15 milyon vatandaşa büyük müjde!

15 milyon vatandaşa büyük müjde!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, "Torba Yasa ile yaklaşık 15 milyon kişinin borcu yeniden yapılandırılacak." Ayrıca yurt dışındaki işverene yönelik düzenlemeler de bulunuyor .

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Torba Yasa ile 100 milyar liralık borcun yapılandıracağını bildirdi. Yapılandırmanın 15 milyon kişiyi yakından ilgilendirdiğini ifade eden Çelik, yurt dışı işverenlerine ve primlerin yapılandırılmasına yönelik de önemli düzenlemeler içerdiğini belirtti.

Çelik, 'Yurtdışı işverenleriyle ilgili bir düzenleme yapıldı. Bizim prim tavanımız asgari ücretin 6.5 katı. İşverenimiz eğer Türkiye'den işçi götürürse, bu prim tavanını yüzde 3 olarak uygulayacağız. Ayrıca tekstil piyasasında da işveren sendikasının kasasında birikmiş para var.

Sanayicilerden elde edilen imkanın işverene prim payı olarak aktarılması öngörülüyor. Prim yapılandırılmasına gelince de yaklaşık 15 milyon işyeri ve vatandaşımızı yakından ilgilendiren bir konu. 100 milyar liralık bir yapılandırma söz konusu. 'Primi yatıranlarla prim borcu olanlar arasında haksız rekabet yaşatıyor' söylemlerine katılmıyorum. Çünkü primi peşin olarak yatıranlar 5 puan indiriminden yararlanıyor. Yüzde 33 değil yüzde 28 olarak ödüyorlar' diye konuştu.

Bakan Çelik, Torba Yasa'daki taşeron işçilerle yönelik düzenlemelerle ilgili ise şunları söyledi: 'Taşeron demek 'hizmet alımı' demektir. Bizde bu konuda bir keyfilik var. Hasta bakıcı hastanenin asıl elemanıdır. 'Nasılsa burada hizmet alımı yöntemi ile temizlik elemanı alıyoruz eğitimli insan da alıp asıl işte çalıştıralım' diyorlar. Şimdi şunu yapıyoruz; Bir, yardımcı işler olacak. Bunlar Bakanlar Kurulu'nda düzenlenecek. Örneğin sen bir teknolojiyi kamu olarak alamıyorsun, bunu hizmet alımı ile gerçekleştirebileceksin. Bunun dışında taşeron işçi çalıştırılamayacak.'

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.