28 Şubat şahitleri Aksiyon'a konuştu

28 Şubat şahitleri Aksiyon'a konuştu

Aksiyon Dergisi, 28 Şubat sürecinin şehitlerini konuşturdu

Tansu Derginin bugün piyasaya çıkan sayısında, 28 Şubat sürecine ilişkin çarpıcı bir dosya yayınlanıyor. Dergi, siyasi tarihe 'post-modern darbe' olarak geçen olayın 12. yılında dönemin iki şahidini konuşturdu. İstifalarıyla Refah-Yol Hükümeti'nin yıkılmasına sebep olan milletvekillerinden Hikmet Aydın ve DYP lideri Tansu Çiller'in danışmanı Şükrü Karaca. Derginin haberine göre, iki ismin anlattıkları o dönem perde arkasında yaşanan gelişmeleri ifşa ediyor.

Hikmet Aydın, 1977'de yaşanan 'Güneş Motel olayı'nı hatırlatacak cinsten hadiselere şahit olmuş. DYP'den istifa etmesi için darbeyle tehdit edildiğini kaydeden Aydın, tehdidi yapan ANAP'lı bir yöneticinin ismini de veriyor. Daha sonra yardımcılığını yaptığı ANAP'lı yönetici Erkan Mumcu, Aydın'a, "Askerler darbe yapacak, ilk seni alacaklar" diyor. Mumcu bu iddiaya şu cevabı veriyor: "Ben o adamın yüzü bile hatırlamıyorum. Kimsenin ciddiye almadığı adamla beni muhatap etmeyin. 28 Şubat'a karşı duruşum bellidir." Aydın'a göre, Refah-Yol ortağı DYP resmen kundaklandı ve ardından parayla Hüsamettin Cindoruk liderliğindeki Demokrat Türkiye Partisi kuruldu. Aydın transferde para döndüğünü de iki arkadaşının tartışmasında öğrenmiş: "Gözümün önünde ANAP'lı bir milletvekili, DTP'li arkadaşına 'Sen şu adamdan 750 bin dolar almadın mı!' diye tepki gösterdi."

Çiller'in eski danışmanı Şükrü Karaca'nın anlattıkları da 28 Şubat'ı uygulamaya koyan askerler arasında yaşananları ortaya koyuyor. Karaca'ya göre, Susurluk kazasından sonra kamuoyunda oluşan tepkiyi 28 Şubat cuntası kullandı ve eleştirilerin hükümete yönelmesini sağladı. Dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı da 28 Şubat sürecine ite kaka dahil oldu. Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir rol çalarak ön plana çıktı. Bir'in daha sonra 'balans ayarı' yaptık dediği Sincan'da tank yürütülmesi ise bir acizliğin ifadesiydi. Karaca, 28 Şubat süreci ile Kıbrıs'ta yaşanan 'serseri kurşun' arasında da ilginç bir bağ kuruyor.

Aksiyon'un geniş yer ayırdığı dosyada döneme ilişkin birçok perde arkası olay anlatılıyor. Dergi ayrıca, post-modern darbeye götüren adımlar, 28 Şubat lugatçesi ve 'Dönemin aktörleri'ne de yer veriyor.