4 Büyük araştırma şirketinin Köşk anketi açıklandı

4 Büyük araştırma şirketinin Köşk anketi açıklandı

30 Mart yerel seçimlerinde tahminleri büyük ölçüde tutan 4 araştırma şirketi 10 Ağustos'da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimlerini değerlendirdi.

Araştırma şirketlerine göre Başbakan yarışı 10 Ağustos'ra alır

 
ANAR Genel Müdürü Uslu, cumhurbaşkanlığı seçimindeki rekabetin Real Madrid-Çırçırspor karşılaşması gibi olacağını söyledi. GENAR'dan Şen ise Erdoğan'ın adı açıklanır açıklanmaz yarışın bittiği görüşünde.
 
 
10 Ağustos'taki cumhurbaşkanlığı seçimi için geri sayım başladı. Bugün sürpriz bir aday daha çıkmazsa AK Parti'nin adayı Başbakan Erdoğan, 'çatı' Ekmeleddin İhsanoğlu ve HDP'nin tercihi Selahattin Demirtaş Köşk için yarışacak. Peki hangi aday zafere daha yakın? Seçim ilk turda biter mi yoksa ikinci tura kalır mı? Saygın araştırma şirketlerinin yöneticileri tüm Türkiye'nin merak ettiği soruları cevapladı.
 
ÇATI ADAYIN BU YARIŞTA HİÇ ŞANSI YOK
GENAR GENEL MÜDÜRÜ MUSTAFA ŞEN
 
Başbakan Erdoğan’ın ismi açıklandığı an cumhurbaşkanlığı seçimi bitti. Diğer adayların hiçbir şansı yok. Seçim ilk turda biter. CHP İhsanoğlu’nu AK Parti’den oy alsın diye gösterdi ama görünen o ki Başbakan CHP’den de MHP’den de oy alacak. Tahminimiz Başbakan yüzde 55, İhsanoğlu yüzde 35-36, Demirtaş ise yüzde 9 civarında oy alacağı yönünde. Erdoğan diğer iki adayın toplamından fazla oy alıyor. Diğer adaylar seçimin ikinci turu için bile bir alternatif oluşturmuyor. Bir taraftan topladığı yüz binlerce kişiyle meydanları gümbür gümbür inleten Başbakan Erdoğan, diğer taraftan salon toplantılarıyla seçmene ulaşmaya çalışan İhsanoğlu. Dolayısıyla hiçbir şansı yok.
 
MHP'NİN TAMAMINDAN DESTEK FANTEZİ
ANAR GENEL MÜDÜRÜ İBRAHİM USLU
 
Sıfır politik tecrübesi olan Ekmeleddin İhsanoğlu'nun karşısında Başbakan gibi yüksek bir profil. AK Parti’nin propaganda konusundaki deneyimlerini de işin içine kattığımızda ikili arasındaki rekabet Real Madrid ile Çırçırspor mücadelesi gibi bir şey olacak. Ayrıca yaptığımız araştırmalara göre; CHP tabanının yüzde 20’si, MHP tabanının ise yüzde 40’ı ‘çatı aday’ fikrine karşı. MHP tabanının tamamının ortak adaya destek vereceği iddiası bir fantezi. Dolayısıyla ‘çatı aday’ iki partinin toplam oyuna bile ulaşamayacaktır. Selahattin Demirtaş’ın aday olmasının seçimlerde çok önemli bir etki yapacağına inanmıyorum. Başbakan ilk turda yüzde 53-55 arasında bir oyla seçimi kazanır.
 
CHP SEÇMENİ SANDIĞA GİTMEZ
ANDY-AR GENEL MÜDÜRÜ FARUK ACAR
 
Adaylara baktığımızda Başbakan’ın çok rahat bir seçim dönemi geçireceğini söyleyebiliriz. Ne İhsanoğlu ne Demirtaş Başbakan’ı zorlar. Olağanüstü bir durum olmazsa Erdoğan Türkiye’nin halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olacak. Tahminlerimize göre; Başbakan, ilk turda cumhurbaşkanlığı seçimini kazanır. Erdoğan, Köşk adaylığını açıkladığı an itibariyla Türkiye’de seçim bitti. Ayrıca İhsanoğlu isminden dolayı CHP seçmeninin önemli bir kısmının sandığa gitmeyeceğini düşünüyorum. Çünkü CHP’nin gösterdiği aday seçmenini tatilden sandığa çekebilecek biri aday değil.
 
MİTİNG YAPMAMASI DEZAVANTAJ
OPTİMAR BAŞKANI HİLMİ DAŞDEMİR 
 
Başbakan Erdoğan’ın ilk turda seçilme ihtimali çok fazla. Ekmeleddin İhsanoğlu ismini birçok kişi bilmiyor. Dolayısıyla seçilme şansı yok. Ayrıca İhsanoğlu isminden dolayı CHP tabanından da ciddi bir fire olacaktır. Seçimin yaz tatiline denk gelmesi de seçmenin motivasyonunu olumsuz etkileyecektir. Bana göre, İhsanoğlu’nun miting yapmama kararı da ciddi bir dezavantaj yaratacaktır. Kendisi meydanlardan kaçan biri konumuna düşecektir. Buna karşın Başbakan’ın meydanlardaki ustalığı ve topladığı kalabalık seçmen üzerinde önemli bir etki yaratacaktır. (Akşam)

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.