550 yetimin dileğini müftülük gerçekleştirdi

550 yetimin dileğini müftülük gerçekleştirdi

4 ay önce oluşturulan proje ekibi, aylar süren çalışmaların ardından Trabzon'da bulunan 0-15 yaş arası 550 yetim tespit etti.

Daha sonra da her çocuğa ayrı ayrı mektup yazıldı. Çocukların gönüllerini almak için yazılan bir dizi yazının ardından da çocuklara "Teşekkürler anneciğim ya da teşekkürler babacığım sözünü hangi hediyeyi alınca söylemek isterdin?" sorusu soruldu. Minik yüreklerde, ev, bilgisayar, bisiklet, oyuncak, giyim eşyası, para, çalışma masası, oturma odası, gitar, kemençe, burs, dershane ve İngiltere'de dil eğitimi almak gibi taleplerinin yanında proje ekibinin gözlerini yaşartan istekler de geldi. Çocuklardan "Hiçbir şey istemiyorum, sadece başımı okşayın yeter." diyen de, "Arkadaşlarımı okul çıkışında babaları alıyor, beni de sizin okuldan almanızı istiyorum." talebinde bulunan da oldu. Çocukların isteklerinden oluşan taleplere göre de bir ihtiyaç listesi hazırlandı. Minik yüreklerin bu isteklerinin yerine getirilmesi için hayırseverlerin kapısı çalındı. Camilerden yapılan duyurulara ilgi gösteren hayırseverler 550 yetimin ihtiyaçlarını büyük oranda karşıladı. Proje kapsamında ayrıca, 550 çocuğun vefat eden anne ya da babası için 550 hatim indirildi.

Bu, kalpten kalbe yol kurma projesi

Trabzon İl Müftüsü Veysel Çakı, projenin bir yardım kampanyası değil; bir baş okşayarak da olsa yetimleri sevindirme projesi olduğunu söyledi. Cami dışındaki din hizmetlerini de önemsediklerini ifade eden Çakı, "Gençler, yaşlılar, yetimler, engelliler, şehit aileleri gibi toplumun hepsi bizim faaliyet alanımız içerisinde. Müslümanlığımızın kalitesinin sosyal hayatta da kendisini göstermesini istiyoruz. Camide yaptığımız ibadetimiz sosyal hayata da yansısın istiyoruz. Aynı zamanda da aramızda yaşayan bu çocukları hatırlama adına bir farkındalık oluşsun istiyoruz." dedi. Müftü Çakı, "Bu, kalpten kalbe yol kurma, bir baş okşayarak da olsa yetimleri sevindirme projesidir. Aynı zamanda kendi kalplerimizin de yumuşamasına vesile olması projesidir. Çalışmanın yetimlere bakan yönünün yanı sıra bizzat bizlere bakan yönü de vardır. Bu nedenle de projenin adını "Kalbimiz Seninle Yumuşasın" olarak belirledik." diye konuştu. Projenin sadece yardım yapmakla sınırlı kalmayacağına vurgu yapan Çakı, karşılıklı ziyaret ve çeşitli sosyal aktivitelerle de çalışmanın devam edeceğini dile getirdi. Çakı, ev talebinde bulunan 9 çocuğun ihtiyacını karşılamak için de girişimlerinin sürdüğünü aktardı.


Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.