13 askerin şehit olmasını Ergenekon ve Balyoz'dan generallerin tutuklu olmasına bağladı.

13 askerin şehit olmasını Ergenekon ve Balyoz'dan generallerin tutuklu olmasına bağladı.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Diyarbakır'da 13 askerin şehit olmasını Ergenekon ve Balyoz'dan generallerin tutuklu olmasına bağladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu ordunun Balyoz tutuklamaları nedeniyle moralinin bozuk olduğunu ve generallerin tutuklu olduğu için orduda zafiyet olabileceğini iddia etti.

'MORAL BIRAKILMADI'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümet programında terör konusuna yer verilmediğini ve askerde moral bırakılmadığını savunarak, "Türkiye'nin en temel sorunu terör; tek satır bile yok, tek satır. Nasıl terörle mücadele olmaz? Eğer Türkiye'nin en köklü sorunu yüzeysel geçilme ihtiyacı dahi duyulmamışsa, siz bu sorunla nasıl mücadele edeceksiniz?" dedi. Belediye başkanlarıyla bir araya gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasına Diyarbakır'daki 13 askerin şehit olduğu terör saldırısına değinerek başladı. Bu süreçte herkese görevler düştüğünü belirten Kılıçdaroğlu, İl Başkanları toplantısı sırasında bir haber geldiğini söyleyerek, "13 askerimiz, yurtseverimiz, aslan çocuğumuz yaşamını yitirdi. Terör nereden ve kimden gelirse gelsin, hiç kimsenin ama hiç kimsenin yüreğinde insan sevgisi taşıyan hiç kimsenin kabul edeceği bir şey değil. Biz o çocuklarımızı güle oynaya, davulla zurnayla askere gönderdik. Onlar teröre kurban olsunlar diye göndermedik. Ama bu ülkeyi savunmak, bu ülkenin çıkarlarını savunmak, bu ülke için gerekirse hepimiz ama hepimiz şehit olmaya hazırız. Biz ülkemizi seviyoruz, kimliği inancı ne olursa olsun her yurttaşımızı bağrımıza basıyoruz" dedi."TÜRKİYE'NİN TEMEL SORUNU TERÖR"

13 şehit askerin yakınlarına ve ailelerine başsağlığı dileklerini gönderen Kılıçdaroğlu, "Onlara Allah'tan rahmet diliyoruz. Onlar Türkiye'nin onurudurlar" diyerek terör konusuna değindi. Terör olgusuna farklı bir pencereden bakmak gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: "Asarız, keseriz, biçeriz diyerek terör sonlandırılmaz. Sonlandırılmamıştır da zaten. Terörle mücadele zor bir iştir. Terörle mücadele kararlılık ister, sabır ister, bilgi ister. Karar, sabır ve bilginin olmadığı yerde terörle sağlıklı mücadele edemezsiniz. Bakınız bir hükümet programı açıklandı. Türkiye'nin en temel sorunu terör; tek satır bile yok, tek satır. Nasıl terörle mücadele olmaz? Eğer Türkiye'nin en köklü sorunu yüzeysel geçilme ihtiyacı dahi duyulmamışsa, siz bu sorunla nasıl mücadele edeceksiniz? Terörle mücadele kararlılık, sabır ve bilgi ister ama, terörle mücadele moral de ister. Moral değerler önemlidir. Karşıdaki kişi eline silah almış. Sizin de eline silah verdiğiniz kişinin moralini alt üst etmişsiniz. Mücadele edecek moral bırakmamışsınız. Herkes tutuklu herkes hapiste." Moral değerlerin terörle mücadelede önemli olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Moral değerler, bu sürecin en önemli kilit halkalarından birisidir. Siz güvenlik güçlerinde moral bırakmadınız" şeklinde konuştu.

Terörle mücadelede kamuoyu desteğinin de önemli olduğunun altını çizen Kılıçdaroğlu, teröre karşı kamuoyu desteğinin olduğunu fakat hükümetin terörü sonlandırmak gibi bir niyeti ortaya koymadığını iddia etti. Hükümetin siyasi irade ortaya koymadığını kaydeden Kılıçadarğlu, "Kamuoyu desteği alınıyor mu? Alınıyor. Hükümet programında tek satır bir şey yoksa kamuoyu nasıl destek verecek size? Desteğe hazır bir kamuoyu var. Bu coğrafyada yaşayan herkes terörün bitmesini istiyor. Nereli olursa olsun. Ama siz terörü sonlandırmak gibi bir niyetinizi ortaya koymuyorsunuz. İradenizi ortaya koymuyorsunuz. Çözümünüzü ortaya koymuyorsunuz. Kamuoyu desteği hazır, siyasi irade yok ortada" diye konuştu.

Kamuoyu desteğinin yanı sıra parlamentoda bulunan siyasal partilerinde terörün sonlandırılması konusunda ortak irade sergilemesi gerektiğini dile getiren Kılıçdaroğlu, bu konuda adım atması gereken başaktörün iktidar olduğunu söyledi. İktidarı saldırganlaşmakla eleştiren CHP lideri, "Yüzde 49,89'u alan bir iktidar olgunlaşma sürecine girmesi gereken bir iktidardır.

Eleştiriyi hoşgörüyle karşılaması gereken bir iktidardır. Yüzde49.89'u alan iktidar olgunlaşmadı, saldırganlaştı. Saldırganlaşan bir üslupla, saldırganlaşan bir tutumla siz terörü de ülkenin sorunlarını da çözemezsiniz" dedi. Daha sonra belediye başkanlarına görevleri başındayken neler yapmaları gerektiğini anlatan Kılıçdaroğlu, başkanlara halkın içine karışmalarını, onların sorunlarıyla yakından ilgilenmeleri gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu ayrıca iktidarın belediye başkanlarına baskı yaptığını iddia ederek, "Tümünüzün telefonlarının dinlendiğini de biliyorum" dedi.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.