Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Uğur CANBOLAT

Onayla Beni!

27 Ekim 2012 Cumartesi

 

Dünya bunun üzerinde kuruludur dersem sizce çok abartmış olurum?

Dünyamız diyelim o halde. Dünyamız onay üzerine kurulmuştur. Onaylanmak duygusal hayatımızı besler.

Bizi besler.

Moral motivasyonumuz açısından vazgeçmediğimiz bir durumdur.

Şöyle bir düşünelim:

Başarımız için onaya ne kadar ihtiyacımız var?

Kendimizi iyi hissetmemiz için, değerli olduğumuzu bilmemiz için mesela?

Her zaman dilimize gelmese bile iç sesimiz durmaz. ‘Onayla Beni’ der.

Evet belki hayatta en çok ihtiyaç duyduğumuz şey takdir edilme duygumuzdur. Bu durum dilimizde ‘Marifet İltifata Tabidir’ şeklinde formüle edilmiştir. Edilmemek de ‘Saçımı süpürge ettim, ömrümü verdim’ gibi cümlelerle özetlenir.

Çok kıymetli bir çini sanatçısı düşünün. Ya da önemli bir ressam… Yıllarını bu sanatta yol almak için vermiş. Uykusuz sabahların insanı olmuş. Başkaları rahatını düşünürken, konforuna önem verirken sanatçı beynin kıvrımlarında yeni bir şey üretmenin dayanılmaz sancılarını yüklenmiştir. Yalnız kalmıştır. Diz çürütmüştür.

Bu kişi takdir edilmeyi beklemez mi? Beklemesi hakkı değil mi? O diyelim ki beklemiyor, biz yine de sanatı, emeği, değeri takdir eden, onu onaylayan insanlar olmalı değil miyiz?

Bu biraz da bizim ihtiyacımız değil mi?

Bir sevgili de kendisini seven kişiye her zaman bunu söylemez mi iç sesiyle… Hizmetini yaparken ‘Bakalım aşkım beni takdir edecek mi? Hangi cümlelerle bunu yapacak?’ diye düşünmez mi?

Heyecanla anlattığı yeni bir konuyu takdir eden gözlerle dinlenmesini beklemez mi?

Bir başarısını ilkin sevdiği fark etsin, o görsün, takdir etsin, güç versin istemez mi?

Saçını değiştiren, farklı bir renge bürünen, yeni bir esvap giyen kişi ‘Yâr beni nasıl gördü acep’ demez mi? Bilmek istemez mi?

İçten içe ‘Onayla beni’ demez mi?

Kesinlikle der.

Bir ses san’atkarı icra ettiği bir eserin fark edilmesini, yaptığı iniş çıkışların görülmesini, icra sırasında gösterdiği tavrın öne çıkmasını ister.

Sesine ses ister Titreyen kalpleri bulmak ve daha fazla titretmek ister

‘Onayla sanatımı’der.

Bir tiyatro sanatçısı için de aynı şey geçerli. Bir aktör için de…

Bin bir zahmetle beyaz perdeye aktardığı bir film sonrasında yapımcı ne bekler? Sinemaseverlerin gidip görmesini, takdirini göstermesini, emeğinin fark edilmesini bekler.

Bir yazar da ‘Takdir et beni’ der. Eserinin okunmasını, başkalarına da gösterilmesini, tavsiye edilmesini bekler. Yazarlar bu durumu en iyi imza günlerinde hissederler. Kendilerine ulaşan takdir duygularını önemserler, buradan beslenir yeni eserler vermelerinin fitilini ateşler. Teşvik eder.

Şahıslarla ilgili ‘Onayla beni’ duygusu kurumlar için de geçerlidir. Yeni ürünler vermesi, araştırma geliştirmeye yön ve hız veren şey takdir edilmesidir.

Takdir edilme duygusu besleyicidir. Geliştiricidir. Can cana olmaktır. Gönüldeki titreşimlerin birbirini hissetmesidir. Aynı şeyi aynı hasla duymaktır. Aynı zevkleri paylaşmak ve bunu birbirine söyleyebilmektir. Seninle sohbet etmek, senle konuşmak bana iyi geliyor diyebilmektir. Güzelliksin sen, cansın diyebilmektir. Aynı çayı içebilmek, birbirine ikram edebilmektir. Bunu gönülden yapabilmektir. Onunla yaşadığın her anı bayram sayabilmektir.

Alkış almayan tiyatro sanatçısı ölü değil midir? Kendisini anlayanların olmadığı bir dünya bir düşünür için tutsaklık değil midir?

Onay görmeyen, takdir edilmeyen bir çocuk yeteneklerini nasıl geliştirebilir ki? Çalışma ve başarma enerjisini nasıl elde edebilir ki?

İyi yanları takdir edilmeyen bir ergen kötü yanlarından nasıl kurtulabilir ki?

Müşterisinden ‘Elinize sağlık, çok lezzetliydi’ cümlesini duymayan esnaf yeni lezzetlerin arayışına girebilir mi hiç?

Öğretmen için de böyle bu durum, doktor için de… Öğrenci onay almazsa sınıf geçmemiş olur. Eğitim açısından da pekala aynı durum geçerlidir!

Siyasetçi için hatta… Yaptıklarına ya da yapacaklarına onay almayan siyasetçiler milletten yetki almamış sayılır. O kadar önemlidir onaylanma ya da onaylanmama!..

‘Onayla beni’duygusu önemlidir. Yukarıda anlatmaya çalıştığımız konuları çeşitlendirmek mümkün.

Onaylanma konusu hayatımızın tüm alanlarında önemlidir. Dini yaşayışımızda da söz konusudur. Duamızın kabul edilmesi, gönlümüzün ferahlaması, güzel şeyler ummamız hep bu cümledendir.

Ancak bununda ifrat ve tefriti vardır. Uçları vardır yani. Burada da doz önemlidir. Abartmamak gereklidir.

Ayrıca takdir edilmeyi bekleyenlerin takdir etmesini bilmesi de gerekir. Sürekli övgüyle beslenme noktasına gelmek bir nevi ‘Ego şişmesi’ne neden olur. Olay onaylanma noktasından çıkar bir nevi ‘Narsistik beslenme’ noktasına gelir. Herkesin mecburen takdir etmesi gerektiği gibi bir anlayışa saplanır. Böyle davranmayanları düşman kategorisine sokar. Bu ise kişinin hayatını zehirler. Yakınlarının da hayatına aynı şekilde zehirler ve yaşanmaz kılar.

Sevgilerde de bu geçerlidir. Sadece kendisi övgü ve onay bekleyip sevdiğinin hiçbir halini takdir etmeyen âşık, âşık da değildir.

Sevdiğinin gözünden onay almayan kişi aşkın narına düşer mi?

Dostundan onay görmeyen dost muhabbetin demine varabilir mi?

Patronundan onay görmeyen çalışan başarı merdivenlerini tırmanabilir mi?

Babasından annesinden onay görmeyen evlat kendini güvende hissedebilir mi?

Bir de kimseden takdir görmek istemeyen ‘Gönüllü Kuruluşlar’ ve onların gönüllü çalışanları var. Hayır hasenat işlerine kendilerini adayan gönlü güzeller var. Takdir edilecek olsalar yüzleri kızaracak safiyette insanlar var. Bunlar muhakkak ayrı bir kategoride değerlendirilmelidir.

Sözün özüne gelirsek eğer, onay konusunda dengeyi yakalamalıyız. Dozunda tutmalıyız.

Onay görmeyi istediklerimizden bunu göremiyorsak önce biz takdir gösterelim. Bu duyguyu ve hazzı yaşamalarına imkan tanıyalım. Muhakkak bir süre sonra bunun güzel bir şey olduğunu onlar da anlayacaklardır.

Ne diyelim?

İç sesinizle ‘Onayla beni’ dedikleriniz sizi takdir etsinler.

Siz de takdir etme konusunda eli tutuk olmayın.

Abartmadan, kıvamında…

Onaylanan bir hayat temennisiyle!..

27.10.2012 canbolatugur@gmail.com/https://twitter.com/ugurcanbolat https://www.facebook.com/iyibakkendine7

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 3248 defa okunmuştur
RUHA NEFES
AYŞE ORUÇ KARABAŞ
Bu güzel yazınız ile, sanki yüreğimizi aralayıp ,içindekileri görerek ,yüreğinizden ve kaleminizden dökülen sözlerinizle ruhumuza yine nefes verdiniz.Teşekkürler.
29 Ekim 2012 Pazartesi 00:04
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Onaya ne hacet ...
Misafir
Bazı şeyler onay beklemez. Bir insanı sevmek mesela... Karşılık görürsem , beni taktir edersen seni sevmeye devam edeceğim demek, sadece ticaret olur. Gönül kapısı çalınmaz. O kapının kolu dışarda değildir. İçerideki, kapıyı açar veya açmaz. Sevmek, kapının önünde durmayı gerektirir. Seven insan "sevmek derdiyle" hoşnut olur. O öyle bir dert ki dermanı zehrindedir. Her türlü emek taktir görmek ister de... Sevmek, taktir görmese de, hatta istenmese bile, yarin gönül kapısında bir süvari gibi beklemeyi kendine görev azletmektir. "Payın sadası gelse de sen hiç gelmesen, Men dinlesem kıyamete dek vuslat istemem, Bulsam izinle semtini ol semte ermesem, Aşsam zamanı hasretin encamı gelmeden..." (Sen hiç gelmesen bile, ayağının geliş sesini kıyamete kadar dinlesem yeter; ayrıca vuslat istemem. Senin izini takip ederek mahalleni bulsam ama o mahalleye bir türlü ulaşamasam. Ve ayrılığın sonuna ulaşmadan bütün zamanı aşıp başka bir boyutta yaşamaya başlasam) Kaleminize sağlık efend
27 Ekim 2012 Cumartesi 16:17
Beğendim (4)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
EKSİK OLMASIN
SERPİL OZKÜL
onay takdir ovgu bunlar genelde icice gecmis kavramlar...onayda bir otorite vardir kendini karsindaki kisiye ustun hissettirebilirsin ...takdir edebilmek icinde o isi daha iyi biliyor olman gerek ...ama her zaman oldugu gibi icinden gelerek soylemeden edemiyecegin seyse SAMIMI duygularindir...durust samimi yapmaciksiz icinden geldigi gibi oldugu zaman onay iste o zaman guzeldir gururlandiricidir onurlandiricidir motive edicidir...boyle kisilerin etrafimizdan eksik olmamasi dilegiyle...tesekkurler Ugur CANBOLAT yine guzeldi...inanin cok samimiyim...
27 Ekim 2012 Cumartesi 15:40
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Tebrikler
Gülcan Bayram
Takdir edilme duygusu besleyicidir. Geliştiricidir. Can cana olmaktır. Gönüldeki titreşimlerin birbirini hissetmesidir. Aynı şeyi aynı hasla duymaktır. Aynı zevkleri paylaşmak ve bunu birbirine söyleyebilmektir. Seninle sohbet etmek, senle konuşmak bana iyi geliyor diyebilmektir. Güzelliksin sen, cansın diyebilmektir. Aynı çayı içebilmek, birbirine ikram edebilmektir. Bunu gönülden yapabilmektir. Onunla yaşadığın her anı bayram sayabilmektir.
27 Ekim 2012 Cumartesi 15:26
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
onay
Ayşe Arslan Çikot
Her yapılan iş onaylanmak ve takdir edilmek ister şüphesiz bu onun hakkıdır...Süper bir yazı olmuş onaylıyorum... Yüreğinize sağlık....Teşekkürler..
27 Ekim 2012 Cumartesi 04:05
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri