Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ünal SADE

Bir Holding Hikâyesi…

19.02.2010 00:45

 

 

Bir Holding Hikâyesi…

 

 

Yıllar önceydi…

 

Kamuoyunda “İslami Holding” diye nitelendirilen şirketlerin popüler olduğu bir dönemdeydik. Başarılı bir iki örnekten sonra pek çoğu Konya’da olmak üzere Anadolu’nun her yerinde sayıları 100'e yaklaşan holdinglere her gün bir yenisi daha ekleniyordu.

 

Bu Holdinglerin en büyüğünde 6 işletmeden oluşan bir grubun yöneticisi olan arkadaşım “ilk fırsatta Holdingden ayrılmak istediğini” söyledi. Şok olmuştum. Yüzlerce kişiyi ve 6 işletmeyi yönetiyordu, bir ürün grubunda ABD’ye yapılan ihracat sebebiyle “rekor kıran” bir başarıya imza atmıştı. Ciddi maddi imkânlara sahipti. Çok kısa sürede güzel bir semtte ev sahibi olmuştu. Yüksek ücreti güçlü yan haklarla desteklenmişti.

 

Çok şaşırmıştım.

 

“Neden?” Diye sordum.

 

Beni daha da şaşırtan bir cevap aldım.

 

“Sistem çok yakında çökecek. O zaman ben içerde olmak istemiyorum. Başarılı iken bu işe nokta koymak istiyorum.”

 

Bahsettiğim dönemde O holding onlarca fabrikaya, işletmeye ve marketlere sahip 10 binlerle ifade edilecek çalışan sayısıyla gözde bir yapıydı. Ayrıntıya girdik. Anlattı. Dinledikçe afallıyordum. Akılsızca yapılan yatırımlardan, hiçbir mantığa ve fizibiliteye dayanmayan şirket satın almalardan, holding odalarını dolduran liyakatsiz holding yönetim kurulu başkanı ve üyelerinin akrabalarından, satın almalardaki yolsuzluklara kadar…

 

Anlattı, anlattı…

 

Aslında benim gördüğüm holding o kadar güçlüydü ki arkadaşımdan bile şüphelendim. İnanmak istemedim. Kendi sorunları olabilir, ayrılma kararını haklı çıkarmak için senaryo yazıyor olabilir mi diye düşündüm.

 

Arkadaşım dediğini yaptı kendi işini kurdu. Sanırım oradaki imkânlarına hiçbir zaman ulaşamadı; ama holding çökerken içerde olmamayı başardı. Maalesef haklı çıkmıştı.

 

Sonrasında yaşadığımız gelişmeleri hepimiz biliyoruz. Bunların en az “40” ının “tabela şirketi” olduğu ortaya çıktı. Onlar zaten dağılıp gitti. Ama içlerinde sağlam olanları da 28 Şubat sürecinde başlatılan kampanyalar ve çürüklerin oluşturduğu anaforda yok olup gittiler.

 

 

Bu konuyu irdelemek aslında müstakil bir araştırma konusu…

 

Bunu çok iyi biliyorum.

 

Sadece şunları söylemekle yetineyim: Elbette “Holding” yapılanmalarının bir kısmının yukarıda saydığım pek çok sorunu vardı. Reel değillerdi. Kötü yönetiliyorlardı, pek çok yolsuzluk sarmalındaydılar. Ama buralara para gönderen gurbetçiler de çok masum değillerdi. İçlerinde “dini” ve “milli” sebeplerle bu yapıları destekleyen ve ortak olanlar elbette vardı. Ama pek çoğu bu görüntü perdesi arkasında “kar” amaçlı yatırım peşindeydiler. En iyi döneminde süper döviz hesabına bile %11-12 faiz ödenirken, döviz bazında yüzde 20-25 kar garantisine “nasıl olur” “bu işte bir bit yeniği olmasın” demeden koşturarak ortak oluyorlardı. Sadece paraları kendilerinden toplayıp şirketlere akıtan aracılara bile ödenen payların reel piyasa karlarının üzerinde olduğu dönemlerde bile konuyu hiç sorgulamadılar. Onlar kâğıt üzerinde büyüyen paraları ile mutluydular.

 

Şirketlerde mutluydu. Bol vaatlerle para topluyor. Akılsızca yatırımlar yapıyor, on binlerce insanı istihdam ediyorlardı. Holding yöneticileri çok kısa sürede aile şirketi yönetmekten daha rahat bir şekilde davranmaya, başlangıçtakinin aksine lüks bir hayat içerisinde yaşamaya ve yakın çevresini de ihya etmeye başlamışlardı.

 

Bu mutluluk çemberi 28 Şubat sürecinin de katkısıyla bozulmaya başladı. Önce hepsi toptan kötü ilan edildi; gelen paralar kesildi, sonrasında da mevcut ortaklar paralarını geri istemeye başladılar. Tabela şirketleri hemen yok oldu. Arkalarında pek çok da mağdur bırakarak. İyi yönetilenler ise rüzgara dayanamadılar. Birer birer yok oldular ya da küçüldüler.

 

Onların içerisinde bir Holding hep farklıydı. İttifak Holding. Para (sermaye) toplarken de, yatırım kararı verirken de çok dikkatliydi. Rüzgârdan etkilendi, sarsıldı ama yıkılmadı. Hep ayakta kaldı. Sağlam ama küçük adımlarla da büyümeye devam etti.

 

İttifak Holding bugünlerde büyük bir sınavdan daha geçiyor. Sermaye Piyasası Kurulu’na kayıtlı olan İttifak Holding hisseleri, 31 Aralık 2009 itibariyle İMKB’de işlem görmeye başladı. Açılış fiyatı 58, 5 olan hisseler yağmur gibi satışlarla defalarca taban yaptı. Ben bu yazıyı kaleme aldığım sırada 28.00 dan işlem görüyordu. Yani eriyip gitmişti.

 

12 bin çalışanı, Adese, Selva gibi marka bilinirliği yüksek olanlar dahil 18 şirkete sahip holdingin bu badireyi de atlatacağını düşünüyorum. İttifak’ın yaşadıkları kendi dinamiklerinden de bağımsız pek çok faktöre bağlı. En önemlisi de bu tip yapılanmalara duyulan güvensizliğin son faturası da İttifak’a çıkarılmış oldu.

 

 

Hisse senetlerindeki düşüşün arkasında açılış fiyatının yüksek tutulması yanı sıra yıllardır oluşturulan psikoloji ile paralarını sistemden çekme fırsatı kollayanların “ellerine geçen fırsatı” bence yanlış kullanmaları yatmaktadır.

 

İttifak Holding’in süreci paniğe kapılmadan rasyonel ve bilimsel bir şekilde yönetip bu krizden de çıkacağını ve gelecekte de var olmaya devam edeceğini umuyorum.

 

unalsade@mynet.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8350 defa okunmuştur
BAYRAM MESAJI;
Şenay ÇOBANOĞLU
MİLLETİMİN VE TÜM MUHTAR MESLEKTAŞLARIMIN,CUMHURİYET BAYRAMI KUTLU OLSUN; 'Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde kazanılan Kurtuluş Savaşı ile tarihte eşine az rastlanır bir başarı gerçekleştirilmiştir. Yaşanılan tüm zorluk ve sıkıntılara rağmen inanç ve kararlılıkla kazanılan bu zafer Milletimize kayıtsız şartsız egemenliği temin eden Cumhuriyeti armağan etmiştir. Bu gün iç ve dış mihraklar tarafından ülkemizi bölmek isteme niyetinde olan, düşmanlara, halkımızın göz bebeği olan ordumuzun kendisini bunun için siper ederek, müsaade etmemiştir. Bu gün bu uğurda birçok şehit verdik ve bu şehitlerin acısını yüreğimizden çıkarmazken, üstüne ülkemizin Van depreminden birçok insanımızı kaybettik. Bunun buruk sevinciyle, Milletimizin ve tüm muhtar meslektaşlarımın, Cumhuriyet Bayramı'nı içten kutluyorum.'Ülkemize musallat olan bu terör savaşı sırasında şehit olan ve deprem felaket anında ölen insanlarımıza Allahtan rahmet diliyoruz, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz, Cenabı
29 Ekim 2011 Cumartesi 20:46
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Bir Muhtarın Bayram Mesajı
Şenay ÇOBANOĞLU
Bir Kurban Bayramı daha geldi. Bu bayramın öncelikle milletimize, ulusumuza ve Tüm muhtarlarımıza ayrıca da insanlığa hayırlar getirmesini diliyoruz.Kardeşliğin doğduğu, sevgilerin birleştiği, belki durgun, belki yorgun, yine de mutlu, yine de umutlu, yine de sevgi dolu nice bayramlara Şenay ÇOBANOĞLU MUSALLA BAĞLARI MAHALLE MUHTARI 0558575068
18 Kasım 2010 Perşembe 13:58
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Sen büyüksün,büyük düşün;
Hasan VAROL
SEN BÜYÜKSÜN, BÜYÜK DÜŞÜN; Bir araya gelmekten itinayla çekinirler. Bir çay içmeyi bile, kendilerine reva görmeyen, bu liderler çay, kahve bahane gaye halkın sorunlarını konuşmak için bir araya gelmek ve o sorunların konuşması için bir ortamın oluşturmasını sağlamak. Halk sorunlar yumağına, çözüm beklerken, sorunlar yumağı git gide büyüyor ve çözülmeyecek durumlara gelmiş ve kitlenmiş bir vaziyet almıştır. Biri, birine teamülü olmayan, bu liderler, halkının sorunlarıyla ilgilenirimi Allah aşkına. Ülkedeki halk, bin yıldır kendini Müslüman olarak biliyor ve o şekilde yaşamaktadır. Ne oldu da bu ülkede Müslümanlığı bu halkın yaşatmasına izin veril irmiyor, Esas bunun sebebi aranmalıdır.(Örneğin: Başörtü meselesi, çocuğunu bu topraklar için şehit veren anne, şehit oğlunun ödülünü, başı kapalıdır diye, garnizona alınmıyor. Çocuğu üniversiteyi birincilikle bitirmiş, diplemesini üniversitenin düzenliği törene gidip alamıyor. Eşi devletin bir resmi kurumunda çalışmaktadır, başı kapalı olduğ
06 Ekim 2010 Çarşamba 16:39
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Muhtar Dertli;
Şenay ÇOBANOĞLU
KANUNUN İSMİ VAR, KENDİ FİYASKO; Biz muhtarlar ,bu yeni düzenlemenin bir an için devre girmesini beklemekteyiz. Bu durumu daha fazla beklemeye tahammülümüz kalmadı. Muhtarların özgür haklarıyla ilgili, bazı yeni kanun çıkacaktı, tüm yazılı ve görsel medya, bu haberi kamuoyuna, bundan böyle muhtarlar sekiz yüz lira maaş alacaklar ve bağ kurunu devlet kendi ödeyecek diye yazılar yazdılar. Ama netice fiyasko çıktı, şu ana kadar bu hususta bir gelişme yok. Sağ olsun dernek başkanlarımızda uyuyor. Toplu olarak meclise gidip bu muhtarların bu yeni kanunla ilgili durum ne aşamada, bunu meclisteki milletvekillerinden öğrenip ve tüm muhtarlara duyurmaları gerek, ama bu yapılmıyor. Ne olacak bu muhtarların hali, Allah aşkına ilgililere sesleniyorum. İlgililer her sıkıntılarında, biz muhtarlara mektup yazıp ve kendi sıkıntılarında yanlarında olmamızı bizlerden beklemektedirler. Bizlerde devamlı olarak onları yalnız bırakmadık hep yanlarında olduğumuzu gösterdik. Şimdi sıra bizde, bu gün muh
24 Ağustos 2010 Salı 15:33
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Kendi küçük işi büyük;
Yeşilova
SAĞLIKLI KÜÇÜK KURUMLAR,SAĞLIKLI BUYÜK KURUMLAR MEYDANA GETİRİR; Değerli bir yorumcumuzun yazısıyla başlamak istedim..Değerli ustat yazısında bir konuya önemli bir açıklama getirmiş..(Sağlıklı toplumların temel taşlarını,iyi aile yuvaları oluşturur.Sağlıklı devlet kurumlarının temel taşlarıda,sağlıklı muhtarlık kurumları meydana getirir).Bazen bir ata sözünün önemini,kitaplar dolusu bilgiler ortaya koyamazlar.Bu ustadın sözün önemi anlıyana çok şeyleri ifade eder.Bir binayı düşününki,temel kurulüş düzeni pılansız bir şekilde ortaya konulmuş,kaliteli malzemelerden inşa edilmemiş , o binayı kaldıracak ve değişik tepkilere karşı koyacak şekilde imar edilmemiş ise, bu binanın sağlıklı bir yapı olarak ortaya koyduğunuzdan bahsedemezsiniz..Çünkü insan hayatıyla igilidir,burada canlılar yaşamalarını sürdürmektedir,gerekli itinayı göstererek,ilk kuruluşundan itibaren önem verilmelidir,gerekli denetimler zamanında yapılmalıdır,ikazlar zamanında o yapının,inşaat safasında yapılmalı ki,o binanı
02 Nisan 2010 Cuma 16:12
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri