12 gün kala son seçim anketi

12 gün kala son seçim anketi

"Anket sonuçlarını bire bir doğru açıklayan tek kişi Erdoğan" dedi; oy oranlarını verdi

Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Altaylı, bugünkü köşesinde sonseçimanketinin sonuçlarını açıkladı. İşte yazısının ilgili bölümü...

"Siyasi parti liderleri arasında anket sonuçlarını "bire bir" doğru olarak açıklayan ve bunu halkla paylaşan tek kişi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Başbakan, kendilerine ulaşan anket sonuçlarını açıklarken, "Biz 45-50 arasındayız.CHP25-30 arasında.MHPde baraj noktasında" dedi. Yüzde yüz isabetli bir açıklama.

Belli ki, AKP'nin yaptırdığı anketler ile bizim Konsensus'a yaptırdığımız anketler neredeyse aynı sonucu veriyor. Daha doğrusu ciddi araştırma kuruluşlarının yaptığı anketlerde benzer sonuçlar elde ediliyor. Bizim neredeyse 2 yıldır düzenli olarak Konsensus'a yaptırdığımız anketin mayıs ayı sonuçları dün belli oldu.

Bizim ankete göreAKP1 ay içerisinde yaklaşık 1 puanlık bir kayıp yaşadı ve 48.6'ya geriledi. CHP ise aynı dönemde oylarını yaklaşık 1 puan artırarak 28.3'e çıkardı. MHP'nin oy oranı ise yüzde 11.5. Bu sonuç Başbakan'ın açıkladığı oranlarla aynı. Çünkü bu araştırmaların belirli bir standart sapması var. Bu da artı-eksi 2 olarak öngörülüyor.

Bu durumda AKP'nin yüzde 48 olarak görülen oyu yüzde 46 ila yüzde 50 arasında değişebilir. CHP'nin yüzde 28 olarak görülen oyu yüzde 26 ila 30 arasında oynayabilir. MHP'nin 11.5 olarak görülen oyu da 9.5'a düşüp partiyi baraj altında bırakabilir veya 13.5'a çıkabilir."
 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.