Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uğur CANBOLAT

Hz.Şems’i ve Mevlana’yı Anlamak

17 Aralık 2011 Cumartesi

Yapıların, binaların bir dili vardır. Onların da söyledikleri vardır…

Bunun gibi şehirlerin de dili vardır.

Konya şehri de öyle…

Konuşan bir şehir… Işıl ışıl…

Şehirlerin de iftiharı vardır.

Konya şehri de iftihar şehirlerimizden biri…

İçinde ışık barındıran bir şehir…

Bağrından öyle bir ışık çıkardı ki, hâlâ aydınlatmaya devam ediyor…

Ve dünyanın bu ışığa çok ihtiyacı var… Koşmaya da devam ediyor o ışığa…

Hz. Mevlana’nın gönlünde yanan İslam ışığı onun farklı anlatımı ile yürekleri heyecanlandırmaya devam ediyor…

O ışık hem göz kamaştırıyor. Hem de gönül çeliyor…

Hz. Şems’i bilmek gerek!

O güneşi bulabilirsek yönümüzü doğrultacağız… İnanmak gerek!

O her yanımızı aydınlatan ışığa gönlümüzü hazır hâle getirelim. Bunu başarabildiğimizde acılarımız azalacak.

Boşluklarımız dolacak. Kaçaklarımızı fark edecek ve eksiklerimizi gidereceğiz.

Hz. Mevlana’nın aldığı gibi almak gerek.

Onun Şemsi’ne, güneşine döndüğü gibi dönmek gerek.

Işığa sırtını dönen kişinin sırtı da ısınır elbette ama biz bağrımızı açmalıyız.

Yürek yârelerimizi sarmamız ancak böyle mümkün…

Dr. Haluk Nurbaki hocamız ile Üsküdar FM radyosunda ‘Gönüllerde Gezinti’ adıyla bir programımız vardı. Programda Yüce İslam Büyüklerini anlatmıştı. Burada Hz. Mevlana sultanımızı da konuştuk. Onun İslamiyeti anlama biçimini ve anlatma şeklini dile getirmişti.

Hz. Mevlana’nın sevgi ile eğitim yaptığını ve bunun ayrıntılarını dile getirdiği o programlarda yürekler arası bir cereyan akımı sağlanmıştı. Hz. Mevlana ve diğer sultanları anlattığı bu sohbetleri deşifre ederek ‘Veliler Deryasından Katreler’ ismiyle Damla Yayınları arasında neşredilmişti.

Hz. Mevlana’nın Hz. Şems ile mânâ alışverişindeki incelikleri, gönüllerindeki semayı ve sırlarını anlamak için yararlanılabileceğini hatırlatmak isterim.

Nurbaki hoca, Hz. Şems ve Mevlana’nın aşkı adeta tiyatro sahnede oynar gibi insanlığa göstermişlerdir diyordu. Sevginin hayatında önemli olduğunu düşünen her insanın bunu ciddiye alması gerekir.

Zafer Dergisinde çalıştığım dönemde Nurbaki hocanın anlatımlarından aldığımız heyecanla Konya’ya birkaç otobüsle bir seyahat düzenlemiştik. Burada Nurbaki hocanın özel anlatımlarını Konya’da bir otelin lobisinde ziyaret öncesinde aktarmıştım.

Tüm dinleyicilerin yürekleri heyecanla titremiş, gözleri nemlenmişti.

Nurbaki hocadan aldığımız işarete göre önce Hz. Şemsi ziyaret edecektik. Bu önemli bir şifreydi.

Mevlana hazretlerini anlayabilmek için önce onun sırrını aldığı Şems sultanı ziyaret etmek ondan müsaade istemek gerekirmiş. Bu manevi açıdan önemli bir incelikmiş.

Biz de öyle yaptık.

Hz. Şems’in etrafında sıralandık. Öyle keyifli bir halvet yaşandı ki, insanları oradan zor topladık.

Aynı şey Hacı Bektaşi Veli hazretleri içinde geçerliydi. Önce Fatma Bacı ziyaret edilmeliydi.

Ehli bunu bilirdi.

 

Tüm bunlar bugünlerde vuslat gününü yaşadığımız Hz. Mevlana’yı anlama konusunda düşünürken zihnime düştü.

Önce okumak gerek.

Bilmek gerek…

Bu gayretler sonucunda ancak o yüce sultanları anlamamız mümkün olur…

Şefik Can hazretleri yıllarca Hz. Mevlana’nın eserlerini çalıştı. Çevirdi. Bizlere kazandırdı. Onun titiz gayretleri ve temiz Türkçesi ile okumak Hz. Mevlana’yı anlamamız konusunda önemli bir imkan…

Hâlâ edinmemişseniz Ötüken Yayınları tarafından neşredilen Şefik Can hazretlerinin yaptığı tüm Mesnevi ve diğer çevirilerini önemle öneririm.

Kendisinden Kadıköy’de Türk Edebiyatı Vakfı’nın Şubesi olan ‘Yunusun Evi’nde Mesnevi dinlemiş olmanın hazzı ile kendisine rahmet diliyorum.

Mustafa Özdamar’ın iki eserini de Hz. Mevlana’yı anlama yolculuğunda dikkate almanız gerek… Kırk Kandil Yayınları tarafından yayınlanan Hz. Şems ve Hz. Mevlana eserleri mutlaka okunmalı..  Mustafa Özdamar’ın kaleminden anlatılan diğer maneviyat dünyamızın yıldızları da mutlaka önce kütüphanelerimizde sonra gönüllerimizde yer almalıdır.

Hz. Mevlana’nın ışığına tüm insanlık koşarken biz bigane kalmayalım.

Ceketinin astarında güneşi saklayan insanların ahmaklığı sarmasın bizi…

Işığa ihtiyacımız var, evet…

Sevgiye, aşka, gönül coşkusuna…

Sizde aynı kanaati paylaşıyorsanız ne yapacağımız belli…

Hz. Şems’e ve onun ışığını insanlığa yayan Hz. Mevlana’ya gönlümüzü çevirelim.

Onun ışığıyla ışıyalım…

Aydınlanalım…

Bugünden tezi yok!.. canbolatugur@gmail.com / https://twitter.com/ugurcanbolat 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 7270 defa okunmuştur
Mevlana ve şemsin aşkını anlamak...
Asiye Yaman
Tam zamanında gelen harika bir yazı.Son zamanlarda okuduğum kitapların çoğunluğu mevlana ve şems ile alakalı...Evet Mustafa özdamarın Mevlana ve Şemsi anlatışıda muhteşem...Onlardaki aşkı anlayabilirsek gerçek aşkın ne demek olduğunu daha iyi anlamış oluruz...Allah mevlana ve şemsin aşkını bizlere ışık olması için yaşattığını düşünüyorum...Şems \'i ve ondaki sırrı anlamak mevlanayı mevlana yapan şems tir ancak şems yeterince tanıtılmamıştı son zamanlara kadar ..Kitaplara sarılalım aşkı yaşamak ,anlamak için dostlar....Yüreğinize sağlık...mevlenihanedeki sema gösterisinin ardından gelen bu yazı harika oldu...sağolunuz efendim...
17 Aralık 2011 Cumartesi 19:02
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Paylaşma
Selahattin KARAMAN
Merhaba Uğur Bey.Öncelikle sizleri kutluyorum.738 sene önce yaşamış Anadolumuzun yetiştirdiği büyük insanlar bugün halen bizşere ışık oluyorlar yol buluyoruz ,güneş oluyorlar içimizi ısıtıyorlar.Şunu bu arada hatırlatma babında söylemek isterim;günmüzde ve hayatta olan mevlana ve şemslere bakmak lazım.Çünkü hayatta olanlardan isrifade etmek daha kolay olur diye düşünüyorum.O büyük insanlar görevlerini tamamladılar.Bugün hayatta olanlar bu görevi devam ettiriyorlar.Bir bayrak yarışı gibi düşünüyorum.Selam ve saygılarımla...
17 Aralık 2011 Cumartesi 16:11
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Güneş ve Ay
Işık
Elinize sağlık. Bu cumartesi gününde bize Hz. Mevlana\\\'yı hatırlattınız. Az önceki yazdıklarımın üzerine hiçbir şey demek istemedim.Sözler o kadar güzeldi ki aynen ab-ı hayat suyu gibi.Bunun üzerine söylenecek sözler,güneşin ziyasına karşı ayın ışığı nispetindeydi.Gerçi ay da ışığını güneşten alıyor değil mi?
17 Aralık 2011 Cumartesi 15:54
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Güzel İnsan Olmak
ışık
"Düşüncen gül ise sen gül bahçesisin, diken ise dikenliksin." Çok insan gördüm, üzerinde elbisesi yok; çok elbise gördüm, içinde insan yok." "Baskalarının bahtiyarlığına imrenme. Çok kimseler var ki, senin hayatına gıpta ediyorlar." "Allah için ateşe atılmak vardır. Lakin ateşe atılmadan önce kendinde İbrahimlik olup olmadığını araştır. Çünkü ateş seni değil İbrahimleri tanır ve yakmaz..." (Hz. Mevlana'dan Seçmeler)
17 Aralık 2011 Cumartesi 15:38
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Nur Yağdırılmış Güzel Vatanıma
Nevin Hiçdönmez
Şükürler olsun ki yüce ruhlarla donatılmış bir coğrafya da yaşıyoruz.Allah sağ olanlara sağlıklı,huzurlu ömür versin,ebediyete intikal etmiş zatı muhteremleri de rahmetinden çokça nasiplendirsin inşallah...Yazınızla çıkılan yolculuk huzur verici vesselam! Teşekkürler,kaleminiz daim olsun.
17 Aralık 2011 Cumartesi 04:42
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri