28 Şubat Bu Mektubla Başladı

28 Şubat Bu Mektubla Başladı

Bugün Gazetesi “Encümen-i Daniş” ın Gerçek yüzünü ortaya çıkardı

28 Şubat askeri darbesine zemin hazırlayan mektup


Türkiye’nin günlerdir tartıştığı “Encümen-i Daniş” konusunda şu ana kadarki tek belgeyi, BUGÜN ortaya çıkardı. Tuncay Güney’in JİTEM elemanı olduğunu gösteren MİT belgesini de ele geçiren Ankara Temsilcimiz Adem Yavuz Arslan, önemli bir gazetecilik başarısına daha imza attı.

Encümen-i Daniş’in 1994’te Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e gönderdiği 6 maddelik mektup, büyük oranda hayata geçmiş olması ile dikkat çekiyor.

Mektubun giriş kısmında Prof. Hikmet Altuğ’un imzası var. 2002’de vefat eden Altuğ, askeri tabip kökenli Kulak Burun Boğaz profesörü. Mektubun sonunda yer alan isimlerin, yarısı asker. Dörtte biri diplomat, dörtte biri de akademisyen. 18 Nisan 1994 tarihli mektup, Refah Partisi’nin yüzde 19 oyla patlama yaptığı ve Ankara İstanbul gibi önemli büyük şehirlerin belediye başkanlığını kazandığı 27 Mart 1994 Yerel Seçimleri’nin hemen ardından kaleme alınmış.

“Siyasi Partiler Kanunu’nun ciddiyetle uygulanması” çağrıları hayat bulduğu için, önce Refah, ardından yerine kurulan Fazilet partileri kapatıldı.

Yine, “Tevhid-i Tedrisat, Kuran kursları ve yurtların denetlenmesi, İmam Hatipler’in meslek okulu yapılması” tavsiyeleri de tam olarak hayata geçirildi. Mektubun diline bakıldığında, Demirel’e daha önce de raporlar verdikleri anlaşılıyor. Demirel de, hiçbir hükmü şahsiyeti olmayan bu “düşünce üreten grup”un tavsiyelerini dönemin Başbakanı Tansu Çiller’e iletiyor. Bütün bakanlıklar, çalışma yapıyor. Yetmiyor, tek tek rapor veriyorlar. Devletin arkasında bir “derin devlet” arıyorsanız, işte burada. Encümen-i Daniş’in Başkanı Necmettin Karaduman’ın CNN Türk’te neden, “Derin devlet bütün dünya devletlerinde vardır.Bugün de vardır yarın da olacaktır” dediğini anlamak artık daha kolay.

Tarihi mektup, Musin Batur, İsmail Hakkı Karadayı, Hüseyin Kıvrıkoğlu, Şener Eruygur gibi “darbe” dönemlerinin etkin paşalarının, neden Encümen-i Daniş üyesi olduklarını da açıklıyor.

Darısı, Encümen-i Daniş’in diğer tarihi değerdeki mektuplarının başına.

Bakalım, “düşünce üreten grup” daha neler üretmiş...
Kaynak:Haber Kaynağı