Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ulvi SEVECEN

ŞİMDİ SÜKUT HİKMETTİR

25 Şubat 2014 Salı

Er olan çekildi çıktı aradan

Her biri mahvoldu gitti sıradan

Gazap etti âlemleri yaratan

Müptela olmamış iller mi kaldı

            (Alvarlı Efe Hazretleri)

Önyargı kaynaklı akıllara zarar veren öfke seli ve nefret söylemlerinin normal hale geldiği bir zaman diliminde yaşıyoruz. Akl-ı selim, kalb-i selim insanlar şaşkınlık içindeler. İnsani ve dini hiçbir değerin ağızlara alınmadığı, siyasi tarafgirliğin hayatı adeta zehir hale getirdiği şimdilerde “konuşmanın anlamı yok, susmak en hikmetli olanı” diyesi geliyor insanın.

Öyle ise ne yapmalı diye düşünmeye başladığım bir esnada, yaşanan hadiseler karşısında, ortak duygu  dünyasına  sahip olduğuma inandığım kıymetli Hocaefendinin, Efendimiz (sas)’den rivâyeten hatırlatmada bulunduğu beyanıyla kendime bir yol haritası çizme fırsatı buldum:

“Sabır, musibet şokunun gelip ilk tosladığı anda gösterilen şeye denir. Hadiselerin üzerinden zaman geçtikten sonra “Allah’ın bir bildiği vardır” demek sabır değildir. Abes fiil işlemez Allah deyip katlanmak lazım.”

Yol haritası adına ifade ettikleri bu kadarla sınırlı değildi elbette. İlave ediyor kendileri: “Hadiselerin dış yüzüne bakarak tasavvur ve düşüncelerimizi kirleterek mülahazalar içine girmek en tehlikeli şeydir. Ne yaptık da başımıza bu geldi? Dememek lazım. Bu tür mülahazalar kaderi tenkittir. Nefsin dürtüsüne göre hareket etmemeli. Keyfimize göre kaderin tecelli etmesini istememeli, aksi halde kaybederiz.”

Bu düşüncelerinin hemen arkasından da şu misali veriyor: “ Bir çocuk, yaptığı bir yaramazlık karşısında annesinden tokat yiyince nasıl salar kendisini annesinin kucağına. Daha candan, daha sıkı bir şekilde nasıl sarılır annesine. Aynen öyle de, bizim de bu yaşananlarla Allah’a eskiye nispetle daha farklı, daha candan, daha samimi bir şekilde yönelmemiz gerekiyor.”

Yaşanan hadiselerin zahiri değil de manevi yönüyle analiz edilişinin bir neticesi bu ifadeler,    “Yaşanılan ıstırapların Allah’a teveccühe vesile olması adına Rahmet-i İlahiye” anlamı taşımaktadır.

Ve devam ediyor Hocaefendi:

Her şey bu dünyadan ibaret değil.

Yarın Hakk’ın divanı var.

Gün sadece bugünden ibaret değil.

Hassasiyetiniz dengesizliğe sebebiyet vermemeli.

Akl-ı selimin, kalb-i selimin avdet edeceği günleri beklemek lazım.

Dünya  bu, aldanmamak lazım. Ötelere sevkiyat var.

Yalan lafz-ı kafirdir. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar.

Hak üstündür ve ona galebe çalacak hiçbir şey yoktur.

Birileri yumruklarını sıkmış size doğru öfke ile geliyor; siz kucağınızı ona açıyor musunuz? İşte mülayenet buna denir.

Peygamberane bir duruş sergilemek lazım.

Allah’ın bitirdiğini kimse bitiremez. Yani O’nun olmasını dilediği şey olur, olmamasını dilediği şey de olmaz.

Dünya adına her şeyimizi kaybetsek, ama O’nu ( Allah (c.c) ve rızasını) kazansak yine de kaybetmiş sayılmayız.

Evet, hoşgörünün, merhametin yerine yalan,öfke ve nefret söylemlerinin çokça olduğu böyle bir dünyada kime ne anlatılabilir ki?

 Hak ve hakikatin ortaya çıkacağı güne kadar sükût vakti.

Şimdilerde sükût hikmettir…

ulvi_sevecen@hotmail.com

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5116 defa okunmuştur
Hocanı da al git...
Bırak Bu Ayakları
Pılınızı pırtınızı toplayın Pensilvanya'ya yerleşin...
13 Mart 2014 Perşembe 15:45
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAPILAN CEMAATE BÜYÜK HAKSIZLIKTIR
MEHMET ERİKCİ
Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Hocaefendinin herkesi kucaklayan sevgisi ve yaptıklarına baktığımızda ona ne derece haksızlık edildiğini farketmiş oluruz. camaatin aleyhinde ileri geri konuşanlar kafasını taşa vurmakla kalmaz büyük vebal alırlar. Susarak şunu da göreceğiz sayın hocam Hocaefendiye panik havası içinde haksızlık edenler gün gelecek bu yaptıklarından utanacaklardır. saygılarımla...Mehmet ERİKCİ
27 Şubat 2014 Perşembe 23:02
Beğendim (0)Beğenmedim (2)
YORUMUN DEVAMI
HOCA?
Hakkı haksöyler
Yazıdaki hoca kim anlaşılmıyor.
27 Şubat 2014 Perşembe 08:33
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
bence BIRAK o hocaefendiyi
Hakkı Söyleyen
Sevgili Ulvi Abi, Bellki çok narin ve ince ruhlu bir abimizsin. yazılarından anlaşılıyor. Ancak bence sen yanlış bir hocaefendi secmissin. Kimbilir belki de eskiden asıl bir hocaefendiye de baglıydın da menfaat gereği adı hocaefendi olan bu zata gönlün kaydı. Doğrusunu ALLAH bilir.
26 Şubat 2014 Çarşamba 00:47
Beğendim (3)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri