11-0'lık kararına 21-0'la cevap verdik'

11-0'lık kararına 21-0'la cevap verdik'

Kapatılan DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, partilerinin Anayasa Mahkemesi tarafından 11 üyenin oy birliğiyle kapatılması sonrası bugün karar verdikleri istifa ile cevap verdiklerini söylerken bu ifadeyi kullandı.

Topluca istifa kararının çıktığı Demokratik Toplum Kongresi'nin toplantısından sonra konuşan Demirtaş, 'istifa' kararını bütün boyutlarıyla tartıştıktan sonra karar verdiklerini belirtti. Parlamentoda kalmalarını isteyen sivil toplum örgütleri olduğunu dile getiren Demiştaş, şöyle konuştu:

"Kalmamızı isteyenler vardı, çekilmemizi isteyenler de. Tamamına saygı duyuyoruz. Hepsi iyi niyetli destek ifadeleriydi. Ama en nihayetinde DTP'nin kapatılmış olması aslında Kürt siyasetinin mevcut durumuyla devlet tarafından kabul görmediği ve ret edildiği 11-0'lık mahkeme kararı netleşti.

Dolaysı yeni bir grup kurup, 23. dönem parlamentoda ısrar etmenin bir anlamı kalmadı. Bu noktadan sonra tartışacak olan TBMM'dir. 'Biz demokratik siyaset kanallarını açmadık. Anayasa'yı değiştirmedik, Siyasi Partiler Kanunu'nu değiştirmedik, düşünce ifade özgürlüğünü genişletmedik' demesi lazım. Ki duyduğumuz kadarıyla partimizin kapatılmasını alkışlarla karşılayanlar var. Dolayısıyla 23. dönem parlamentoda kalmanın bir anlamı yok."

İstifalarının kabul edilmesi için ısrarcı olacaklarını ifade eden Demirtaş, demokratik siyasetten çekilmediklerini, demokratik siyasetin kanallarını zorladıklarını kaydetti.

Demirtaş, 'Anayasa Mahkemesi'nin 11-0'lık kararına biz de 21-0'la cevap verdik' sözlerini de ekledi.

Etiketler :
Perde Arkası