ABD'de Kur'an yakma gerginliği

ABD'de Kur'an yakma gerginliği

11 Eylül saldırısını protesto etmek amacıyla “Kur'an-ı Kerim yakma günü” etkinliği düzenlemek isteyen kilisenin “açık alanda yakma” konusundaki izin talebini reddetti.

ABD'deki Florida eyaletindeki Gainesville kenti yönetimi, 11 Eylül saldırısını protesto etmek amacıyla “Kur'an-ı Kerim yakma günü” etkinliği düzenlemek isteyen kilisenin “açık alanda yakma” konusundaki izin talebini reddetti. Kilise ise izin çıkmamasına rağmen Kur'an'ları yakmaya kararlı olduklarını açıkladı.

Florida’daki Dove World kilisesi, 11 Eylül olaylarının dokuzunca yıldönümünü “Bir Kur'an Yak Günü” olarak ilan etti ve kilisede halka açık olarak Kur'an yakılacağını duyurdu.  

Ancak Gainesville İtfaiye Müdürü Gene Prince, kentte faaliyet gösteren kilisenin “Kur'an-ı Kerim'leri açık alanda toplu olarak yakma” yönündeki talebinin kent yangın yönetmeliği gereğince reddedildiğini söyledi. Prince, izin verilmemesine rağmen açık alanda yakma eylemi düzenlemesi durumunda kilise için cezai işlem yapılacağını belirtti.

Söz konusu kiliseden yapılan açıklamada ise, “Gainesville kent yönetimi yakım için izin vermedi, fakat biz yine de Kur'an'ları yakacağız” ifadesi kullanıldı.

Kilisenin bu provokatif protesto kararını açıklamasının ardından, fanatik Müslüman gruplar “Nehir gibi Amerikan kanı dökeriz” tehdidi savururken, ılımlı Müslüman gruplardan “Görmezden gelin. Amaçları tepki çekmek” uyarısı gelmişti.

Kilise, geçtiğimiz yıl "İslam şeytan işidir" yazılı tişörtler dağıtmasının ardından, ABD gazetelerinin manşetlerine taşınmıştı.

HÜRRİYET

Etiketler :