5 Ocak'tan sonra her şey değişecek!

5 Ocak'tan sonra her şey değişecek!

15 Ocak'ta Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na taşınması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan 5 Ocak'tan itibaren Bakanlar Kurulu'nu toplayacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Anayasa’dan kaynaklı tüm yetkilerini kullanacağını belirtmişti. Tayyip Erdoğan 5 Ocak’ta yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda başkanlık edeceği Bakanlar Kurulu’nu düzenli olarak toplayacak.

Habertürk'ün haberine göre 5 Ocak'tan sonra yeni bir döneme giriliyor. İşte yeni dönemin detayları:

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na taşınması gündeme gelen Başbakan Davutoğlu Köşk'e gidiyor. Erdoğan taşındıktan sonra Başbakan Davutoğlu, bazı danışmanları ve müsteşarı ile Çankaya Köşkü’ndeki yeni ofisine geçecek.

ERDOĞAN İSTEMEDİ

Çankaya Köşkü’nün 550 personeli var. Yeni katılacaklarla 750 kişiyi bulsa ve her odaya bir personel otursa bile 1150 odalı ‘Saray’, Cumhurbaşkanlığı teşkilatı için çok büyük. Ana kule, kuzey ve güney kule olarak adlandırılan bloklardan birine Başbakanlık’ın taşınması düşünüldü ancak Erdoğan, ‘vesayet olur’ diye kabul etmedi. 

15’İNDE TAŞINIYOR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 5 Ocak’ta Bakanlar Kurulu’nu toplayacak. Çankaya’dan yeni Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na taşınma işlemi ise 15 Ocak’ta. 

KARARNAME ÇIKIYOR

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde oluşturulacak yatırımları izleme, dış ilişkiler, güvenlik başkanlıkları için kararname çıkarılacak. Eski Ulaştırma Bakanı ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Binali Yıldırım etkili bir pozisyonda bulunacak. Teşkilat yapısına ilişkin çalışmalar, Cumhurbaşkanı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alparslan ile Personel Başkanı Ahmet Minder tarafından yürütülüyor.

DÜZENLİ TOPLANTI

Erdoğan, Bakanlar Kurulu’na düzenli olarak başkanlık edecek. 2 ‘aylık periyotlarla’ denilse de son kararı Erdoğan’ın vereceği ve her ay Bakanlar Kurulu’nu toplayacağı belirtiliyor. Bu konuda özel çalışma yürütülüyor. Kurulun sekretarya görevini Başbakanlık yapacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.