ABD İNTERNETİ BAVULA KOYDU

ABD İNTERNETİ BAVULA KOYDU

Sosyal Medya Uzmanı ve Gazeteci Mehmet Serdar Kuzuloğlu Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde katıldığı programda, “İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte kalabalıklar içinde yalnızlık, iletişim içinde iletişimsizlik yaşıyoruz. Sosyalleştiğimizi düşü

Sosyal Medya Uzmanı ve Gazeteci Mehmet Serdar Kuzuloğlu Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde katıldığı programda, “İnternetin hayatımıza girmesiyle birlikte kalabalıklar içinde yalnızlık, iletişim içinde iletişimsizlik yaşıyoruz. Sosyalleştiğimizi düşünürken yalnızlaşıyoruz ” dedi.

Gazeteci-Yazar Bejan Matur’un moderatörlüğünü yaptığı Sosyal Medya ve Günümüz Yazımı adlı programa konuk olan Serdar Kuzuloğlu, sosyal medya ile birlikte hayatımızda fark edemediğimiz birçok değişikliğin alışkanlığa dönüşürken, yeni ve yetersiz bir iletişim formunun ortaya çıktığını ifade etti. Sosyal Medya ile değişen sosyalleşme alışkanlıklarının bireyi büyük bir yalnızlaşmaya doğru ittiğini kaydeden Kuzuloğlu, bireylerin mahremiyet anlayışını da farklılaştığına dikkat çekti.  

Mahremiyetini Paylaş, Popüler Ol!

Sosyal Medya aracılığıyla fark edilmeden bireylerin mahrem saydığı birçok olgunun yüzlerce belki de binlerce kişi tarafından görülebildiğine işaret eden Kuzuloğlu şunları söyledi:

“Bireyi mahremiyetinden ne kadar fedakarlık yaparsa o kadar popüler olabiliyor. Yani popülerleşmenin diyeti mahremiyet. Artık ünlüler kadar sıradan vatandaşın da paylaştığı mahrem bilgiler kişilerin popülerleşmesinin yolunu açıyor. Ama bu bilgileri paylaşırken neleri kaybettiğimizi çok da sorgulamıyoruz.”   

“Kadife Eldiven İçinde Demir Yumruk  Sunuluyor”

Türkiye’nin internet kullanıcıları açısından dünyanın en fazla kullanıcısına sahip ilk 15 ülkesi arasında yer aldığını söyleyen Kuzuloğlu, ülkemizde bugün 33 milyondan fazla internet kullanıcısının olduğunu ve bunun sonucu olarak da Sosyal Medya’nın gücünü giderek arttırdığını ifade etti.  Sosyal Medya’da meydana gelen bu artışın ise bireyin hayatında kafa karışıklığına neden olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Telefonun icadında sosyal ağlara kadar bir insanın günlük yönetmek zorunda olduğu ilişki adedi 120 idi ama bugün bu rakam 500’e çıktı. Bugün hayatımızın büyük bir kısmını alan ve çok ilgi isteyen sosyal medya var. Bunun sonucu olarak bilgi toplumuna yönelik araçlara sahipmişiz gibi düşünürken bilgimiz sığlaşıyor, popüler kültürü takip ediyoruz derken her şeyden yarım yamalak bilgiler ediniyoruz. Aslında bizlere kadife bir eldiven içinde demir bir yumruk sunuluyor.”

ABD’den Bavulda İnternet

Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da meydana gelen devrimlerin sosyal medya aracılığıyla ortaya çıkmasına rağmen o ülke yöneticilerin muhalifleri yine aynı teknolojiyle bastırdığını belirten Kuzuloğlu, ABD’nin geliştirdiği yeni projenin etkisinin daha büyük olacağını ifade etti.

Kuzuloğlu: “ABD milyonlarca dolar harcayarak bavulda internet sistemini geliştirdi. Bu sistemle; ABD’nin kontrolünde olacak bu sistemle bulunulan ülkenin hiçbir müdahalesi olmadan bir bavula konulan kablosuz bir sistemle hem telefon hem de internet kullanılabilecek. ABD’nin geliştirdiği bu yöntemle başta İran olmak üzere birçok ülkede muhalefetin sesini duyurmasında çok büyük etki yaratacak

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.