Karakter boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

Ünal SADE

“Oyun” un Kuralı…

20.03.2010 20:27

“Oyun” un Kuralı…

 

Hürriyet Gazetesinden Fatih Çekirge ile uzun bir sohbet yapan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal:

 

 Öncelikle anayasa değişikliği için geniş bir katılım olmalı. Yani bunun için bir kurucu meclis gibi... Siyasi partilerden, sivil toplum kuruluşlarından temsilciler, il genel meclislerinden, belediyelerden, barolardan, sendikalardan temsilciler alınmalı. Buralarda tartışılsın. Sonra elbette Meclis’e gelsin. Ama tam mutabakatla gelsin...”

 

Buyurmuş!..

 

Baykal daha önce de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Siyasi partilere kapatma davası açılabilmesi için TBMM onayı aranması” teklifine de;

 

"Başbakan, 'Partiler hakkında dava açılmasına Meclis karar versin.' diyerek, 'ciğeri kediye emanet edin' diyor.”

 

Yaklaşımı içerisinde karşı çıkmıştı.

 

Baykal TBMM’ne ciğer emanet edilmeyecek kedi kadar güvenilmez gözüyle bakıyor.

 

Varsın duvarında: “Hâkimiyet Kayıtsız Şartsız Milletindir” yazsın.

 

Anayasal düzenimiz yasama, yürütme ve yargı erklerini düzenlemiş ve yasama görevi net olarak TBMM’ne verilmiştir.

 

12 Eylül cuntasının hazırladığı Anayasa Yasama organı olarak TBMM’ne Anayasa’yı değiştirme yetkisini vermiş ve sınırlarını çizmiştir.

 

Hal böyleyken işine gelmediği ve çoğunluğuna hazmedemediği için Baykal mızmız çocuklar gibi bağırmaya başlıyor: “Hayır bu meclis anayasayı değiştiremez”

 

Oyunun kuralları oyun sırasında değişir mi?

 

Birileri çıkıyor “önce seçim yapılsın, anayasa’yı yeni meclis değiştirsin”

 

Neden efendim.

 

Nerede yazıyor?

 

Geçenlerde çok sevdiğim bir yönetici çocukluk günlerine ilişkin bir anekdot paylaştı: “Biz çocukken topumuz yoktu. Mahallenin zengin ve yeteneksiz çocuğu……. Elinde topu ile gelir. (kısa deri pantolonuyla…) Futbol oynayacağız. Takımı o belirler. En iyileri kendi takımına alır. Maç başlar. Maç sırasında her şeye itiraz eder. Kuralları değiştirir. Buna rağmen takımı yeniliyorsa maç bitmeden alır topunu gider.”

 

Aynen böyle bir pozisyondayız.

 

Anayasanın 175. maddesi Anayasa’nın nasıl değiştirileceğini çok net olarak ortaya koyuyor:

 

 

Anayasanın değiştirilmesi Türkiye Büyük Millet Meclisi üye tamsayısının en az üçte biri tarafından yazıyla teklif edilebilir. Anayasanın değiştirilmesi hakkındaki teklifler Genel Kurulda iki defa görüşülür. Değiştirme teklifinin kabulü Meclisin üye tamsayısının beşte üç çoğunluğunun gizli oyuyla mümkündür.”

 

Hani nerede? Bu meclis seçemez, şu hallerde seçim yapılır yeni meclis seçer?

 

Nerede “Geniş katılım olmalı” muğlak cümlesi,

 

Nerede “Kurucu Meclis” ifadesi?

 

Sayın Baykal’ın aklı sanırım darbeler sonrası yapılan anayasalarda kalmış.

 

Anayasa’yı siz değiştiremezsiniz.

 

Peki kim değiştirir?

 

Darbeciler değiştirir.

 

Baykal’ın kafasındaki “kurucu meclis” te herhalde 1961 Anayasa’sını yapan atanmış “Temsilciler Meclisi” ile, 1982 Anayasa’sını yapan “Danışma Meclisi” olsa gerek.

 

Darbecilerin yaptığı Anayasa’yı değiştirme önerisine karşı çıkan ve işi yokuşa süren zihinleri anlayabilene aşk olsun.

 

Anayasa’ların yapılış tarzlarına ilişkin tartışmalara başka bir yazıda devam etmek uygun olacak gibi gözüküyor.

 

Burada son söz olarak şunu ifade etmek istiyorum. Sayın Baykal’ın tutumunu anlamak ve anlamlandırmak benim için güç değil. Ama fikirlerine değer verdiğim Sayın Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın “Türkiye'de son dönemlerdeki anayasa değişiklik girişimleri birçok gerginliğe yol açtı. Korkum, bu yargı reformu ve anayasa değişikliğinin de bize geleceği yönünde. Anayasa değişikliği tam uzlaşma ile sağlanması gerekir. Ben yaptık oldu, ben söylediysem daha ötesi yoktur gibi yaklaşımlar yanlış” sözlerini hiç anlayamıyorum.

 

Sayın Başkan var mı Anayasa’da “tam uzlaşma” gibi bir kavram.

 

Vah ülkem vah…

 

unalsade@mynet.com

Dikkat: Yayınlanan bu yazının/haberin tüm hakları habername.com Grubuna aittir. Kaynak gösterilse dahi yazının/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.
Bu yazı toplam 4756 defa okunmuştur
Oyunun güzelliği mesuliyetsizliğindedir
Yusuf
Yazınızı okuyunca aklıma “Oyunun güzelliği mesuliyetsizliğindedir” cümlesi geldi. Verdikleri kararlarla, kararsızlıklarıyla, attıkları adımlarla bu ülkenin çocuklarına hatta bazı kararlarda cümle çocuklara bir gelecek kuran veya kuramayan zevatın olup biten bütün bu tartışmaları bir oyun formatında sürdürmesi hüzün veriyor. Yaşını başını almış kimi zevat mahallenin zengin çocuğu rolünde ama burada bu zengin çocuğuna kızamıyorum. Gördüğü bildiği bu kadar. Bu oyunda küçümsenen, değişken kurallarla oynamaya zorlanan insanların oyunu terk etmemesindeki gerekçeler ulvi ve sabra dayalıysa eyvallah ama ben oyunda oynamalıyım, başka ne yapabilirim, mahallede aylak aylak dolaşacak mıyım veya bir gün ben de oyunun kurallarını belirleyeceğim gibi kendini avutan mazeretler ile duruyorsa işte burası vahim. Bütün oyun kurucu ve bozuculara rağmen dirayetle bu anayasa değişmeli.Bu cesareti sağduyuyla gösterecek insanları tarihin unutmayacağını düşünüyorum
23 Mart 2010 Salı 13:52
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Çıkarmı Emirmi?
Musab Şenol Yılmaz
Mahir Kaynak bir röportajında "bana bir sol partinin genel başkanlığına geçmem söylenmişti. Daha sonra bir başka arkadaşımız bu vazifeyi aldı "demiş idi. O arkadaş şimdi emirlerimi uyguluyor yoksa artık hakikaten siyasetçimi!!! oldu
21 Mart 2010 Pazar 12:20
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
Mahallenin topçusu
Salim YILMAZ
Türkiyeyi mahalle olarak kabul edersek topçuların sayısını arttırmak gerekir.Eğer zengin şımarık kişiye muhtaç olursak daha çok konuşuruz.Bunun için tavsiyem her alanda kendi sesimizi duyurmalıyız.Sivil toplum örgütlerine destek vermeli,basın yayın alanı,sendikalar,gönüllü hizmet kuruluşları...ve insanı ön plana alan çalışmalara bizzat katılmalıyız.Mahalleye yeni top almanın yolları buradan geçiyor.
21 Mart 2010 Pazar 07:32
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
ÇIKAR ÇATIŞMASI
ZEKERİYA
SAYIN, ÜNAL ABİ SANIRIM ANA YASA DEGİŞİKLİĞİN DE BAYKALIN ÇIKARLARINI ETKİLEYECEK BİRŞEYLER VAR Kİ KUYRUĞUNU KISTIRMIŞ KEDİ GİBİ BAĞIRIYOR...
20 Mart 2010 Cumartesi 21:41
Beğendim (0)Beğenmedim (0)
YORUMUN DEVAMI
YAZARIN SON YAZILARI
Üye İşlemleri