Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ünal SADE

35.MADDE TAMAMEN KALDIRILMALIDIR…

02.08.2010 21:40

35.MADDE TAMAMEN KALDIRILMALIDIR…

 

 

 

Komik bir tartışmanın, ucuz bir siyaset oyunun içerisinde çalkalanıp duruyoruz.

 

Önce “Anayasa değişikliği paketinin” iptali için Anayasa Mahkemesinin kapısına (alışkanlık oldu aslında) giden sonra da istediği karar tam olarak çıkmadığı için “Hayır” kampanyası başlatan CHP ve onun “Yenimsi” genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “suç bastırmak ve üste çıkmak” psikolojisi içerisinde yeni bir tartışmayla karşımızda:

 

“Darbelere dayanak teşkil eden Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunu Madde 35. maddesini kaldıralım.”

 

Kulağa hoş geliyor…

 

Bu ne perhiz be ne lahana turşusu…

 

Anayasa değişiklik paketinde Anayasa’nın geçici 15. maddesinin kaldırılması da yer alıyor.

 

Hatırlayalım geçici 15. maddeyi:

 

“12 Eylül 1980 tarihinden, ilk genel seçimler sonucu toplanacak Türkiye Büyük Millet Meclisinin Başkanlık Divanını oluşturuncaya kadar geçecek süre içinde, yasama ve yürütme yetkilerini Türk milleti adına kullanan, 2356 sayılı Kanunla kurulu Milli Güvenlik Konseyinin, bu Konseyin yönetimi döneminde kurulmuş hükümetlerin, 2485 sayılı Kurucu Meclis Hakkında Kanunla görev ifa eden Danışma Meclisinin her türlü karar ve tasarruflarından dolayı haklarında cezai, mali veya hukuki sorumluluk iddiası ileri sürülemez ve bu maksatla herhangi bir yargı merciine başvurulamaz.

Bu karar ve tasarrufların idarece veya yetkili kılınmış organ, merci ve görevlilerce uygulanmasından dolayı, karar alanlar, tasarrufta bulunanlar ve uygulayanlar hakkında da yukarıdaki fıkra hükümleri uygulanır.”

12 Eylül 1980’de darbe yaparak yönetime el koyanları tüm icraatlarıyla koruma altına alan geçici 15. madde Anayasa değişikliği halkoyuna “EVET” çıkarsa tarihe karışacak.

Buna izin vermemek için halkoylamasında “HAYIR”  çıkması için il il miting düzenleyen CHP İç Hizmet Kanunu Madde 35. maddesini kaldırmak istiyor.

Samimiyetine inanmadığım bu teklif yine de hoşuma gidiyor. Ama Kemal Bey tıpkı başörtüsü konusunda söylediklerinden kısa sürede çark ettiği gibi bu teklifinde de çark ediyor.

Kaldıralım dediği 35.madde yerine yeni bir madde hazırlayıp Meclis Başkanlığına sunuyor.

İşte CHP’nin yeni 35. madde önerisi:

"Silahlı Kuvvetlerin vazifesi; Türk yurdunu ve Anayasa ile tayin edilmiş olan Türkiye Cumhuriyeti'ni parlamenter demokratik sistemin işlerliği çerçevesinde ve Anayasaya bağlı olarak korumaktır"

Eski madde de ki “Kollamak” ibaresi ortadan kalkerken “Koruma” görevi daha geniş bir alana oturtuluyor.

Bu tuzağa düşmemek lazım. Bu madde darbelere meşruiyet oluşturmak isteyenlere yeni bir zemin olacak içeriğe sahiptir.

35.maddeyi değiştirmek yerine tamamen kaldırmak anlamlı bir yaklaşım olacaktır.

Maddenin kaldırılması darbelere karşı oluşturulacak “sembolik değerde” bir tavır olacaktır.

Çünkü müdahalelerde bu maddeye atıf yapılmıştır. 12 Eylül askeri darbesinin mimarı Kenan Evren müdahale sonra yaptığı ilk konuşmada:

“Türk Silahlı Kuvvetleri, İç Hizmet Kanunu’nun verdiği Türkiye Cumhuriyeti’ni kollama ve koruma görevini yüce Türk milleti adına emir ve komuta zinciri içinde ve emirle yerine getirme kararını almış ve ülke yönetimine bütünüyle el koymuştur.”

 

Cümleleriyle aynı maddeye açık bir atıfta bulunmuş ve darbeye yasal dayanağı bu maddeye dayandırmıştır.

 

Bu sebeple madde ivedi kaldırılmalı ve darbe heveslilerine sembolik bir mesaj verilmelidir.

 

Yoksa darbe yapacak olan bu madde olsa da olmasa de kendi dayanağını mutlaka bulacaktır.

 

Darbelere esas dur demenin yolu darbeye giden tüm siyasal, sosyolojik temelleri ortadan kaldırmak ve sağlam bir demokrasi kültürü yerleştirmektir.

 

İşte bu sebeplerle;

 

Darbecilere yargı yolunu açan Anayasa değişikliğine EVET,

 

Darbecilerin meşru zemin olarak kullandıkları 35. maddeyi kaldırmaya EVET,

 

CHP’nin “Koruma” kavramını daha da güçlendiren yeni 35. madde tuzağına HAYIR

 

unalsade@mynet.com

 

Bu yazının farklı bir versiyonu 06 Ağustos 2010 tarihli Yeni Şafak Gazetesinde yayınlanmıştır.

Okumak için lütfen tıklayınız. 

 

 

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 5024 defa okunmuştur
MERHABA
GURKAN KUVVETLİOĞULLARI
DARBE ENDİŞESİ İLE 35.MDDENİN KALDIRILMASI İÇİN YAZILAR YAZAN SİZ AYDINLARIMIZ ŞU AN İYİ KÖTÜ ÜLKEMİZİN TEK GÜVENCESİ TSK DIR.TSK NIN GÖREVİ TÜRKİYE CUMHURİYETİNİ CANI PAHASINA KORUMAK KOLLAMAKTIR.BUNDAN DAHA İYİ BİR GÜVENCE VARMI.TSK YA GÖREVİNİ YAPIYOR DİYE TSK BU KADAR YIPRATILMAZ .
04 Ağustos 2010 Çarşamba 08:35
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
35.madde
mustafa nergiz
Bütün kalbimle Askeri vesayetin kalkmasını her zaman istedim. Özellikle Darbelere dayanak oluşturan Askeri İç Hizmet Kanununun 35.maddesi acilen kaldırımalıdır. Ayrıca radikal bir karar ile Jandarmanın İÇ Güvenlikten çekilmesi gerekir. Çünkü Jandarma iç güvelik konusunda eğitim almamıştır. Emir Komuta zinciri içinde hareket etmekte olup, Demokratik Ülke görünümüne gölge düşürmektedir. Bu nedenle Batı Demokrasılerinde olduğu gibi ,Jandarma yerine Polis gücü gelmeli ve Jandarma da asli görevi olan Ülke dış güvenliğinde görev almalıdır. Saygı ve sevgilerimle
03 Ağustos 2010 Salı 09:04
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Gölge Etme
Metin
Unal bey, "Kurt gucludur kudretlıdır avının vucudunda dişi kalsa onun dahı kırasını ıster" derler. Darbe zıhnıyetı ve onun davetcısı CHP zıhnıyetının ruhu bu ornekle aynıdır. Teklıflerının hıc bırısını dıkkate almamak lazım. "Golge etme baska ıhsan ıstemem." Yaklasımıyla kale almamak lazım. Iyı aksamlar
03 Ağustos 2010 Salı 00:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri