Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ünal SADE

Artvin Kafkasör Festivali ve Bir Ayıp…

16.07.2010 12:27

Artvin Kafkasör Festivali ve Bir Ayıp…

 

Artvin’de 30 yıldır bir festival düzenleniyor.

Festivalin adı “Kafkasör Türizm ve Sanat Festivali”

30. Festival bu yıl 9 Temmuz 2010 tarihinde başladı ve 11 Temmuz’da sona erdi.

Festivali Artvin Belediye Başkanlığı ile Artvin Valiliği birlikte düzenliyor.

Festivalin aşağıda gördüğünüz davetiyesi bu sebeple Artvin Belediye Başkanı Emin Özgün ile Artvin Valisi Mustafa Yemlihaoğlu imzasını taşıyor.

 

kafkasordavetiye2.jpg 

 

Buraya kadar her şey normal. 7 den 77 ye tüm Artvin’lileri yılda bir kez bir araya getirmeyi amaçlayan ve adını “boğa güreşlerinin” yapıldığı “Kafkasör Yaylası”ndan alan bu etkinlik 30 yıldır da sürüp gidiyor. Artvin’den uzak yaşayan Artvin’liler de memleket ziyaretlerini festivale denk getirmeye çalıştıklarından Festival zamanı Artvin’in en kalabalık olduğu zaman anlamına da geliyor.

Kafkasör yaylası yüzlerce çadırın kurulduğu bir “dostluk” ve “şenlik” alanına dönüşüyor.

Festivalin belki neden boğa güreşi geleneği içerdiği de sorulabilir

Boğa güreşlerinin nereden çıktığı sorusuna Artvin’liler şu cevabı veriyorlar:

“Eskiden insanlar tarlalarını koşmak, harmanını dövmek için hayvanların gücünden yararlanırdı. Artvinlilerin ahırlarında en azından 1 çift öküz bulunurdu. Olurda birine bir şey olur veya satılmak durumunda kanılır diye gidenin yerini alacak gençten bir tosun da bulundurulurdu. Bunların başında da her zaman bir çoban olmazdı. Kış boyunca ahırlarda kapalı kalan ve İlkbahar aylarında yaylalarda başıboş kalan bu boğalar tabiatlarında olan bir genle birbirlerine üstünlük kurma içgüdüsüyle kavga edip boğuşurlardı. Arazinin dağlık oluşu hayvanların kavga ederken birbirlerine zarar vermeleriyle sonuçlandığı için insanlarımız düz bir yerde gözetim eşliğinde bu işi halletmek istemişler. Seyretmek de ilginç olmuş ve bu gelenek günümüzde böyle festivallere dönüşmüş.”

Hayvan severleri tatmin eder mi bilmiyorum ama hikâye bu. Ama şunu özellikle ifade edelim İspanyolların kanlı boğa güreşlerine hiç benzemiyor. Burada boğalar sadece güreşiyor. Ölüm-katliam yok…

Festivalin açılış günü olan 9 Temmuz’da Artvin’deydim. Artvin sokaklarını dolduran heyecanlı kalabalık şehre güzel bir renk katmıştı.

Artvin Valiliği önüne geldiğimde ise dondum kaldım. Fotoğraf makinemle resimlediğim görüntü şöyleydi: Koskoca bir bira şişesi maketi tam valiliğin önüne yerleştirilmişti. Festival çerçevesinde yapılacak bir konsere sponsor olan firmanın daha sonra festival alanı dahil her yerde reklamlarına rastladım.

 

 

 cimg7998a.jpg

 

4250 SAYILI İSPİRTO VE İSPİRTOLU İÇKİLER İNHİSARI KANUNU’nun 19. maddesine bir bakalım:

“…İspirto ile bira ve şarap dahil her çeşit ispirtolu içkinin radyo, televizyon ve devlete ait her türlü kurum ve kuruluşlar aracılığıyla reklamının yapılması yasaktır.”

Artvin Valiliğinin önündeki bu görüntü bu çerçevede ne anlama gelir?

Devletin Valiliği aracılığıyla neyin reklamı yapılıyor?

Bu arada aklıma 2001 yılında Stockholm’de kabul edilen “Gençler ve Alkol üzerine Bildirge” geldi.

Bu bildirge Alkol ile İlgili Avrupa Şartı'nın beş ilkesini yeniden onaylar. Bildirgenin 3. maddesini dikkatinize sunuyorum:

3.    Bütün çocukların ve adolesanların, alkol tüketiminin olumsuz etkilerinden ve olanakların elverdiği ölçüde alkollü içki reklamlarından arındırılmış bir çevrede büyümeye hakları vardır.

 (Adolesan: Bu dönem çocukluk ile erişkinlik arasındaki fiziksel, cinsel, sosyal ve psikososyal geçiş dönemidir. Bu dönemde görülen fiziksel ve cinsel gelişim ergenlik olarak adlandırılır.)

Aslında yorum yapmaya gerek yok ama şunu söylemeden duramayacağım: 30 yıllık festivali bir konser sponsorluğu uğruna bu denli net bir şekilde çocukların, gençlerin ve herkesin, olumsuz etkilenip etkilenmeyeceğini hiç hesaba katmadan bu hale getirmeye kimin hakkı var?

Son söz:

Dikkat edin resimde küçük bir çocuk var ve “ne ayıp” dercesine sırtını O şişeye dönerek durmuş.

unalsade@mynet.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 9846 defa okunmuştur
Bütünü görememek
Mustafa ÖZCAN
Ünal Bey, Gönlünüze, dimağınıza ve elinize sağlık. Böyle bir olaydan çıkarak Türkiye'mizin önemli sorunlarından biri olan olan bütünü görememe hastalığına da işaret etmiş oldunuz. Konuya ilişkin yazdığım uzunca bir yorum dikkat etmediğim 1000 kelime sınırı nedeniyle iptal olduğundan bununla yetiniyorum. Yeni yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyor olacağız. Sağlıcakla kalın...
19 Temmuz 2010 Pazartesi 12:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Merak
Metin
olarak Artvın lılerın Gurcıstan kulturune yakın bı ıckı kulturu vardır Valı ve beledıye bu ayrıntıyı dıkkate almıslar olsa gerek:-)). Acaba sıse dolumuydu onu belırtmemıssınız merak ettım:-))
19 Temmuz 2010 Pazartesi 08:43
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
devletin savcısı
kızılkum
neden devletin savcısını, hakimini ve hukukçularını göreve çağır mıyorsunuz. yoksa yokmu..:))
19 Temmuz 2010 Pazartesi 08:15
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
düşünce
osman kılınç
marifet başkan veya vali olmak değil. marifet düşünen ileriyi gören yönetici olmak ama bunlarda o özellik ne gezer.bu ve buna benzer yazılarınız için teşekürler.tepkimizi ortaya koyalımki yanlışlar gün yüzüne çıksın.
17 Temmuz 2010 Cumartesi 21:07
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri