartta şöyle bir slogan var:

“-Ergenekon Yalanı Amerikan Planı”

“Ters köşe” yaptırmayı hedefleyen bu gözbağcı slogan vasıtasıyla, İşçi Partisi -kamuoyunu Ergenekon gerçeği hususunda yanıltmaya tam teşebbüste bulunuyor.

Ergenekon Soruşturması'nın arkasında ABD'nin eli veya desteği yok; bir başka deyişle, darbeci örgütün üzerine giden irade ABD'ye karşı mücadele veriyor:

Darbeci Ergenekon örgütünü kurduran Sam Amca'nın ta kendisidir!

Ergenekon operasyonu kapsamında tutuklu bulunan Doğu Perinçek, dergisi Aydınlık'ta ne diyor:

“Ergenekon soruşturması bitmeden PKK terörü bitmez”

Aslında bir tehdit saklı, bu cümlede!

Perinçek, görünüşte “Terörle mücadele etmiş paşalar içeride, onları serbest bırakın…” demiş oluyor ve bu 'hakikati gömmeye çalışan' numarayı yememizi bekliyor.

Arka planda ise Ergenekon soruşturmasının giderek derinleşmesine karşılık olarak; taşeron PKK eliyle “Aktütün Baskını”nı gerçekleştirip “Ergenekon'u rahat bırakın” mesajı veren bir “güç merkezi” var!

Ergenekoncu Perinçek'in asıl mesleği, dezenformasyon üreticiliğidir. Şu cümleler onun:

“-ABD, Ergenekon operasyonuyla Türkiye'yi parçalama, ekonomisini çökertme ve Ordu'yu yıpratma politikası uyguluyor.”

Perinçek'in büyük yalanı her sözcüğüyle dökülüyor:

Darbeci Ergenekon yapılanmasının üzerine giden “Ankara'daki devlet kurumlarının ortak iradesi”dir. TSK da buna dahildir.

Bu yazı toplam 3852 defa okunmuştur
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri