Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uğur CANBOLAT

Kırlangıç Ağıdı ve Duygu Sağırlığı!..

21 Ocak 2014 Salı

“Kırlangıç Ağıdı, alnımıza yazılan yazan yazgısının zekâtı, kalemimizden dökülen kelamın borcu... Kırlangıç Ağıdı, çocuklar gülsün diye yola çıkmış yazarların kitabesi… Bir makale yazısı yazmaya niyet etmemiştim oysa. Beylik laflar etmek de değildi arzum. Kalplerimize düşen masum çocukların hüznünden söz edecektim, aslında. Bir çocuğun yüzünde gördüğümüz hayatı hangi kelam tam olarak anlatabilir ki? Hangi kelam taşıyabilir kaybolan çocukluğu? Peşine düşüp getiremediğimiz zaman, bize geri verir mi, yitip giden çocuğun masumiyetini? Her şeyin kalbe dolduğu ve kalbin kabul etmediğinin ömre bir manasının olmadığını tam olarak hangi cümleler ile anlatabilir yürek?
Şimdi kalbi güzel olan okurlar, ellerini bizim ellerimize uzatacaklar… Çınar ağacının dalları onların elleri ile meyve ve renk renk çiçeklere dönüşecek… Sonra küçücük çocuklara dokunacak çınar ağacı, meyvelerin ve çiçeklerin, dalların, gövdenin gece mehtaba, gündüz eşsiz, berrak, mavi bir gökyüzüne değdiğine şahit olacaksınız… Çocuklar mutluluklarıyla bizim göğümüz olacaklar”

Yukarıdaki metin tanıtım bülteninden bir alıntı…

Kanadı kırık bir yaşamı sürdürüyoruz aslına bakarsanız.

Nereden bakarsınız bakın bunu görürsünüz. Eğer bir kıymık vicdanınız kalmışsa…

Bu vicdanı aşk ve imanla tutuşturmayı başarmışsanız eğer daha da ötelere erişir bakışınız, anlayışınız, merhametiniz.
İşte o zaman fark edersiniz ‘Kanadı kırık bir kuşun merhamet isteyişini!’

O zaman fark edersiniz bakışlardaki solukluğu!

O vakit anlarsınız gözyaşının soğukluğunu!

İşte o zaman anlarsınız ‘Ötekini’ anlamadan, empati yapmadan insan olunamayacağı gerçeğini!

İşte o zaman hissedersiniz ‘Sendeki var ile ondaki yokun’ yer değiştirmeden rahat uyunamayacağını, yastığın düşman olacağını!

Gecelerin uzunluğunu, korkutan sessizliğini, ürküten dehşetini! O zaman anlarsınız başkalarının hayatlarına hayat katmadan hayatın yavan olduğunu!

Bunları bize hissettiren insanların varlığı ‘En büyük varlığımız’dır. Kıymeti bilinmelidir.

Toplumun acısını, kederini, yoksulluğunu kendisine dert edinip düşünen, yazan çizenlere kulak vermeliyiz.

Vermeliyiz ki kulaklarımız duymak istediklerimizin dışında can yakıcı bir hayatın olduğunu görebilelim.

Merhamete teşne gönülleri fark edelim.

Dostluğa, şefkate susayanları görüp onlara ‘Ab-ı hayat’ sunmamız gerektiğini anlayalım.

Bunları derinden yaşayarak ‘Kırlangıç Ağıdı’nı yazan yüreklere teşekkürler.

Kalemlerini kimsesizlerin kimsesi yapanlara minnettarlığımız var.

376 sayfadan oluşan Araştırmacı yazar ve şaire arkadaşım Eda Bildek’in derlemesiyle ve büyük emekleriyle oluştu. Naçizane bizim de bir yazımızın yer aldığı bu eseri edinerek bu borcu ödemeli ve kimsesiz çocuklara kimselerinin olduğunu göstermeliyiz.

Sözün burasında bu kitaba katkı veren kalemleri zikretmemek olmaz. İşte çalışmalarını bu kitapta bulacağınız yazar ve şairler:

Bahaettin Karakoç - Gülten Dayıoğlu - Bestami Yazgan - Nazan Bekiroğlu - Vehbi Vakkasoğlu - Ümit Meriç - Hüzeyme Yeşim Koçak - Ferman Karaçam - Cemal Şakar - Perihan Akçay - Ahmet Turgut - Eda Bildek - Ümmiye Yılmaz Erçevik - Arzu Konan - Duran Çetin - Arzu Eşbah - Hayrettin Durmuş - İzzet Koçak - Meral Afacan Bayrak - Mert Aslan - Mihman Dinçadam - Mihriban İnan Karatepe - Murat Koçak - Nihan Işıker - Osman Çamur - Sevda Kıdeyş - Süleyman Yasin Akdeniz - Bülent Gündoğan - Deniz Dengiz Şimşek - Hamdi Gülen - Hazal Taş - Hüseyin Say - Murat Soyak - Musa Mert - Mustafa Uçurum - Nurhayat Şuara - Nur Sümeyra - Recep Şükrü Güngör - Salim Nizam - Senem Gezeroğlu - Sultan Özateş - Vural Kaya - Yaşar Taşkesen - Abdurrahman Tümer - Abdülmecit Arifzade - Ali Özkanlı - Ayşe Yılmaz - Bilal Ardıç - Funda Gökçen - Galip Argun - Gizem Kayahan - Gübari Aslan - Kamuran Olgun - Mehmet Metin Baş - Mehtap Şafak - Musa Yaşaroğlu - Nilüfer Zontul Aktaş - Rukiye Yıldız Erdoğmuş - Sergül Vural - Sertap Yar - Yasemin Ünlü - Adem Yeşil - Ali Akkoç - Ayhan Arı - Esra Arpacı - Engin Kaşdaş - Gülay Özcan - Hidayet Bağcı Göze - İpek Acar Sert - Sabiha Doğan  - Neslihan Sultan Pala - Nevin Hiçdönmez - Şeyma Polat - Uğur Canbolat - Zehra Asuman - Zeki Bahçe  - Ziya Gündüz

(http://www.idefix.com/kitap/kirlangic-agidi-ismail-caliskan/tanim.asp?sid=T17YP27G4A5AL83T96KB)

Hayatı hakikatli kılmanın yolu ona anlam katabilmektir. Hayatı doğru yaşayabilmektir. Gönlü akla yoldaş kılabilmektir. Duygu dünyamızı gafletten uyandırmak ve o rezervi harekete geçirebilmektir.

Bu ise iyi işler yapanlara el vermekten geçer.

Olumsuzluklardan şikâyet etmekle bir şey elde edilmez.

Acizler şikâyet eder güçlüler omuz verir.

Tüm dünyada yaşanan acılara duyarlı olmak duygu sağırı olmayan bir kalple mümkün ancak!

‘Kırlangıç Ağıdı’bu fırsatı sunuyor bize! 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5802 defa okunmuştur
tebrik
Şaban Dönen
Merhaba Çok duyarlı bir çalışma. yer alan isimlerin çoğunu da biliyoruz. kolay bir eraya gelecek isimler değil. hepisni birden okumak ne kadar güzel olacak. kitabı nasıl temin edeceğiz?
22 Ocak 2014 Çarşamba 16:00
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Uğur Canpolat'a Teşekkürler
Eda Bildek
Bu proje uzatılan her el ahde vefadır sloganı ile yola çıktığımız yolculuktur. Azığımız umut ve sevgi özlü kelamlarımızdı. Ve biliyordum ki muhakkak çocukları seven peygamberin ümmetinden çocuklara el uzatacak okurlarımızda olacaktı. Projede usta yazarlarımızın ışığında kelama gönül veren yazarlarımızın da heyecanı bir arada olunca sanatın özündeki uzlaşmacı sevgi mesajının ortaya çıkacağına inanarak kitabı yayına hazırladık. Bütün yazarlarımıza teşekkür ederken Rabbimin de onların yüreğine inşirah vermesini diliyorum ve ellerini ellerimizle birleştiren tüm okurlarımıza sonsuz dua ve teşekkürler... Uğur Canpolat hocamız kitabın içerisine yüreğinden kelam sunmak ile kalmayıp, Ülketv'de projeyi tanıttığı için ve bir adım daha öteye giderek bu güzel makaleyi yazdığı için çok ama çok teşekkür ediyorum. İnsanları ortak yola çıktığınız zaman tanırsınız! Sizi tanımaktan büyük mutluluk duyuyorum.Saygılarımı iletiyorum.
21 Ocak 2014 Salı 16:42
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
vesile
Tülay Barışkan
Katkınızı ve katkısı geçecek olanlarınkini Rabbim kabul etsin...Efendimizin sünnetini yerine getirmeye vesile olanlarınkinide...
21 Ocak 2014 Salı 15:51
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
teşekkür
Serdar Kılıç
Bildiğimiz tanıdığımız çok önemli yazarların yazıları var. Emeği geçenlere teşekkürler.
21 Ocak 2014 Salı 15:50
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ÖNEMLİ
HATİCE GÜLER
Çok önemli bir duyarlılığa temas etmişsiniz. Kitabı nereden bulabilirim acaba? selamlar
21 Ocak 2014 Salı 15:22
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri