13. Boğaziçi Zirvesi devam ediyor

13. Boğaziçi Zirvesi devam ediyor

Meta Türkiye Ülke Direktörü İlke Toptaş:- "Türkiye’de 'metaverse'nin büyüklüğünün 2035 yılında yaklaşık 37,5 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşacağı öngörülüyor"

İSTANBUL (AA) - Meta Türkiye Ülke Direktörü İlke Toptaş, "metaverse"nin Türkiye’deki büyüklüğünün 2035 yılında yaklaşık 37,5 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşmasının öngörüldüğünü kaydetti.

Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından bu yıl 13.'sü "Büyük Dönüşüm: Küresel Değişimin İtici Güçleri" ana temasıyla düzenlenen Boğaziçi Zirvesi devam ediyor.

Zirvenin "metaverse" oturumunda konuşan Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın çatı kuruluşu Meta şirketinin Türkiye Ülke Direktörü İlke Toptaş, araştırmaların 10 yıl içinde "metaverse"nin yaklaşık 3 trilyon dolarlık bir büyüklüğe erişeceğini gösterdiğini anlattı.

Toptaş, "Türkiye’de ise 'metaverse'nin büyüklüğü 2035 yılında yaklaşık 37,5 milyar dolarlık bir seviyeye ulaşacağı öngörülüyor. Bu da o dönemde öngörülen gayri safi yurt içi hasılanın yüzde 2,4’üne denk geliyor. Şahsen 2035’e kalacağına inanmıyorum. Ülkemizde bu gelişmelerin çok daha önce yaşanacağına inanıyorum.” dedi.

Meta'ya ait platformların dünyada 3,7 milyar insana eriştiğine işaret eden Toptaş, "Bizim hedefimiz önümüzdeki 10 yıl içinde 1 milyar insanın 'metaverse'ye geçişini desteklemek ve buna önderlik etmek. En büyük risk 'metaverse'yi ciddiye almamak ve bu konuda bugünden atılması gereken adımları atmamaktır." ifadelerini kullandı.

- "Metaverse'nin yazılım tarafı daha hızlı ilerliyor"

Zirvede, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç'un moderatörlüğünde "Teknolojide Bir Limit Var Mı?" oturumu da gerçekleştirildi.

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Dijital Teknolojiler İş Konseyi Başkanı Erdem Erkul, "metaverse"nin hızlı bir şekilde ilerlediğini ve birçok sektörü etkilediğini söyledi.

"Metaverse"nin hem yazılım hem de donanım tarafı olduğunu aktaran Erkul, "Donanım tarafı hala gelişme kaydediyor ve yolu olduğunu düşünüyorum. Yazılım tarafı daha hızlı ilerliyor." değerlendirmesini yaptı.

Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu da yapay zeka teknolojisinde adil ve kapsayıcı modellerin oldukça önemli olduğunu dile getirdi.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.