120 ülkeye ihracat yapıyoruz

120 ülkeye ihracat yapıyoruz

İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı Öztiryaki "Dünyada 120 ülkeye ve 100 milyon insana mal satıyoruz" dedi.

İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri (İMMİB) Başkanlar Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İDDMİB Başkani Tahsin Öztiryaki, 2008 yılını 44.8 milyar dolarlık ihracatla kapattıklarını söyledi.

Global ekonomik kriz nedeniyle yaşanan sıkıntılara da değinen Öztiryaki, "Halkımızın Türk ürünlerini almada hassas olmalarını istiyorum. 'Yerli malı Türkün malı herkes bunu kullanmalı' modunda değil. Ama Türk malına güvenerek bunu kullanmalıyız. Dünya bunu kullanıyor" dedi.

Ekonomik krizden dolayı marka olmuş uluslararası mağaza zincirlerinin zor anlar yaşadığını da anımsatan Öztiryaki, "Zincir mağazalar altın tabakta sunuluyor. Satın alacak kişilere ulaşılamıyor, buraların ortakları olabiliriz. Böyle programlar koymalıyız önümüze" derken, İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu'da Türkiye'nin ihracat orduları kurması gerektiğini söyledi.

ZİNCİR MAĞAZALARI SATIN ALMALIYIZ

Türkiye'nin ihracatçı birlikleri arasında amiral gemisi olan İstanbul Maden ve Metal İhracatçı Birlikleri (İMMİB), kendileri açısından 2009 yılında dış satışta miktar bazında azalma yaşanmayacağını, ancak gelir anlamında düşüşler olabileceğini öngörüyor. İMMİB, 2008 yılında Türkiye ihracatı içindeki payını yüzde 35.2'ye yükselterek 44.8 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirirken, ihracatçı birlikleri içindeki liderliğini sürdürmeye devam etti.

İMMİB Başkanlar Kurulu Başkanı ve aynı zamanda İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçı Birlikleri Başkanı Tahsin Öztiryaki, gelir kayıplarının önüne geçebilmek için de tüm sektörlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini ve global krizden dolayı satışa çıkan uluslararası zincir mağazaların nasıl satın alınabileceğinin veya ortak olunabileceğinin firsatlarının kollanması gerektiğini vurguladı.

Bürokrasiyle vatandaşlara görevler düştüğünü belirten Öztiryaki, "Halkımızın Türk ürünlerini almada hassas olmalarını istiyorum. 'Yerli malı Türkün malı herkes bunu ullanmalı' modunda değil. Ama Türk malına güvenerek bunu kullanmalıyız. Dünya bunu kullanıyor, biz de ihracat olamıyorsa iç pazarda bunu harç edip sağlamamız lazım" dedi.

HEDEF 120 MİLYAR DOLAR İHRACAT

İMMİB olarak dünyada 120 ülkeye ve belki de 100 milyon insana mal sattıklarını hatırlatan Öztiryaki, "Belki bu yıl ihracat rakamında azalma olacak ama sadece bu rakamlara göre değerlendirme yapmayın. İhracat yaptığımız ürünlerin miktarlarına da dikkat edin.

Miktar bazında genelde bir düşüş yok. Sayın Bakanımız 110 milyar dolar ihracat hedefi koysa da biz bu yılı 120 milyar dolarla kapatacağımızı öngörüyoruz. Özellikle yılın 2. yarısında tekrar bizim ürünlerimize ihtiyaç olacağına inanıyorum. Avrupa'ya da daha az stokla daha çabuk mal göndermeliyiz. Kalitemiz kanıtlanmış esnek bir ülkeyiz ve yeni şartlara uyum gösterebiliriz. Bu durumu artıya çevirebiliriz" dedi

Doğaltaş 11 kat büyüdü

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu ise doğal taş sektörüne dikkat çekerek son 10 yılda 11 kat büyüdüğünü ve 1998 yılında 128 milyon dolar olan ihracatın geçtiğimiz yıl 1.4 milyar dolara ulaştığını hatırlattı. Toplam maden sektörüne bakıldığında ise 6 kat büyüme gerçekleştiğini vurgulayan Kahyaoğlu, 3.2 milyar dolarlık ihracata imza attıklarını söyledi.

Herkes krizle ilgili ne yaptığını düşünmesi gerektiğinin altını çizen Kahyaoğlu, "Biz ne yaptık? ABD'de hızlı bir düşüşe rağmen Çin'de, BAE'de, Suudi Arabistan'da artış yakaladık. Ben bu krizden bir şey anlamadım. Bir tarafta düşen, bir tarafta hızla artan pazarlar var. Türkiye ihracat orduları kurmak zorunda. Bunu krizden önce de söyledim Birebir kapılara gitmek zorundayız. Dünyada pazarlar bitmedi. 2009 yılında da 1.150 milyar dolar doğaltaş ihracat hedefiyle çalışacağız. Ancak değerli madenler borsa gibidir. Bunun için net bir şey söylemek zordur" diye konuştu.

Fahri Sarrafoğlu / Dünya Bülteni