Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ulvi SEVECEN

TÜRKİYE’NİN EN GÜÇLÜ İHRAÇ MARKASI “Türk Okulları ve Olimpiyatlar”

20 Haziran 2011 Pazartesi

Gördüm nurlu geleceği rüyamda bir gece ,

Işıklar yağıyordu her yer sessizce

Ahenkle işleyen saat gibiydi

Bir bir silinip gitmişti karanlık geceler

Yeni  bir dünya yeni bir dünya

Yeni bir dünya kuruyorlardı

Her taraf gökler gibi pırıl pırıl

Yeni bir dünya kuruyorlardı.

                                                               Olimpiyat Marşı

 

Dünyanın yaşadığı sıkıntıların ana kaynağı , cehalet, fakirlık/ başkalarına muhtaç durumda olma hali ve  ihtilaflara sebep olan ayrılıklardır. Bu durum  kafalarda  hayali düşmanlıklara neden olup, toplumları  birbirinden ayıran sınırlar oluşturmaktadır.

 Gelecekte dünyamızın  kargaşa ve çatışmalardan uzak, yeni bir  hayat  çizgisinde  şekillenmesi,  güç odaklı  bir medeniyet  anlayışından  uzak,  insan merkezli bir medeniyet  anlayışının neticesi olan açık görüşlü, önyargıdan uzak, dürüst kişilikli insanların yetiştirilmesi  zorunluluğuna bağlı. 

Bu  zorunluluk  yıllar öncesi Anadolu’nun  mütevazi, sıradan  görünümlü  fakat  gönlü enginlere sığmayacak kadar zengin ve cömert  insanlarını  harekete geçirmiş, yaklaşık çeğrek asırdır süregelen  hizmetler, millet olarak  “ barışın taraftarı” olduğumuzu  tüm dünyaya kanıtlama vesilesi olmuştur.

 Şimdilerde köşe bucak dünyayanın her  karış toprağında “ savaşsız da yaşanabileceği” mesajı veren,  kendilerini  barışın elçileri olarak görebileceğimiz  yeni bir nesil yetişiyor…

Bu büyük ve kutlu projenin  mimarlarının ülkemiz insanı olması ise toplum olarak bizleri onurlandıracak en büyük değer.

Bu kutlu proje, çok kısa sayılabilecek  bir zaman diliminde özellikle  yakın tarihimizde  misyon itibariyle aynı kulvarda başka bir benzeri olmadığını gördüğümüz  “gönüllüler hareketi” nin bir parçası “Türk  Okulları”dır.

Birkaç asırdır siyasi, ekonomik ve sosyal  bir çok  sıkıntılar yaşayan veya yaşatılan  bir toplumun  evrensel anlamda eğitim alanında  ortay koyduğu  bu projenin üzerinden 21 yıl geçti. Bu faaaliyetler bugün 130 ülkede devam ediyor.

Sosyologların  bir  “sivil toplum hareketi” olarak tanımladığı, bugün insanlık olarak yaşadığımız düşmanlıkların, bölünmelerin, savaşların sebebi sayılan din, ırk ve mezhep kaynaklı  hiçbir ayrımcılığı kabul etmeyen bu hareket,  fedakar Anadolu insanının gönlündeki  faziletli duyguların pratiğe dönüştürülmüş  halidir.

Her biri bulundukları  coğrafyalarda “sulh adacıkları” tabiriyle anılan bu okullar, zaman içerisinde eğitim hizmetleri  yanında  direkt olmasa da dolaylı olarak Türkiye’yi tanıtmaktadır. Ülkemiz ve diğer ülkeler  arasında ekonomik ilişkileri ileri seviyeye ulaştıracak altyapıyı  hazırlamış, günümüzde gelinen noktaya büyük katkı sağlamıştır.

Türkiye,  son yıllarda bu okulların mevcudiyetiyle  ortaya konan  Türkçe olimpiyatları projesiyle  dünya  kültür ve medeniyetler platformunda  kendini daha da görünür hale getirdi. Yaşanılan her bir bölgesel veya uluslar arası hadisede sözü dinlenir bir ülke olması Türkiye’nin   “soft-power/yumuşak güç” olmasını arttırıyor. Bu ise, dünya  tarihinde insanlık adına bir çok büyük açılımlar yapmış olan milletimizin yeniden tarih sahnesine çıkması anlamına gelmektedir.

Verdiği  mesajlarla  Türkçe’nin bir  kültür dili  olması yanında “gönüllerin de dili” olduğunun  göstergesi  olimpiyatların bu yılki sloganı  Hz. Yunus Emre’nin  bir beytinden  alınan  “ Gelin tanış olalım!” mesajı  oldu.

Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım

Sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz.

Ağızlara tat, gönüllere ferahlık veren bu beyit yazımızın son cümleleri olsun...

Zihinlerimize havale edip, dünyada yaşarken  huzurun, refahın  gerçek  kaynağının ne olduğunu  bir kez daha  hatırlayalım!

Farklı renkler  ve  ülkeler arasında bir kültür köprüsü olan  bu  büyük  şölen, Anadolu insanın gönül dünyasında  yankılanan bir sestir…

ulvi_sevecen@hotmail.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5546 defa okunmuştur
recep bey ve abilerine,bale
ahmet
abilerime sordum, sui zannınız iftira derecesine çıkmış.siz ve abileriniz daha dikkatli tahkik edin.olimpiyatlar sadece gözlerinizi değil beyninizide kamaştırmış.ama şu var, bütün kurslara ,bale kurslarıda dahil ALLAH cc için bir hizmet gidecekse elbette o hizmetide bu abiler götürür.siz izlemeye devam edin..hemde dünyanın her tarafına hatta uzaya kadar gidecekse bu abiler ALLAHIN cc izniyle götürür.hani olimpiyatlarda uzaylı taklidi yapan bir arkadaş vardı ya.(abilerinizle izlemişsinizdir).bence olimpiyatlardan sonra hiç değilse abilerinizle bir ilmihal kitabı okuyun özellikle sui zan...iftira...haset... mevzularını,önce bunları geçin.
30 Haziran 2011 Perşembe 09:57
Beğendim (2)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Ahmet Bey'e Bale Kursu
Receb Mehmedoğlu
http://www.ufukkoleji.com/okullar/anaokulu/levent/haberler.php?HABERDETAY&HID=308 Biraz da sen araştır. Aslında hiç araştırma sor ağabeylerine bak daha neler çıkar. :)
29 Haziran 2011 Çarşamba 16:37
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
RECEP BEYE
AHMET
Bu kadar detaylı eleştirilerinizden anlaşılıyorki,olimpiyatları sıkı takip ediyorsunuz,buda önemli,birde haset gözlüğünüzü indirirseniz sorularınızın cevabı o büyük ve kutsal hizmetin bütününde gizli. size şunu sorayım , şu bale kursunun adresini verinde,sui zanda bulunmadığınızı öğrenelim..dillerini öğrenmeden veya dilinizi öğretmeden yabancılara tarzanca tebliğ yapıyorsanız o sizin başarınız.ama usulünce yapmak gerek..size sen diye hitabım küçümsemek değil,eleştiren kişilerin azınlıkta oluşuna imadır.yani yalnızlığı,etkisizliği ve azlığı oluşturan çoğunluktasınız..bu hizmetin ihtişamı, çokluğu ve etkiniği ALLAHIN cc rızasına delalet eder.ALLAH cc bir kulunu sever ve ondan razı olursa,gökteki meleklere ve yerdeki insanlara onu sevdirir.çoğunluk onu sever.kaynak hadis..ALLAHcc göz numaramızı(haset numaramızı) değil basiretimizi artırsın..
29 Haziran 2011 Çarşamba 03:15
Beğendim (2)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Robert Kolej :)
Receb Mehmedoğlu
Çok değerli Kartal (!) kardeşim. Ben o grubun içinde son derece ihlasla çalışan mümin kardeşlerimi seviyorum. Bundan sonra yazacağım herşeyin sizi kıracağını ve ahbablıkların, kardeşliklerin zedeleneceğini biliyorum. Ben alemlerin efendisinin (sas) yolunda eylemesini diliyorum cümle mümin kardeşleri. Selametle
27 Haziran 2011 Pazartesi 18:31
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Ahmet Bey'e
Receb Mehmedoğlu
Ben de elh. müslümanım türküm de.. Ben yapılan her hizmeti, her gayreti, her faaliyeti desteklemiyorum. O faaliyetlerde Rabbimin rızası var mı ona bakıyorum. Beni kıskançlıkla, edepsizlikle, ahlaka ve kutsallarımıza ters davranmakla suçlayarak sakın siz su-i zanda bulunmuş olmayasınız. Ben size "sen" diye hitap etmiyorum, çok ayıp. 1- Ben karar vermiyorum zaten yapılanları eleştiriyorum. 2- Allah Tealanın rızası onun emirlerine uymak ve yasaklarından kaçınmakla olur. Bale dersi vermekte Allah Rızası var mı? 3- Tebliğ için insanların Türkçe konuşması ve onu öğrenmesi ön şartını ise yanlışlıkla yazdınız. Eğer öyle değilse bunun dini kaynağını da yazın da bilelim. Yoksa komiklik mi yapmaya çalışıyorsunuz? 4- Toplanan paraların Allah rızasına uygun bir tarzda kullanılmaması idi benim itirazım. Türkçe olimpiyatları, bale kursları, papazlarla diyaloglar vs. gibi. Bunları yapmak Allahın rızasına uygun diyor musunuz? Siz onu bi söyleyin Ahmet Bey
27 Haziran 2011 Pazartesi 12:51
Beğendim (1)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri