6. İstanbul Karagöz Festivali'nde ödüller verildi.

6. İstanbul Karagöz Festivali'nde ödüller verildi.

İSTANBUL (AA) - İSYAP Sanat Yapım ve Karagöz Derneği tarafından, İstanbul'da bu yıl 12-30 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen...

İSTANBUL (AA) - İSYAP Sanat Yapım ve Karagöz Derneği tarafından, İstanbul'da bu yıl 12-30 Kasım tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle gerçekleştirilen "6. İstanbul Karagöz Festivali"nde ödüller sahiplerini buldu.

Dernekten yapılan açıklamaya göre, UNESCO tarafından Somut Olmayan Kültürel Miras seçilen Karagöz sanatını daha görünür kılmak ve tüm renklerini sanatseverlerle buluşturmak hedefiyle düzenlenen festivalde ödüller, Beyoğlu Belediyesi ve İstanbul Rumeli Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Bilim Beyoğlu'nda takdim edildi.

"Hayalname" adlı Karagöz şarkılarından oluşan konserle başlayan törende, "Yaşam Boyu Onur Ödülü", yakın zamanda hayatını kaybeden "Yaşayan İnsan Hazinesi" Karagöz sanatçısı Alpay Ekler'in oldu.

"Emek Ödülleri" de bu yıl Meserret Oral ve R. Şinasi Çelikkol'a takdim edildi. "Karagöz Sanatına Katkı Ödülleri" yapmış oldukları çalışmalarla, Hüseyin Dilan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Beykoz Tiyatro Akademisi ve Cemal Ünlü'ye verildi.

"Yaşayan İnsan Hazinesi Metin Özlen Özel Ödülü" de Tayfun Özeren'e, "Yaşayan İnsan Hazinesi Orhan Kurt Özel Ödülü" Ahmet Uysal'a, "Yaşayan İnsan Hazinesi M. Tacettin Diker Özel Ödülü" Göher Ergün'e, "Yaşayan İnsan Hazinesi Alpay Ekler Özel Ödülü" M. Emin Taşdemir'e takdim edildi.

Bu sene "Karagöz Sanatına Destek Ödülleri" ise Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü, İstanbul Rumeli Üniversitesi, Beyoğlu Belediyesi, Esenler Belediyesi, Bağcılar Belediyesi, Güngören Belediyesi, Beykoz Belediyesi, Tuzla Belediyesi, Çekmeköy Belediyesi, laf. Agency, 1001 Sanat ve GZT’ye sunuldu.

Milli kültür seferberliği anlayışıyla, Karagöz sanatının renklerini seyirci ile buluşturmayı amaçlayan İstanbul Karagöz Festivali'ne, bu sene birçok Karagöz sanatçısı gösteri ve atölye çalışmaları ile katıldı.

Sanatçılar arasında Göher Ergün, Özgür Atkın, Alican Balakin, Seçkin Bayramoğlu, Deniz Karalar, Nazım Öney Olcaytu, Sibel Tomaç, M. Emin Taşdemir, Ercan Sönmez, Enis Ergün, Cafer Sadık Hadimioğlu, Ramiz Balakin, Bülent Aksu, Cemal Fatih Polat, Hüseyin Dilan ve Ata Camuz yer aldı.

Festivalde ayrıca Dr. Nazlı Miraç Ümit, Selçuk Delipınar, Cihangir Köse, Azime Handan Delipınar, Deniz Karalar, M. Emin Taşdemir, Gonca Ceylan, Barış Baş, H. Ruşen Gülen, Bülent Aksu ve Sibel Tomaç söyleşi gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Karagöz Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Tomaç, "Milli kültürümüzün önemli değerlerinden olan Karagöz sanatını her sene daha fazla insanımıza ulaştırma gayreti içerisindeyiz. İnanıyoruz ki, daha fazla kurumun desteğiyle, Milli Kültür Seferberliği çatısı altında toplanarak, önümüzdeki sene Karagöz festivallerini daha fazla şehirde gerçekleştiriyor olacağız." ifadelerini kullandı.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.