ABD'de ölümcül salmonella salgını

ABD'de ölümcül salmonella salgını

ABD'de bir süredir etkili olan salmonella salgınında 9 kişinin öldüğü, zehirlenen kişi sayısının 666'ya çıktığı bildirildi.

ABD Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezinden yapılan açıklamada, salgında bugüne kadar 9 kişinin hayatını kaybettiği belirtildi. Sağlık yetkilileri, eylül ayında başlayan ve fıstık ezmesinden kaynaklandığı anlaşılan salgının, ülke tarihinde görülen en büyük "ürün geri çekme" kampanyasına rağmen etkisini kaybetmediğini açıkladı.

Salgına içinde fıstık ezmesi bulunan ürünlerin sebep olduğunun anlaşılmasından sonra, 200 firmanın, 17 kategoride toplam 2 bin 100 ürünü gönüllü olarak piyasadan çektiği belirtilen açıklamada, bu sayının artmaya devam ettiği kaydedildi. Federal Soruşturma Bürosu (FBI), hafta başında, salgınla ilgili soruşturmayı yürüten Amerikan İlaç ve Gıda İdaresi (FDA) ile birlikte hareketetme kararını duyurdu.

Salmonella, en çok kümes hayvanlarının eti ile peynir ve yumurtadan bulaşıyor. Tifo, paratifo ve gıda zehirlenmesine yol açabilen salmonella bakterisi ağır ishalle kendini gösteriyor ve küçük çocuklarla yaşlılarda ölüme neden olabiliyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

Bu haber toplam 1724 defa okunmuştur