Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uğur CANBOLAT

Eylemini Arttır!

13 Aralık 2012 Perşembe

Arttır eylemini…

“Durmak devrilmenin bir öncesidir”demişti kelimelerle dans eden yazar…

Durmak yok, arttıramadığın zamanlar olsa bile eyleme aynı seviyede devam etmelisin.

Geriye düşmemelidir eylemin.

Eylemlerimiz bizi tanımlar. İç dünyamızdan haberler verir.

Eylemlerimiz arzularımızıdır. Emelimizdir. Olmak istediğimizdir. Hedefimize aşkla kilitlenmektir. Dağlar aşmaktır. Ovaya ulaşmaktır. Varıp seyran eylemek hayalidir. Tutkuya tutunmaktır. Hakikatli bir tutkuya…

İnsan olmak, beşeriyetten ‘Hazreti İnsan’ olma yolunda ‘Kıyam’ etmektir. Zahmete talip olmak, çileye razı olmaktır.

Olmak istediğin şey için eylemini arttır. Mesela seven bir insan olmak için… Türkmen Kocası Koca Yunus gibi yap. Sevmek için yap bunu mesela…

Varlıkları var eden için arttır eylemini, kendin için değil…

Sadece karakterine uyduğu, sana hoş göründüğü, haz merkezine hitap ettiği, iltifatlara boğduğu için değil!

Bilgili, nazik, centilmen, zarif ve ilgili olduğu için değil… Sana ters gelen yanları olsa bile onu kendi namına değil, Hak namına sevmek için eylemini arttır.

Bunu yaparken karşılaşabileceğin her türlü ezayı, cevr-i cefayı göze alarak… Bunlara bir kıl kadar alınmayarak, gücenip kırılmayarak, gönül koymayarak arttır eylemini…

Aşkın eteğini tutmak için attır eylemini! Paçayı aşka kaptırmak için olsun çaban, gayretin, hasretin! O etekten düşmemek için attır eylemini.

Ve aşk olmak, aşkın kendisi olmak için!

Bilgi için arttır eylemini… İlim Allah’ın sıfatıdır ve İslam dünyasında terk edilmiş bir farzdır bilinciyle yap bunu… Ansiklopedik bilgilere boğulmadan arttır eylemini… Sözlerden mânâya açılan irfan kapılarını aralayarak, zorlayarak arttır eylemini…

İnsanlar tatlı uykudayken sen bilginin, hakikat bilgisinin Hakka giden yollardan birisi olduğu şuuruyla arttır eylemini… Bilginin hamalı olmadan yap bunu… Aydınlatıcısı, yorumlayıcısı olmak için yap.

Başkalarını bu bilgiyle ezmeden, hakir görmeden, cahildir anlayışına kapılmadan yap bunu. Senden bu ilim kapısının onlara tevazu ile açılması için arttır eylemini…

Evet tevazu için arttır eylemini… Gurura düşmemek, kibre girmemek için arttır eylemini…

Sende olanın senin olmadığı, sana paylaşman için verildiği anlayışını edinerek arttır eylemini…

İrfan olmak için arttır. Damla kalmamak için attır eylemini…

Ve sahraya düşen damla olmamak için çırpın… Deryaya ulaşmak için göster tüm yeteneğini.

Anlamak için arttır eylemini… Evet anlamak. Unutma her şeyin başıdır anlamak. Tüm mesele idrakin açılmasıdır. Tüm disiplinler buna yöneliktir. Yaptığımız her hayır ve hasenat buna matuftur. Kısacası umman olmayan deryayı anlamaz bilgisiyle yap bunu… “Damla nice anlasın? Umman olan anlar bizi” şuuruyla arttır eylemini.

Arttır.

Durmak, eğleşmek sana göre değil. Olmamalı!

Hoş görmek gerek, ne varsa âlemde sana ters gelen. Bunun için arttırmalısın hayra yönelik eylemini. Başkalarını yargılamamak için arttır eylemini.

Hadiselere dışarıdan değil, içeriden bakabilmek için arttırmalısın eylemini… Afakta boğulmak sana yaraşmaz. Enfüse gel, özü gör, burada kal, orada değil. Bunun için arttır eylemini!

Salihlerle beraber olmak, sadıklara yâr olmak için arttır eylemini. Âşıkandan feyz almak için arttır.

Unutma!

Feyz salabilenler, alabilenlerdir ancak… Alabilmek için arttır eylemini.

Suyu almayan, toplamayan baraj ne vakit su bırakabilmiştir? Söylesene! Almak, biriktirmek, hazmetmek, içinde irfana dönüştürmek için çabala ilkin… Eylemini bu yönde arttır.

Düşünsen aslında ne kadar da çok şey çıkar eylemini arttırman gereken…

Bunu yapabildiğin zaman aslında ne kadar gereksiz ve başına bela olabilecek şeylere zaman ayırdığın, onlara kendini tükettirdiğini, heba ettirdiğini de anlayacaksın.

Eylemini yanlış şeylere hasrettiğini göreceksin. Enerjini boşa akıttığını fark edeceksin.

Ve işte o zaman için yanacak.

Ne yapmalı peki? Şimdiden tezi yok, hemen eylemini doğru yönlere yöneltmelisin.

Mesela; sözünde durmak için, dost olmak ve dost kalmak için. Can olmak, candan öte can olmak için…

İyiliğini arttırmak için uğraş…

Başkasına yaptığın iyiliği unutmak, sana yapılan iyiliği hep canlı tutmak için arttır eylemini.

İnsana değer vermek için, onlar yararına bir şeyler üretmek için, arkadaşlığa sadakat için, yaşlılara hizmet ve hürmet, küçüklere şefkat, gençlere anlayış için arttır eylemini.

Emek vermek için arttır eylemini… Kim varsa çevrende senin emeğin değsin onlara. Neşen açsın gönüllerini, desteğin gidersin darlıklarını. Bu yönde arttır eylemini.

Kendin olmak için arttır eylemini… Kendin kalmak için ardından… Sevmek için arttır eylemini. Sevilecek bir insan olmak için.

Yılmak yok, dönmek de yok… “Dönen dönsün, ben dönmezem pîrimden” diyen ozan gibi kararlı olmalısın. Ümitsizlik yok. Kedere düşmeden “Yeis mani herkemaldir” prensibiyle menzile yürümeli, hizmete devam etmelisin.

Sen arttır eylemini, dikkatini buraya ver… Ücreti değil, hizmeti düşün.

Bakarsın hiç beklemediğin bir anda bir sürpriz oluverir. Alvarlı Efe Sultan’ın ifadesiyle; “Bir gün olur yâr perdeyi kaldırır!”

Ama ondan önce sen kendinden ve çevrenden her türlü gaflete, sevgisizliğe, şefkatsizliğe, anlayışsızlığa örttüğün perdeyi kaldırmalısın.

Kısacası; önce kendinden, sonra herkesten ve her şeyden perdeyi kaldırmak için eylemini arttırmalısın. Ülfette kalmamalısın. Birinci mânâsı olan hayat böyledir anlayışına kaymamalısın. Yeknesaklığa, ‘Böyle gelmiş böyle gider’ kolaycılığına düşmemelisin. Dostluk için, yârenlik için, hayır ve hizmet için dikkatini sürdürmelisin! Ülfet külfettir hakikatte bilmelisin!

Unutma.

Kaldırdığın her perde eylemini arttırman için yeni bir heyecan, farklı bir neşe katacaktır hayatına.

13.12.2012 canbolatugur@gmail.com/https://twitter.com/ugurcanbolat https://www.facebook.com/iyibakkendine7   

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3564 defa okunmuştur
PERDELER
TANJU ESENGÜL
Yazının perdeler kısmı çok anlamlı geldi bana. Elbette diğer kısımları da çok yararlı. Ben yaznın bu kısmını kendime monte ettim. Çok teşekkürler
14 Aralık 2012 Cuma 15:27
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
BEN DÖNMEZEM
Arzu Kendir
HARİKA BİR YAZI YİNE... ÖNEMLİ YERLERDEN BESLENDİĞİNİZ ÇOK BELLİ.OKURKEN BASİT VE KOLAY ANLAŞILAN CÜMLELERE MUHATAP OLDUĞUMUZU DÜŞÜNÜYORUZ AMA YAZI BİTTİĞİNDE ASLINDA ÖNEMLİ BİR KONUYU ANLATTIĞINIZI FARK EDİYORUZ. BEN KENDİ ADIMA YAZILARI BİRDEN FAZLA OKUYOR BAZI CÜMLELERİNİ DE NOT ALIYORUM. TAMAMI SAKLANACAK DEĞERDE BİR YAZIYDI YİNE... BEN FAVORİLERİME EKLEDİM ŞİMDİDEN. ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUM "DÖNEN DÖNSÜN BEN DÖNMEZEM PİRİMDEN" DİYEREK.
14 Aralık 2012 Cuma 02:19
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bir gün elbet yar perdeyi kaldırır...
Asiye yaman
Ruh gözümüzü günah perdeleri ile kat be kat öyle sıkı örtmüşüz ki ,Varlığımızı varedene hizmet etmek yolunda tüketmemiz gereken enerjiyi nerelerde sarf ettiğimizin hesabının sorulduğu o günde halimizin ne olacağını, nasıl bir savunma içine gireceğimizi tahayyül bile edemiyorum... içsel muhasebe yaptığınız yazınızla ,Gönül gözümüzdeki perdeleri açacak önerileriz muhteşem ...Yarin tez zamanda külfet perdelerini kaldırması duası ile Teşekkürler...Yüreğinize sağlık...
13 Aralık 2012 Perşembe 18:36
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
HZ KUL OLMAK
Tülay Barışkan
Sadece karakterine uyduğu, sana hoş göründüğü, haz merkezine hitap ettiği, iltifatlara boğduğu için değil! Bilgili, nazik, centilmen, zarif ve ilgili olduğu için değil… Sana ters gelen yanları olsa bile onu kendi namına değil, Hak namına sevmek için eylemini arttır... EGONU FEDA ET...!HZ İNSAN OL...! DERVİŞ OL...HZ KUL OLMAYI BAŞARMAK DİLEKLERİMLE...YAZINIZ BİR HARİKA...DAMLA YAPTIKLARIMIZ,YETERLİ DEİL,KOLAY DA DEİL ELBET...!SELAMLAR
13 Aralık 2012 Perşembe 16:50
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
gönül ferahlığı
AYŞE ORUÇ KARABAŞ
Sizin ,herbiri diğerinden kıymetli,gönül ferahlığı veren bu güzel yazılarınız da , hayatımızdaki perdeleri kaldırmamıza vesile oluyor,hayatın manasını anlamak için , bizi bir adım daha , ileriye ulaştırıyor...Ellerinize , gönlünüze sağlık.
13 Aralık 2012 Perşembe 15:43
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri