2050 yılında cep telefonları nasıl görünecek?

2050 yılında cep telefonları nasıl görünecek?

Cep telefonları ortaya çıkışından itibaren 20 yıl için çok büyük değişime uğradı.

Kalın, ağır ve hantal görüntüsünden kurtulan cep telefonlarını artık gömlek cebimizde bile taşıyabiliyoruz. Bunun yanında eskiden sadece konuşmaya ve mesajlaşmaya yarayan cep telefonlarıyla artık internette sörf yapabiliyoruz, çeşitli programlar indirip hayatımızı kolaylaştırabiliyoruz. Peki 2050 yılında cep telefonları nasıl olacak, neler yapabilecek ve nasıl görünecek?

Howstuffworks isimli internet sitesinde yer alan habere göre, teknoloji geliştikçe cep telefonlarını dijital yaşamımıza dahil edilmiş bir araç olarak kullanacağız. Geriye dönüp baktığımızda 80'li yıllarda küçük ve taşınabilir bir telefon düşüncesi bilim-kurgu dünyasında olabilecek gibi görünüyordu. Hatta 1990'lı yıllara dünya internet ile yani "World Wide Web" tanımıyla tanıştığında bile internete göz atma imkanı sunan cep telefonu düşüncesi halen tuhaf geliyordu.

Günümüzde ise akıllı telefonlarla internette sörf yapabiliyor, çeşitli uygulamalar indirebiliyor, oyunlar oynayabiliyor ve hatta alışveriş bile yapabiliyoruz. Tüm bunların yanında halen cep telefonumuzla görüşme yapabiliyoruz.

Peki 2050 yılında cep telefonları nasıl görünecek, neye benzeyecek? Bizce bu yıllarda geleceğin telefonları fiziksel yaşamımız ile dijital yaşamımıza daha fazla entegre olacak. Muhtemelen cep telefonları şimdi kullandığımız cep telefonlarına benzemeyecek. Diğer teknolojik ürünlerin ya da cihazların içine entegre edilecek. Örneğin, fiziksel çevreniz üzerinde dijital bir örtüyü görüntüleyen bir gözlük düşünün. Cep telefonları da buna dahil olacak.

Görüntülü konuşma da Skype ya da FaceTime gibi servisler ile sağlanmayacak. Yeni trend eşzamanlı olmayan iletişime kadar gidecek. Bu şu anlama geliyor: Görüşmedeki iki ya da daha fazla insan tartışmayı eşzamanlı olarak değil zaman içinde bitirecek. Bu teknoloji destekli bir telepati şekli olabilir.

Hatta şu anda kullandığımız telefonları bölümleri olmayacak. Günümüzde mesajlaşma telefon görüşmesinden daha popüler hale geldi. Geleceğin telefonları ise mesajları görüntülemenin farklı bir yoluna sahip olabilir, ancak bunu sesli iletişimle birleştirmeye gerek kalmayacak.

Hatta gelecekte telefonda fiziksel bir ekrana veya mikrofona da ihtiyacımız olmayacak bir noktaya gelinecek. Elektronikler giysilerimizin veya diğer aksesuarlarımızın içine yerleştirilecek. Cihazlarla beyninize bağlı bir arayüz sayesinde uygulamaları ve mesajları düşüncenizle yönlendirebilmeniz oldukça muhtemel. - Zaman -


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.