Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ufuk COŞKUN

Bizi birbirimize düşürmek için her yola başvuracaklardır

05.05.2010 10:20

Bu ülkede en çok mağdur edilen, partileri ve yayın organları sık sık kapatılan, bu ülkenin nimetlerinden Türkler kadar faydalanamayan bir kesimdir Kürtler… Sanırım buna kendileri de evet diyeceklerdir. Ve Kürtleri en çok mağdur eden sistemde; Türkiye’nin şu anki mevcut yargı/hukuk sistemi ve yıllardır farklı kesimleri dışlayan yok sayan baskıcı, darbeci, militarist bir zihniyetin varlığı idi. Herhalde buna da evet diyeceklerdir.

BDP bu tutumunu Kürtlere izah edemez;


O zaman sormak lazım. Şimdiye dek sizi mağdur eden gerek bu mevcut hukuk anlayışını gerekse sizi yıllardır insan yerine koymayan bu baskıcı zihniyeti dün neden sahiplenmek durumunda kaldınız. Benim gibi sürekli sizlerin yanında yer alan Kürtçe diyen, partileri kapatılmasın ve onlarda bizim gibi her türlü haklardan yararlansın diyen Türk dostlarınıza neden ihanet ettiniz. Neden sizin için cesur adımlar atan iktidar partisinden bu denli nefret ediyorsunuz. Onu bir çırpıda harcıyorsunuz. MHP’nin ve CHP’nin size sahip çıkacağını mı zannediyorsunuz… Bu tutumunuzu Kürtlere nasıl izah edeceksiniz. Ne diyeceksiniz onlara. BDP olarak AKP’yi sevmiyoruz da ondan mı ret oyu kullandık diyeceksiniz… Ayhan Bilgen“Salt sayısal çoğunluğa güvenerek siyasal değişim sürecini yönetmeye kalkmak ve diyaloga ihtiyaç duymamak akıllıca bir yöntem değildir. Siz ikna yöntemleri aramak yerine sayınıza güvendiğinizde karşınızdakinin bunu desteklemesini beklemeye hakkınız kalmaz” diyor.Peki Kürtleri böyle mi ikna edeceksiniz Ayhan bey…Kürt dostlarımız ikna olur mu acaba bu sözlerden.BDP olarak AKP’den gıcık kapıyoruz dediğinizde; size inanacak Kürtler çıkacak mı doğu ve güneydoğudan doğrusu bende merak etmeye başladım..

İnsan feda edilemez;


Dün Türkiye’de milliyetçiliğin bir kez daha çimento görevini üstlendiğine şahitlik ettik. Milliyetçilik hakikaten farklı kesimleri bir araya getirebiliyormuş! Kürt, Türk, sağ, sol, fark etmiyor. Milliyetçliğin devletin âli menfaatleri söz konusu olduğunda nasılda insanı harcadığına şahsım adına bir kez daha tanıklık ettim. Yeter ki siz bu kesimlere demokrasi, özgürlük ve insan hakları deyin. Hemen bir araya geliveriyorlar! Bunlardan biri Cumhuriyet Halk partisi diğeri ise Barış ve Demokrasi Partisi! Biri halk diyerek, halkın geleceğini karartmakla kendini vazifelendirmiş diğeri barışı, demokrasiyi ve kardeşliği sulandırmakla. MHP’yi bilen bilir. Neticede bu üç partinin buluştuğu bir nokta var; o da milliyetçilik. Devletin insandan üstün tutulabildiğini, insanın devlete feda edilebileceğini, demokrasinin, özgürlüklerin bir çırpıda harcanabileceğini yeri geldiğinde çıkarları gereği insana ait değerlerin çöpe atılabileceğini bizlere gösterdiler. Halbuki “Devlet ne gökyüzünden indi, ne de topraktan bitti. O, hayatımızı kolaylaştırmak için inşa ettiğimiz bir kurum. Devlet kutsal değil. Ordu da devletin kurumu ve o da kutsal değil” diyor Berat Özipek hoca bugünkü yazısında…

 

Herkesin mutlu olduğu bir ülke anlamlıdır

Bu ülke, üzerinde yaşayan insanların -rengine, ırkına, diline ve inancına bakılmaksızın- her türlü haklarını rahatlıkla kullanabildiği ve herkesin özgürce yaşabildiği ve mutlu olabildiği bir ülke olduğunda bir anlamı olacak. Yoksa istediğiniz kadar şişirin, kutsallık atfedin bir işe yaramayacaktır. Önemli olan burada yaşayan insanların “insanca” yaşabilecekleri, kendilerini buraya ait hissedebilecekleri bir hukukun inşa edilmesidir. Alevinin, Kürdün, Türkün, dindarın, ateistin, solcunun, Ermeninin, Süryani’nin, Yahudi’nin ve Hıristiyan’ın bir arada özgürce yaşayabildiği tüm haklarına kavuşabildiği bir ülke ancak kıymetli olur..Değerli olan insandır.Değer olan özgürlüktür.Haktır,hukuktur.Sevimsiz,soğuk yüzlü taş duvarlarla örülü binalar değil..Adına cennet koyduğunuz bir ülkede kimseye işkence yapılmaz, kimsenin hakkı gasp edilmez.Cennette işkence olur mu? Cennette haksızlık, zulüm, adam öldürmek olur mu? Bir ülke yüksek dağları var diye, taşları, denizleri, ırmakları var diye sevilmez. İçindeki insanı sevmedikçe, onların haklarını yasalarla korumadıkça, bir arada tutmadıkça ne önemi var! Bir ülke atalarımızın yolundan gideceğiz diye çocuklarına gelecek, adil,özgürlükçü ve insanca yaşama adına bir yol çizmedikçe bir değeri olmaz..

İnadına “insan” demeliyiz;


İşte bu aralar yaşadıklarımızın anlamı budur. Kendi adımıza, kendimiz için bir yol çizme aşamasındayız. Yıllardır bu ülkede herkesimden insanı mağdur eden, dışlayan ve yok sayan, çocuklarımızı harcayan, insanlığımızı paçavraya döndüren eli silahlı, güçlü, nüfuzlu üstelik devletin her türlü imkanından yararlanarak kirli tezgahlarla bu ülkede kaos ortamları oluşturan ve bundan asla vazgeçmeyen bir zihniyetin karşısında hak, hukuk, özgürlük, ahlak ve erdem diyoruz. Hak ettiğimiz insanca yaşama adına bugünleri bir fırsat biliyoruz. Neticede er ya da geç bu ülkede insan gibi yaşayacağız. Çünkü biz buna değeriz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Bu türlü kirli ittifaklarla bunu engelleyemeyeceklerdir. Yeter ki biz birbirimize düşmeyelim ve birbirimizden nefret etmeyelim. Oyuna gelmeyelim. Çünkü her türlü tezgâh bizi birbirimize düşürmek adına yapılıyor. Çünkü nefretten beslenen ve güçlenen çok tehlikeli bir virüs taşıyorlar. Panzehiri ise; insanlığımıza sahip çıkmak, inadına özgürlük ve evrensel hukuk demektir.

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 2774 defa okunmuştur
Ufuk bey kardeşim
Ömür
Emin olun ben sizi fazlasıyla tanıyorum artık.kendinizi kanıtlamanıza gerek yok.sizi üzmek istemem yazdıklarımla.zaten aslında gıyabende siz beni tanıyorsunuz.sizi ençok eleştiren ve üzmekten korkan ben,bu sitede yazdığınızı gördüğüm içinde emin olun çok sevindim.ama yazdıklarımla ne sizin,nede diğer yazarların ÜZÜLMESİNEDE GÖNLÜM EL VERMİYOR.elleriniz yüreğiniz dert görmesin inşallah.
08 Mayıs 2010 Cumartesi 18:08
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
kesinlikle
ufuk
Ömür Kardeş kesinlikle yorumunuza katılıyorum.Beni bilen bilir..Terör örgütü uzantılarıyla işim olmaz.Bir Türk olarak gayretim yazımda da ifade ettiğim gibi;"insan" ben insanın peşindeyim..Adil bir ülkede herkesimden insanlarla barışık,huzurlu bir hayat arzuluyorum...Ben Kürtçe'yi BDP'nin hatrı için savunmuyorum..BDP'nin Kürtleri temsil etmediğini düşünüyorum bu ülkede Kürtleri senin- benim gibi vicdanlı insanlar temsil ediyor inan bana..
07 Mayıs 2010 Cuma 19:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
2
Ömür
pkknın siyasi uzantılarının peşinden gidenler BEİM KARDEŞİM OLAMAZ!hatta birbirimize düşmek kelimesi bile bana komik geliyor.BİZLER PKKNIN UZANTILARIYLA İYİ DEĞİLİKİ,BİRBİRİMİZE DÜŞELİM diyenlere kanalım.(sözüm size deği)ülkeyi bölmek,terörü desteklemek yerine,doğu ve güneydoğuda KAÇAKÇILIĞA,TERÖR CİNAYETLERİNE,TÖRE CİNAYETLERİNE,KAN DAVALARINA,İŞSİZLİĞE,ÇİFTÇİNİN SORUNUNA,EĞİTİMSİZLİĞE İNSANINA DEĞER VERMEYEN BİR PARTİ ve YANDAŞLARIYLA BİRLİK OLUNURMU?neyse sizi üzmeyim ve daha fazla yazmayım.ellerinize yüreğinize sağlık Ufuk bey;
07 Mayıs 2010 Cuma 10:30
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
OFFFFF
Ömür
Yorum yapamasamda uzun süredir bu siteyi ve bazı yazarların yazılarını takip ediyorum.ki bunun içine siz Ufuk beyde var.başka biryerde yazarken sürekli eleştirdiğim,hatta üzdüğümü düşündüğüm Ufuk bey.size KTİDAR KALEMİ demek gelmiyor içimden.ancakMAZLUM GÖSTERİLMEYE ÇALIŞTIRILAN PKKNIN SİYASİ UZANTILARININ YAZILARINDA OLDUĞUNU GÖRDÜĞÜMDE,NEVRİM DÖNÜVERİYOR.bir part,dağda,yolda,belde hatta HAK istemek için çıktığı MECLİSTE bile KIŞKIRTICI FAŞİST HAREKETLER yapıorsa,yerin dibine batsınlar.bunlar GERÇEK KÜRT HALKININ TEMSİLCİLERİ DEĞİL.neden anlamak istemiyorsunuz?son yumruk olaındaMAZLUM PORTRESİ ÇİZEN TÜRK gibiler sizce masummu?
07 Mayıs 2010 Cuma 10:26
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri