Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ufuk ÇOKSÜRER

BİR KENYALIYLA BİR KONYALININ TERÖRE BAKIŞI!

02.07.2016 13:35

İsveç'te yaşıyorum. Kenyalı bir arkadaşım var; Müslüman kendisi.

 

Kendisini hiç tanımayan birisi bile ilk bakışta onun açlık, yoksulluk ve mahrumiyetle lebâleb bir hayattan geldiğini hemencecik anlayabilir.

 

Biraz görgü yoksunu bu arkadaş. Oturup kalkmasını pek bilememesi ve bazen yemeğini elle yemesi bunu ispatlar mahiyette.Ama O'nun "mümin olması" bütün menfî bu hususiyetlerini kapatmaya yetiyor da artıyor bile. 


Meselâ öyle bir selâm verişi var ki, aman yarabbi! Hem başını öne eğiyor, hem hazır ol vaziyeti alıyor, hem elini kalbine götürüyor ve en nihayetinde yumuşak bir dille "Selâmün Aleyküm" diyor; yani 6-7 organını kullanarak veriyor Allah selâmını..

Yolda karşılaştık gene bugün..Selamlaştık.Daha "nasılsın" diye sormaya fırsat vermeden, gülerek iki elini de yana açıp "Maşallah Türki" diye bağırdı.

 

"Ne oldu?" dedim.


"İsrail, Türkiye'den özür diledi, yetmedi tazminat ödettirdi, yetmedi Gazze ablukasını kaldırttı" diye cevap verdi.

 

"Evet, öyle ol.." dememe fırsat vermeden devam etti gene heyecanlı heyecanlı: "Rusya da hatasını anladı ve Türkiye'yle dost kalmaya karar verdi; sevinçliyim; sevinçliyim çünkü artık Türkiye'nin basit ve güçsüz bir ülke olmadığını anladılar elhamdülillah" dedi.

 

"Türkiye'nin güçlenmesini istemediklerinden ötürü son zamanlarda terör saldırılarını büsbütün arttırdılar" diye de ekledi sonra.

 

Ben donup kalmıştım. Ne yalan söyleyeyim, Türkiye'nin yerini haritadan bile gösteremeyeceğini zannettiğim bu Kenyalı'nın, Türkiye'nin bütün ahvâline vakıf olduğunu görüyordum. Türkiye'nin dış politikasını tek tek okumaya devam etti sonra...Arabistan, Katar vs.

Türkiye'den onbinlerce km ötede bir ülke olan Kenya'dan gelen birisi bile, evinin penceresi TBMM'nin bahçesine bakan bir Çankayalı'dan çok daha iyi hakikatleri görebiliyordu!

Eğitimsizdi; ama bizim iki üniversite bitiren, bilmem Fransız Sorbonne'larda master yapmış profösörlerden, gazetecilerden çok daha iyi siyâsî tahliller yapabiliyordu.

 

Her şeyden önemlisi Türkiye'nin başarısıyla seviniyor, üzüntüsüyle üzülüyordu. Ve kuvvetle muhtemel diyordu ki, "ben sadece kendi ülkemi düşünsem sadece benim ülkem kurtulur ama Türkiye başarılı olursa bütün Müslüman âlemi kurtulur!"

Bir başka arkadaşla daha karşılaştım. Bu sefer ki Türk'tü. Konyalı. Kısa bir afaki sohbetten sonra başladı zırvalamaya: "İŞİD'i beslersen İstanbul'daki patlamalar tabii ki olur; Rusya uçağını niye düşürüyorsun milleti bize düşman ediyorsun; Türkiye'nin geleceği çok karanlık" ve daha bir sürü hezeyan, bir sürü herze...

 

Demek ki, hadisâta hangi zaviyeden baktığımızın çok önemli olduğu sonucu hâsıl oldu bu olaydan sonra bende.
Eğer hadisâta "hayır dürbünüyle" bakarsak "hayır", "şer dürbünüyle" bakarsak "şeri" görüyoruz.

Tabii hayrı seçen hür bir irade ile şeri seçen hür bir irade arasındaki mesabe farkını bilmem anlatmama gerek var mı?

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3050 defa okunmuştur
Konyalı
Nurhan Yılmaz
Bir Konyalı olarak sizi kınıyorum Ufuk Bey. Olaylara at gözlüğü ile bakıyorsunuz ne yazık ki. Ayrıca Antalyalı da, Afyonlu da, Adanalı da Ağrılı da Konyalı gibi düşünebilir öyle değil mi?
17 Temmuz 2016 Pazar 21:43
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Yalanci musluman.lar.
Ahmet
Peki o kenya.li arkadasin sormadimi.niye gemiler filiistin yerine israil limanina gitti diye peki o arkadasin sormadimi.akp niye tukurdugunu yaladi diye.peki o arkadasin sormadimi.sisi darbeci.ydi niye simdi dost olmak istiyorrsunuz diye.peki o arkadasin sormadimi niye rabia.ya neden kiydiniz.diye peki o arkadasin sormadimmi akp ve tayyib seriat.i istemeyip usa baskanlik sistemini istiyor diye.demekki neymis musluman.lar duymak istedigi seyi duymak istiyorlarmis.esasinda akp hirsiz degil ona oy veren dinciler ve bunlarin turban.li kadinlari hirsiz.buda artik kimsenin duymak istemeyecegi bir sey onun icin dinci yazarlarin oyunu gormuyoruz duymuyoruz istmiyoruz. O zaman insan musluman degilsiniz diyor hakiki musluman.lar.hadi usa.ya secde etmeye devam usa musluman.ligi.
07 Temmuz 2016 Perşembe 11:23
Beğendim (2)Beğenmedim (3)
YORUMUN DEVAMI
YEMEĞİ ELLE YEMEK "GÖRGÜSÜZLÜK MÜ" ?
bahaddin
Güzel hoş bir yazı da. Milletlerin geleneklerine saygı duymamak pek medeni bir yaklaşm değil. Milletlerin coğrayalarınkültürleri farklı farklıdır. yemeği elle yiyen birisini kınadığımız zaman AVRUPALILARN, "çatal sol elde olmalı bıçak sağda .." görüşüne aykırı davrananalarda görgüsüz sayılır. Selamlar.
03 Temmuz 2016 Pazar 05:31
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri