Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uğur CANBOLAT

Enfeksiyon Kapma!

09 Kasım 2012 Cuma

Bu riskimiz var mı? Var! Kuvvetli de üstelik.

Mevsim de buna müsait. O nedenle enfeksiyon konusunda dikkatli olmalı, tedbirsiz davranmamalıyız!

Özellikle anneler, bilhassa okul dönemlerinde çocuklarının enfeksiyon kapmasını, çocuğunun bununla başının derde girmesini istemez.

Duyarlı aile büyükleri bu nedenle konuya yakınlık duyar enfeksiyon riskleri hakkında bilgilerini geliştirirler. Belirtileri konusunda da duyarlılık eşiklerini yükseltirler.

Ateş, şiddetli baş ağrısı, kusma, ense sertliği, patolojik refleksler, nabız durumu gibi pek çok hususta hatırı sayılır bilgilere sahiptirler. Araştırmışlıkları vardır.

Bu konularda gazetelerin sağlık köşelerini takip ederler. TV programlarına dikkat kesilirler, radyoların sağlıkçı konuklarına alaka gösterirler.

Bu gayretlerin tümü sağlık sorunu yaşamamak içindir. Kendilerini, eşlerini ve çocuklarını koruma altına alır, himaye ederler.

Bu elbette çok tabii bir reflekstir. Olması gerekendir. Enfeksiyon kapıp yataklara düşmeyi engellemeye matuftur. Koruyucu çalışmalardır.

Peki enfeksiyon bunlarla mı sınırlıdır? Hayır!

Yalan önemli bir enfeksiyondur aslına bakarsanız. Yalan virüsü bir kez bünyenize girip yerleşti mi, artık sizin için kimse ‘Geçmiş olsun’ diyemez!

Zira geçmez, yerleşir ve öylece kalır.. İyileşme görülmez. Tahribatına devam eder. Tüm bünyeyi bir ahtapot gibi sarar. Sağlık tek bir nokta bile bırakmaz.

Kişinin ruhsal bütünlüğünü bozar. Moral dünyasını yerle bir eder. Hayattan tat almasını engeller.

Yalan virüsüne maruz kalan kişi genellikle bu ‘İllete’ yakalandığını söylemez. İtiraf etmez. Hekimine gitmez. Muayene olmaz. Reçete almaz.

Kendini ölüme mahkum eder!

İşin önemli bir yanı da enfeksiyon kapanlar başkasına bulaşmaması için özenli davranır. Dikkat eder. Koruyucu çalışmalar yapar. Hatta ‘Aman yaklaşma, sana da bulaşmasın’ şeklinde dostane uyarılarda bulunur. Muhatap olduğu kişi de bunu bilir ve tedbir alır.

Yalan enfeksiyonuna maruz kalan ve bunu bünyesine alan kişideyse durum böyle değildir. Kendini korumadığı gibi bu virüsü başkalarına da bulaştırır. Hiç sakınmaz. Hatta sakınması bir yana başkalarını zehirlemekten ‘Marazi’ bir zevk bile alabilir.

Bunu giderek bir hayat tarzı haline de dönüştürebilir.

Çift taraflı risk barındırır kısacası!

Sözünde durmamak, vadini yerine getirmemek, yapacağım dediğini yapmamak, aldığı borcu gününde ödememek de aynı şekilde sosyal hayatımızı bozan bir virüs değil midir? İnsanlar arasından olmazsa olmaz diyebileceğimiz ‘Güven duygusu’nu dinamitlemez mi? Birbirileri ile konuşurken, ‘Karşımdaki bunu söylüyor ama acaba aslında ne demek istiyor?’ fikrine sürüklenen toplumda bu virüs işler halde değil midir?

Yalan virüsü güven gibi önemli bir cevheri kaybetmemize sebep olur!

Bu yazı üzerinde düşünürken Bursa’dan bir arkadaşım bir yakınına yapılan bir iftiradan bahsetti. Gün boyu ailece nasıl sıkıldıklarını dile getirdi.

Evet iftira da toplumsal yaşamı hedefleyen, huzur kaçıran önemli bir virüstür. Muhakkak kaçınılması gerekir. Korunma tedbirleri geliştirilmelidir. Antivirüs çalışmalarına hız verilmelidir.

İftira diğer toplumun genetiğini bozan önemli bir virüstür.

Masum insanların ruhlarının darağacına çekilmesinden farkı yoktur.

Riya davranışları da bir virüstür. Gösteriş üzerine kurulu olan, tamamen başkalarına verilecek ‘Hava’ etrafında oluşturulan bir davranış zehirleyici değil midir? Küçültücü sayılmaz mı?

Aynı şey gururlu tavırlar, küçümseyen edalar, üstenci bakışlar, sadece ‘Ben bilirim’ söylemleri içinde aynen geçerlidir.

Kin duygusu da en çok tahrip edenlerden… Yıllarca bünyeden çıkmaz ve insan duygularını felç eder.

Tahrip ediciliği yüksektir.

Anlayışsızlık, saygısızlık, vefasızlık, değer bilmezlik insan gönlüne atılan en zehirli tohumlardır. İçinde yüksek oranda bakteri barındırır.

Ciddi bir enfeksiyon nedenidir. Kaçınmak zaruridir.

Ruhumuzu muazzep eden şey, bu virüslerden kaçamayışımızdır.

Fark edemeyişimiz, bunlara karşı yeterli bilgi donanımına sahip olamayışımızdır.

Onlara karşı nasıl tavır almamız gerektiği konusunda yeteri kadar düşünmüş olmamamızdır.

Yapılacak şey nedir peki?

Bu virüsleri tanımaktır. Neleri kaybedebileceğimizi idrak etmektir. Mânevi bünyemizde açacağı tahribatın boyutları hakkında gerçekçi düşünerek enfeksiyon kapmamak için gerekenleri bir an evvel yapmaktır.

Nasıl ki, bedensel bir rahatsızlığımız olduğunda hekime gidiyor, şikâyetlerimizi bir bir sıralıyor ve bize doğru bir çözüm üretmelerini istiyorsak burada da aynı hassasiyeti göstermeliyiz.

Rumuzu zehirleyen, vicdanımızı körelten gönlümüzü dumura uğratarak sevdasız hâle getiren virüsleri teşhis etmeliyiz.

Tespit etmeliyiz.

Biz yapamıyorsak buna ehil olan bir dost yürek bulmalıyız. Ona tedavi ettirmeliyiz.

Sonra ise enfeksiyon kapmamak için ciddi biçimde özen göstermeliyiz.

09.11.2012 canbolatugur@gmail.com/https://twitter.com/ugurcanbolat https://www.facebook.com/iyibakkendine7  

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4864 defa okunmuştur
Viruslere Dikkat
Asiye Yaman
Bu virusler yuzunden hayatimiz cehennem oluyor...Mana alemimizi icten ice yok eden bu virus illetinden kurtulmayi. Saglayacak irfan ehlinin etegine sarimali,...Tahlil, teshis tedavi sekli mukemmel ... Mana doktorumuz oldugunuz icin mutesekkiriz...selamlar...
11 Kasım 2012 Pazar 20:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Harika
AYŞE GÜL ER
Merhabalar Nasılsınız? Çok güzel bir yazı... Ne kadar anlamlı değerlendirmeler ve ne kadar sade anlaşılır. Çok teşekkürler
11 Kasım 2012 Pazar 13:24
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
mevsim müsait
Ayşe Arslan Çikot
Her iki dünya adına mutlu edecek...kutaracak.. süper bir reçete.Mevsim her daim müsait. Enfeksiyon kapmamak için ciddi biçimde tedbirli olmalıyız..Teşekkürler..
09 Kasım 2012 Cuma 22:30
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
nefs virüs
Tülay Barışkan
Bu enfeksiyondan korunma yolu vicdan ve pismanlik...İc huzursuzluk...Viruslere karsi ic muhasebe anti virus uretebiliyorsa umut vardir...Nefs virus, vicdan bakteri...yine bir ic savas
09 Kasım 2012 Cuma 22:29
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Huzurlu gönül
Esen Güray kale
yazınızı okuyunca "tribal enfeksiyon "deyimi düştü aklıma.gençlerden duyduğum bir söz bu .aslında bu olumsuz hasletlere karşı reçeteler herkese açık dediğiniz gibi ama uygulanması için sorumluluğunun yönünü tayin etmiş olması ,bir iç sızısı hissetmesi ve yaşam biçimine niyet etmesi çok önemli.hatta iç yakan bir vicdan muhasebesi ...her birimize sağlıklı bir beden huzurlu bir gönül ve ardında bir hayır duası ile sürecek ömürler dilerim..selamlar, saygılar
09 Kasım 2012 Cuma 22:21
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri