4 paşanın ortak özelliği: Başarısızlık

4 paşanın ortak özelliği: Başarısızlık

Turgut Özal hükümetleri döneminin en etkili isimlerinden olan Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli: Paşalar, emeklilik isteyerek en doğru kararı aldı. Çünkü...

Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli Genelkurmay Başkanı Orgeneral Işık Koşaner ile Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu'nun emekliliklerini istemesini değerlendirdi.

Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının emekliliklerini istemesini "çok iyi ederler, kutluyorum" diye yorumlayan Pakdemirli, "Bu subaylar, hem darbe planlarını biliyorlardı hem de başarısızlardı. Türkiye'de Hantepe saldırısı gibi kaç saldırı oldu düşünün? Kaç tane Mehmetçiğimiz şehit oldu düşünün. Binlerce çocuk şehit oluyor bunların kılları kıpırdamıyor. Heron'lar var, gece görüş sistemleri var kullanılmıyor." dedi.

Paşaların emeklilik isteyerek dürüst davrandıklarını ifade eden Pakdemirli, "YAŞ zirvesi öncesi tutuklu generallerin terfi ettirilmesine çalıştılar. Ama bu konuda yapacak birşey yok. Kanun, yönetmelik açık. Tutuklu olan bir subay bir de terfi mi ettirilecek? Bu, kanunen imkansız. Mahkemeler, savcıların öne sürdüğü savları önemli buldular ki bu generalleri tutukladılar. Tutuklu generallerin tutukluluk hallerine defalarca itiraz edildi, neden tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılmadılar? Demekki mahkemeler haklarındaki savları çok önemli görüyor. Tutuklanan subay terfi ettirilemez zaten." diye konuştu.

Paşaların emekliliklerini istemesini değerlendiren eski savcı Gültekin Avcı da bu durumun demokrasilerde son derece doğal olduğunu söyledi. Paşaların istifasını, "hükümetin demokratikleşme çalışmalarına tepki" olarak değerlendiren Avcı, özellikle son dönemde terörle mücadelede polis özel harekat timlerinin devreye sokulmasının paşaları rahatsız etmiş olabileceğini kaydederek, "Bu durum önemli değil. Bir genelkurmay başkanı gider diğeri gelir. 1960 askeri darbesinde Genelkurmay Başkanı Rüştü Erdelhun dahil 235 general ve 5 bin subay ordudan atıldı. Ne oldu peki? Bu makamlar boş mu kaldı?" diye sordu.

Bu aşamada, Jandarma Genel Komutanı'nın genelkurmay başkanı olabileceğini dile getiren Avcı, "Kaygıya mahal yok. Tüm generaller istifa etse bile bu millet generallerle kaim değil. Balyoz'dan yargılanan generallerle ilgili hükümetin tavrı belliydi, tamamının emekli olmasını istiyordu. Tutuklanan subaylar zaten kanunen terfi ettirilemez. Hükümet bundan geri adım atmadı. Bu emekliliklerde bu tavrın da etkisi vardır. Devlette devamlılık esastır. Bu, Amerika'da da olur, Fransa'da her yerde olur. Demokrasilerde bunlar gayet normal. Polemik konusu yapmaya gerek yok." diye konuştu.

STAR

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.