Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ufuk COŞKUN

Haksızlık etmeden yaşamak

29.09.2010 17:43

Yerin bilmem kaç metre derinliklerinde “büyük patlamayı yapıp” evrenin oluşumunu bulmaya çalışıyorlar. İnsanoğlunun serüveni; yüzyıllardır nereden geldik nereye gidiyoruz? sorusuna cevap aramak.. Ne büyük bir zaman kaybı bu böyle! Oysa bu sorunun cevabını 1500 yıl önce vermiş olmalıydık… Yoksa cevabı bilmek, bulmak işimize gelmiyor mu? Çünkü cevabı bilmek insanın sırtına ekstra bir yük yükler. Ve taşımak gerekir bu yükü. Yani sağlam omuz gerek evvela…Oysa hep farkındaydık ve biliyorduk yerimizi.. İnsanoğlu tarihi boyunca hep cevaplardan kaçtı..Cevapları bulmak işine gelmedi.Affedilir gibi değil içinde bulunduğumuz girdap.Karmaşık bir hale getirdik hayatı.Oysa hayatı karmaşık hale getirmek “kaçmakla” eşdeğerdir.

Bana kalırsa bütün cevaplar üstünde bir cevap var ve başkada cevaba gerek yok; haksızlık etmeden yaşamak..Bunun bir anlamı yok mu?Haksızlık etmemek…Belki bunu başarabilenlerin anlayacağı bir şeydir bu.Belki bunu başarabilen diğer doğru cevaplara ulaşmayı hak eder. Bildiğimiz en basit kesinle işe başlayacak kadar cesur değilsek, cevaba ulaşmak için göze aldığımız bir şey yoksa cevabın ne önemi var…

İnsan inandığı en basit ne varsa onun peşinden gitmeli..Ulaşmak istediğin bir kesinlik yoksa eğer bu bizi yaşayan hayaletler yapmaz mı? İnsan, hayatı anlamlı kılmak adına cevapları muhakkak kendi bulmalıdır. Söylenenler, konuşulanlar ezberden ve magazinden başka bir şey ifade etmez. Bizler yıllarca bir cevap bulmuş gibi hayat yaşadık ve yaşıyoruz. Ancak cevapları biz kendimiz bulmadık. Doğruyu ve kesin bilgiyi ulaştığını iddia edenlerin cebimize iliştirdiği cevaplardı onlar.Bu şekilde yaşadığımız basit ve sıradanlığı hayat sandık…Hayata sıkı sıkı bağlandık bu cevaplarla..Tüm cevapları bulmuş gibi!!Artık bu vakitten sonra doğru cevapları bulsak bile bunu önce kendimiz yırtacak kadar inandık başkalarının cevaplarını..Halbuki insanın bildiği en basit doğru o kişi için girilecek bir kapıydı.Tüm kapıları kapattık…

Şimdi artık alışkanlıklarımız oldu. Tüm zihinsel ürünleri fırından almaya çalışıyoruz taze ekmek gibi… Hayata anlam katan, insanı insan yapan şey sormak, sorgulamak ve cevap bulmaktır. Bana kalırsa birey olmak budur. Kendi lügati olan herkes bireydir. Endişesiz, sürekli hayata tazelik katan bir kaliteyle yaşamak için başkalarının değil bizzat kendimizin bu yolda uğruna adadığımız soruların cevapları için yol almak gerekir.Biz yolda öğreneceğiz her şeyi..Yolun başında elimize verilen bir diğerinin hayata ve insana dair verdiği cevaplarla yolun sonunu getirmek mümkün değildir.O yüzden yaşadığımız hayat bizim değil üstelik basit,sıradan, ve magazin bir hayat..Kayda değer hiçbir yanı yok.

En basit doğrunun peşinden gidecek ve gereğini yapacak kadar ne kalite bıraktılar insanlarda nede buna harcayacak bir enerji. Artık o kadarki silah zoruyla cevaplar konulmaya başlandı önümüze. Başkalarının kurguladığı bir yaşamı, doğru ve kesin bir inançla bağlanmamız istendi. Çaresiz başkalarının cevapları üzerine kurduk bu iğrenç küçük hayatı.

Ancak insan olmanın şerefini kaldığımız bu yerden bile olsa yakalama şansımız yine var. Öncelikle önümüze konulan, cebimize iliştirilen, kafamıza yerleştiremeye çalışılan , hayata dair bulduklarını sandıkları cevapları üzerimizden silkip atmak gerekecektir.. Rol yaparak değil sahici bir hayatı yaşama imkânı elimizde.Önce haksızlık etmeden yaşamakla başlayabiliriz sonu Tanrı’ya çıkan bu insanlık yolculuğuna..


Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4184 defa okunmuştur
Haksızlık Etmeden Yaşamak
BAHAR
Yaşama dair yazdığınız bu yazıyı beğenerek okudum tebrik ediyorum , bu fani alemde gidilecek tek yer varken vede belliyken haksızlık yapmadan yaşayamak olmalı her bireyinde yaşam tarzı,günümüz yaşamında yüreği sıcak kişilerin bu şekilde yaşadığına inanıyorum ve bu yürekler yeni gençlikle daha da artmasını umut ediyorum . Saygılarımla ...
06 Ekim 2010 Çarşamba 15:05
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
:)
ufuk
Siyasete kafan basmıyo diyosun yani:) Ben siyasette, ekonomide,edebiyatta,felsefede,bilimde vs. insanı arayan birisiyim değerli kardeşim..İnsanın her alandan çekilmeye çalışıldığı bir zamanda buna ihtiyacımız var.Bu yüzden hangi alanda yazarsam yazayım ben insanın peşindeyim.Kısacası Rabbime ulaşan yolların peşindeyim.Biz izmlerin,şahısların, seküler hayatın peşinden koşarken ve boğuşurken birbirimizden uzaklaşıyoruz aslında.O yüzden haksızlık etmeden yaşamayı dustur edinirsek eğer belki kalplere ulaşan yolu daha kestirmeden gidebiliriz..Muhabbetle..
06 Ekim 2010 Çarşamba 01:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
!!!!!! ve????
ömür
ünlemler sorular kafamda oluşsada,yazdığın bu yazı için SENİ AVUÇLARIM PATLAYINCAYA KADAR,AYAKTA ALKIŞLIYORUM CANIM KARDEŞİM UFUK;YÜREĞİN DERT GÖRMESİN.dip not:gel sen bu konulrda yaz,siyasete bulaşma:)bak sonunda BEN BİLE seni takdir ettim:)saygılar kardeşim.
05 Ekim 2010 Salı 21:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri