4 günde 5 bin başvuru yapıldı

4 günde 5 bin başvuru yapıldı

Geçtiğimiz yıl hukuksuz Gazze ablukasını delmek için yola çıkan Örgülük Filosu'na yapılan kanlı saldırının ardından yapılan kirli propaganda ile "yeni bir filo oluşturulması halinde kimse başvuru yapmaz" iddialarında bulunulmuştu.

Ancak Filistin özgür oluncaya kadar bu onurlu çalışma içinde yer almak isteyen vicdan sahipleri bu söylemi yerle bir ediyor. 2. Özgürlük Filosu'nun ön başvuru formlarının internet üzerinden yayınlanması ile birlikte ilk 4 gün içerisinde 5 bin başvuru yapıldı. Başvurular yoğun bir şekilde devam ediyor. Anadolu'dan ise katılım için çok yoğun talepler var. Taleplerin karşılanması için İHH'nın illerdeki çalışmalarını organize eden dernek veya gönüllülere başvuru formları gönderilemeye başlandı. İHH tarafından taleplerin karşılanması için illere öncelikli olarak 250 bin başvuru formu gönderildi. Formlar en kısa sürede doldurularak İstanbul'a gönderildikten sonra değerlendirilmeye alınacak.

Dünyanın dört bir yanından talep

2. Özgürlük Filosu için ön katılım başvuru formlarının İHH'nın kurumsal internet sitesinde yayınlanmasının ardından katılım için yoğun bir başvuru talebi oluştu. İHH'ya sadece Türkiye'den değil dünyanın birçok ülkesinden başvurular gelmeye başladı. Endonezya'dan Haiti'ye, Nijer'den İrlanda'ya kadar dünyanın farklı ülkelerinden insanlar yeni oluşturulacak filoya katılmak için ön başvurularını yaptırmaya başladı. Başvurular arasında en dikkat çekici olanları ise filoya katılmak isteyen insaf sahibi Yahudiler oldu. Bir çok Yahudi, Gazze'ye uygulanan ablukasının biran önce son bulması için yeni filoya katılmak istediklerini ifade ederek başvuruda bulundular.

Milyonlar Mısır'dan Gazze'ye yürüyecek!

Arap dünyası gençlik örgütlerinin, 14 Mayıs'ta Tahrir Meydanı'nından Gazze şeridine geniş katılımlı bir yürüyüş yapmayı planladıkları bildirildi.

Mısır'da yayımlanan bağımsız El Masri El Yovm gazetesinin haberine göre, bazı uluslararası eylemci grupların da desteklediği yürüyüş "Milyonların Gazze yürüyüşü" sloganı altında gerçekleştirilecek. Arap dünyası tarafından 'büyük felaket' olarak adlandırılan İsrail'in kuruluş günü olan 14 Mayıs'ta Kahire'deki Tahrir Meydanı'ndan başlayacak yürüyüş Gazze de düzenlenecek miting ile son bulacak. İsrail'in 63. kuruluş yıldönümüne denk gelen yürüyüşün Mısır ayağını koordine eden Kifaye (yeter) Hareketi , Filistinli 'Hepimiz Direnişiz' Gençlik Hareketi ile çeşitli futbol taraftar derneklerinin aynı gün Kahire'deki İsrail Büyükelçiliği önünde de bir gösteri yapmayı planladıkları kaydedildi. Tahrir Meydanı'ndan başlayacak yürüyüşün ardından otobüslerle Süveyş kentine gidecek olan aktivistlerin burada başka gruplar ile birleşerek akşam saatlerinde sınırdan yürüyerek Gazze şeridine geçmeyi planladıkları belirtildi. Eylemcilerin lojistik imkansızlıkları sorun olarak görmedikleri ifade edilirken, Mısırlı gençlik gruplarının yürüyüşü İsrail ile ilgili taleplerini dile getirmek için bir fırsat olarak gördükleri vurgulandı.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.