7. Türkçe olimpiyatları Altınpark'ta başladı

7. Türkçe olimpiyatları Altınpark'ta başladı

Uluslararası Türkçe Öğretimi Derneğince düzenlenen ''7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'', 115 ülkeden öğrencilerin katılımı ile Altınpark'ta start aldı.

Etkinliğe, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Olimpiyat Tertip Heyeti Başkanı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam ve çok sayıda izleyici katıldı.

Gökçek, kültür şöleninin açılışında yaptığı konuşmada, etkinliğin, dünyanın en büyük kültür organizasyonları arasında yer aldığını söyledi. Etkinlik için dünyanın dört bir yanındaki 115 ülkeden öğrencilerin Ankara'ya konuk olduğunu ifade eden Gökçek, ''Türkçe konuşan yabancı gençler geldiler. Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapıyoruz. Düşünebiliyor musunuz organizasyonun büyüklüğünü?'' dedi.

Türkiye'yi ve Türkçe'yi dünyanın her tarafından tanıtan bu gençlere teşekkür ettiğini belirten Melih Gökçek, bu gençlerin Türkiye adına birer kültür elçisi görevini üstlendiklerini kaydetti. Gökçek, etkinliğe Ankara'nın ev sahipliği yapmasından da ayrı bir mutluluk duyduğunu dile getirdi.

Olimpiyat Tertip Heyeti Başkanı Mehmet Sağlam da 2003 yılından beri düzenlenen etkinlikle Türkçenin, dünyanın her ülkesinde konuşulmasının hedeflendiğini ifade etti.

''Bu gençler bizleri oralarda temsil edecekler, hiç şüpheniz olmasın'' diyen Sağlam, yarışmanın, Türkçe'nin öğretilmesini, Türkçe öğrenenlerin ödüllendirilmesini, Türk kültürünün dünyada tanınan bir değer haline getirilmesini, Türkiye ile dünya ülkeleri arasında diyalog ve barışın sağlanmasına katkıda bulunmayı amaçladığını söyledi.

Kültür şöleni kapsamında, ülkelerin birer stantla da tanıtılacağını anlatan Sağlam, böylece bu ülkelerin kültürlerinin de Türkiye'de tanınmasının sağlandığını belirtti.

Daha sonra, 115 ülkeden gelen gençler, Türkçe şarkılar ve gösterilerle sahne aldı.

7. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları, konuşma, yazma, dil bilgisi, şarkı, şiir, sunum, genel kültür, özel beceriler, makale, ülke tanıtım stantları, ana dil Türkçe şiir, ana dil Türkçe kompozisyon ve genel kültür dallarında gerçekleştirilecek.

Etiketler :