Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ünal SADE

“Hakiki devrim elektronikte oluyor, kimse farkında değil...”

04 Eylül 2011 Pazar

“Hakiki devrim elektronikte oluyor, kimse farkında değil...

 

Deloitte’un hazırladığı  son rapor olan “Elektronik Haberleşme ve Eğilimler 2011” raporu  çok önemli tespitler ve yorumlar içeren bir çalışma olarak kamuoyunun dikkatine sunuldu.

Raporun zengin içeriğinin maalesef basında çokça yer almadığını söylemek durumundayım. Raporu okumaya başladığımda Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın 28 Mayıs 1990’da Atatürk Kültür Merkezinde Bilgisayar Kongresinde yaptığı konuşmada sarf ettiği şu sözler geldi:

“Çok yıllar öncesi 1978’de bir elektronik dergisini bana getirdiler. O tarihlerde bu konularla ilgiliydim. Türkiye o sırada “tek yol devrim” laflarıyla çalkalanıp duruyor. Sağ-sol kavgaları devam ediyor. Elektronik dergide iç kapakta, çok enteresan bir makale gördüm. Yazarı Amerikalı. Diyor ki; “Bugün sokaklarda tek yol devrim diye bağrışan çok kimse var. Bu devrim değildir, hakiki devrim elektronikte oluyor, kimse farkında değil.”

Turgut Özal Amerikalı yazara gönderme yaparak yaptığı tespitte her zamanki gibi önemli bir gerçeğe işaret ediyordu. Ancak sanırım elektronik devrimin kısa sürede alacağı yolu belki o bile hayal edemiyordu.

Deloitte’nin raporu bu anlamda çok önemli bir rapor. Şimdi rapordan hareketle “Elektronik Haberleşme” de yaşanan gelişmelere bir göz atalım.

Yeryüzündeki 6,9 milyar insanın:

  • %70,8’inin evinde TV,
  • %27,3’nün evinde bilgisayar bulunuyor
  • İnsanların %70’inden fazlası mobil telefon kullanıcısı
  • Dünya üzerinde internet bağlantısına sahip hane sayısı 500 milyona

Ulaşmış durumda.

 

Afrika Bilişim Teknolojilerine de Aç..

 

Ancak burada henüz bir stabilizasyondan söz etmek mümkün değil. Gelişmiş ülkelerle-gelişmekte olan ülkeler arasında hala ciddi bir makas bulunmaya devam etmektedir.

Tv alıcısına sahip hane oranı gelişmiş ülkelerde %98 iken, gelişmekte olan ülkelerde %72,4 dür.

Bilgisayara sahip hane sayısı ise gelişmiş ülkelerde %71 iken, gelişmekte olan ülkelerde %22,5 dir.

İnternet bağlantısına sahip hane sayısı gelişmiş ülkelerde %65,6 iken, gelişmekte olan ülkelerde %15,8 dir.

İnternet kullanıcı sayısı son beş yılda iki katı artarak 2 milyara ulaşmıştır.

Dünya’da internet kullanım oranları ise;

  • Gelişmiş ülkelerde %71
  • Gelişmekte olan ülkelerde %21
  • Afrika’da %9,6
  • Dünya ortalaması %30,

Kara Afrika’nın yaşadığı yoklukların bilişim alanında devam ettiği buradan açıkça görülmektedir. Bilişim teknolojilerin raporun ifadesiyle “sadece insanları değil, insanların kullandığı ya da insanlara hizmet için çalışan tüm cihaz, makina ve sistemleri kapsama alanı içine aldığı; giderek artan oranda insanların yaşadığı mekanlar (evler, ofisle vb) ile dünya üzerindeki diğer canlı ve nesneler de bu kapsama dahil” olduğu düşünüldüğünde “açlık” sorunu aşamamış Afrika’nın bu noktadaki yokluğunu daha iyi anlamamızı sağlamaktadır. Ancak bu alandaki “yokluk” lar giderilmeden “bilgi toplumu” olma yolunda mesafe alınamayacağı gerçeğini de acı bir şekilde bize hatırlatmaktadır. “Bilgi Toplumu” olunmadan açlık dahil hiç bir konuda ciddi mesafe alınamayacağı gerçeğini de...

 

Mobilin Önlenemez Yükselişi...

 

2010 yılı sonu itibariyle mobil telefon sayısı 5,3 milyara ulaşmıştır.

Dünya’daki insanların %90’ından fazlası mobil şebekelerin kapsama alanına girmiş durumdadır.

Sadece Çin ve Hindistan’da son bir yılda 300 milyon yeni mobil telefon abonesi oluşmuştur.

Gelişmiş ülkelerde mobil abone sayısında doyuma ulaşılmış ve ortalama yaygınlık %116 seviyesini yakalamıştır.Gelişmekte olan ülkelerde ise ortalama yaygınlık oranı %68 lerde olup artış eğilimi devam etmektedir.

Mobilde yaşanan bu yükseliş trendinin diğer bir ucu da sabit genişbantta (hızlı internette) gözlemlenmektedir. Hızlı internet kullanıcı sayısı 2010 yılı sonunda 550 milyona ulaşmıştır.

Dağılım adaletsizliği burada da kendisini göstermekte ve Gelişmiş ülkelerde %24 olan sabit genişbant yaygınlığı, gelişmekte olan ülkelerde %4, açlığın pençesinde ölüm kalım savaşı varan Afrika’da maalesef %1 düzeyindedir.

Haberleşmede trend insanların iletişim ihtiyaçlarını her zaman ve her yerde mobil olarak karşılama ve olağanüstü hızlanan internet olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Elektronik Haberleşme Pazarı Büyümeye Devam Ediyor...

 

2010 yılında elektronik haberleşme pazarı bir önceki yıla göre %4,7 büyüyerek 3.660 milyar dolara ulaşmıştır.

Bu pazarın %28,7’si ABD, %25’i AB Ülkelerinde, %13’ü BRİC Ülkeleri (Brezilya,Rusya,Hindistan ve Çin), %9,3’ü Japonya’da %23,5’i diğer ülkelerde oluşmaktadır.

3,660 milyar dolar büyüklüğündeki pazarın dağılımı ise şu şekildedir:

  • %53 Telekomünikasyon (sabit-mobil-internet-oyun-mesaj-müzik)
  • %47 Bilgi teknolojileri, (IT ekipmanlar,IT servisler,Sofware)

Süreç içerisinde sabit ses hizmetlerinde azalmaya karşın mobil ses hizmetlerinde artış eğiliminin devam edeceği ve mobil trafiğin 5 yıl içinde 66 kat artacağı tahmin edilmektedir. 2015 yılına gelindiğinde mobil trafiğin %75’inin veri, %25’in ses kaynaklı olacağı tahmin edilirken; sabit tarafta ise ses trafiği azalırken veri trafiğinin her yıl %50 artacağı beklenmektedir.

Tüm bu gelişmelerin doğal sonucu olarak bazı yeni mobil hizmetlerin gelişmesi ve bazı sabit hizmetlerin mobil hale geleceğini tahmin etmek elbette güç olmayacaktır.

Konu hakkında farklı detaylara ulaşmak isteyenler Deloitte’un raporunun tamamını okuyabilirler ama ben sizlere bu yazıda konuya ilişkin küçük bir pencere açmak istedim.

unalsade@mynet.com

Not: Bu Yazı “Hakiki Devrim Elektronikte Oluyor, Kimse Farkında Değil...” Başlığıyla DÜNYA Gazetesinde de yayınlanmıştır.

 

 

   

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 8890 defa okunmuştur
TEK YANLI BAKIŞ
NECMEDDİN KEMAL
Bu hızla teknoloji üretimi artmaya devam ederse, 1. Ekonomistlere göre Dünya'da ekonomik krizler (özellikle işsizlik) artacak. 2. Yine sosyologlar ve Sosyal Psikologlara göre ;Sosyal çözülmeler(yalnızlaşma, bireyselleşme, psiklojik rahatsızlıklar) artacak. 3. Tıp ve hastalıklara yapılan yatırımlar ve harcamalar ciddi oranda artacak ve maliyetli olacak. ( Özellikle çocuklarda ve gençlerde denetlenemeyen internet bağımlılığı, hızla yayılan teknolojinin açığa çıkardığı kanser hastalıkları, hareketsizliğe bağlı fizyolojik rahatsızlıklar, obezite vb). 4. Bilgi teknolojilerininin ortaya çıkardığı yüksek teknolojiye bağlı hızlı ve ucuz üretimle sağlanan nihai ürünlerin kullanımı sebebiyle çevre kirliliği, toprağın kaybolması gibi riskleri beraberinde gelmiş olması. Ünal Bey'in bu konularda da yazılıp çizilenlere bakmasını, asıl devrimin 50 yıl sonra ne olacağını yeniden düşünmesini tavsiye ederim. Saygılarımla,
13 Eylül 2011 Salı 15:00
Beğendim (2)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
...
Ufuk Demiray
Doğru ve yerinde bir tespit, tebrik ediyorum.
07 Eylül 2011 Çarşamba 17:55
Beğendim (1)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
Çok Önemli Bir Konu, Tebrikler...
Mehmet ALDANMAZ
Bilgisayar firmalarının 5 yıl önceki hedefleri her ev de bir bilgisayarken, şu an ki hedefleri her elde bir bilgisayar. Buralarda olmayanlar, hiçbir yerde olamayacaklar gibi...
05 Eylül 2011 Pazartesi 10:53
Beğendim (2)Beğenmedim (1)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri